четвртак, 20.04.2023, 15:57 -> 16:29
Извор: РТС
Прво системско истраживање о ризичном онлајн понашању деце у Србији, показало је да се велики број младих на интернету сусреће са неким видом сексуалног злостављања. Чак 27 одсто њих примило је нежељени садржај од особе коју не познаје. Половина испитаних средњошколаца има два или више профила на друштвеним мрежама, на којима деле садржаје скривене од родитеља.
Готово три хиљаде ученика 1. и 3. разреда из четрдесет средњих школа одговарало је на питања. Идеја је била да се провери са којим се ризицима суочавају на интернету и колико њих је доживело неки вид сексуалног узнемиравања. Млади много времена проводе онлајн, половина најмање 4 сата дневно, а није мали ни број оних који проводе највише времена на интернету – чак 8 сати.
Уочена су 22 случаја ризичних понашања или начина сексуалног узнемиравања на интернету, каже за РТС координаторка истраживања Јована Шкорић.
“Ми смо мерили 22 понашања, шта је оно што су видели, а шта су доживели. Више од две трећине испитаника јесте видело неку врсту дигиталног насиља. Оно што су најчешће виђали јесте ширење дезинформација о њиховом сексуалном понашању, ширење материјала било видеа или фотографија о њиховом сексуалном понашању, прављење лажних профила како би узнемиравали своје вршњаке. А оно што су најчешће доживели јесу све ове ствари само у мањем проценту. Свакако, ту су опет ширење дезинформација о сексуалном понашању, слање садржаја са сексуалним конотацијама и што је специфично то су сексуалне претње од особа које их не познају. То је искусило чак 20 одсто испитаника”, рекла је координаторка истраживања.
Поражавајући је податак да су се средњошколци у најмањој мери обраћали за помоћ родитељима.
“Најчешће су се обраћали за помоћ пријатељима, па и полицији. Али просто то поверење у родитеље, треба да видимо где смо сви као друштво заказали и како и на који начин то да вратимо”, нагласила је Шкорићева.
Један део пријава ишао је полицији и то чешће од испитаница, односно испитаника женског пола, док су се испитаници мушког пола чешће покушавали да проблем реше сами – или да не пријављују или да просто негирају проблем, показало је истраживање.
Петина испитаника делила сексуални садржај због уцене или претње
Мало средњошколаца каже да су делили сексуални садржај на интернету, своје снимке или фотографије. Петина каже да су то урадили због уцене или претње, а то је кривично дело – сексуална изнуда и принуда. Међутим, закон не препознаје остале онлајн ризике на тај начин.
“То свакако није аргумент да и не реагујемо на друге видове сексуалног узнемиравања и насиља. Порука младима је да то свакако пријаве, без обзира да ли је то кривично дело или не, било школи, било родитељима или неким координационим телима. Свакако да треба да разговарамо са својом децом и ако не постоји закон свакако постоји други начин како тај проблем можемо да решимо”, наглашава координаторка истраживања.
Пројекат се наставља, обухватиће и ђаке основних школа, а резултати ће бити представљени и Министарству просвете.
“Овај истраживачки пројекат је део већег међународног пројекта који је спроведен у Великој Британији, Мађарској и Данској, прошле године у Хрватској, а ове године и код нас. Тенденција је да идемо и на основне школе, од септембра наредне две године. Укључићемо и родитеље који имају децу у том узрасту, тако да ћемо имати један холистички поглед на ову ситуацију. Планиране су компаративне анализе са земљама које су већ урадиле ова истраживања”, објаснила је Шкорићева.
Истраживање се наставља како би се млади што више заштитили од злоупотребе и ризика на интернету и могли да га користе на прави начин за едукацију и забаву.