Steve Madden napušta Kinu? Svega nekoliko dana nakon Trampove pobede usledili su prvi potezi

Biznis Vesti

Steve Madden napušta Kinu: Samo nekoliko dana nakon Trampove pobede

Ognjen Kovacevic

  • Ognjen Kovacevic

Novoizabrani predsednik Donald Tramp obećao je visoke carine na uvoz u Sjedinjene Države, sa posebno značajnim porezom na robu koja dolazi iz Kine. Jedna američka kompanija, samo dva dana nakon Trampovog reizbora, kaže da ne želi da gubi vreme na izlazak iz Kine.

Steve Madden napušta Kinu?: Samo nekoliko dana nakon Trampove pobede

Foto: Jeffrey Isaac Greenberg 9+ / Alamy / Profimedia

Steve Madden napušta Kinu?: Samo nekoliko dana nakon Trampove pobede

Steve Madden, kompanija za obuću čija se vrednost procenjuje na 3 milijarde dolara, objavila je u četvrtak da će brzo prepoloviti svoju kinesku proizvodnju kako bi izbegla Trampove tarife. Ti planovi su postojali već duže vreme, u iščekivanju pobede Trampa, rekao je izvršni direktor kompanije Edvard Rozenfeld.

Blic preporučuje

– Planirali smo potencijalni scenario u kojem bismo morali brže da premeštamo robu iz Kine.Juče ujutru pokrenuli smo taj plan i očekujte da će procenat robe koju smo nabavili iz Kine početi brže da pada u budućnosti.

Kao i sve kompanije za proizvodnju obuće, većina – oko dve trećine – poslovanja kompanije Steve Madden oslanja se na robu koja se uvozi u Sjedinjene Države, navela je kompanija. A od tog uvoza 70 odsto je iz Kine. Dakle, potrebno je mnogo preuređivanja.

Zbog toga je Rozenfeld rekao da je kompanija radila mnogo godina na uspostavljanju nove mreže fabrika koje bi omogućile kompaniji da nastavi da posluje bez plaćanja navedene ogromne tarife za koju je Donald Tramp rekao da bi mogla da iznosi više od 60 odsto. To je veće od raznih tarifa na kinesku robu koje je Tramp uveo u svom prvom mandatu – a predsednik Džo Bajden je uglavnom ostao u mestu – koje su se kretale od 30% do 50%.

 Dve trećine poslovanja kompanije Steve Madden oslanja se na robu koja se uvozi u Sjedinjene Države

Foto: Romain Maurice / Getty images / Profimedia

Dve trećine poslovanja kompanije Steve Madden oslanja se na robu koja se uvozi u Sjedinjene Države

Mogući problemi i posledice

Maloprodajna industrija već neko vreme kuka zbog Trampovih tarifa – posebno kompanije za odeću i obuću. Nacionalna maloprodajna federacija prošle nedelje je u analizi otkrila da bi cena patika od 50 dolara porasla na 59 do 64 dolara prema Trampovim tarifama. A Amerikanci bi platili čak 24 milijarde dolara više za odeću svake godine zbog očekivanih povećanih troškova.

Kompanije koje proizvode odeću oslanjaju se na kinesku jeftinu radnu snagu i neverovatno efikasne proizvodne kapacitete da brzo angažuju radnike, da prave nove proizvode za američko tržište kako se modna čula menjaju. Ako bi se kompanija za obuću pogrešno kladi na trend, to bi moglo biti katastrofalno za poslovanje sa dugoročnim finansijskim implikacijama.

Američki zakoni o radu, platne skale – i činjenica da Amerika jednostavno nema toliko ljudi kao neke druge zemlje koje žele da prave stvari –a to znači da pravljenje cipela u Sjedinjenim Državama jednostavno nema smisla za poslovanje većine velikih kompanija.

U razgovoru sa analitičarima Volstrita u četvrtak, Laura Čampin, iz kompanije “Loop Capital Markets”, zatražila je od Rozenfelda da predvidi finansijski udarac koji će biti nanet kompaniji kada napusti Kinu.

– Očigledno, bili ste tamo s razlogom primetila je Čampin.

 Mejnstrim ekonomisti su široko kritikovali Trampove tarife.

Foto: JENS KALAENE/AFP / Profimedia

Mejnstrim ekonomisti su široko kritikovali Trampove tarife.

Rozenfeld je rekao da je još uvek prerano govoriti, jer će tarife imati širok i još uvek nemerljiv uticaj na svet.

– Mislim da je ovde zaista teško kvantifikovati potencijalni uticaj, a posebno ako razmišljamo o novoj politici u kojoj postoje značajne carine za Kinu, to će imati sve vrste širokog spektra implikacija, ne samo u lancu snabdevanja, već i na celokupnu ekonomiju – rekao je Rozenfeld.

Mejnstrim ekonomisti su široko kritikovali Trampove tarife. Pošto kompanije plaćaju uvozne carine i prosleđuju ih potrošačima, Trampov predlog je sličan povećanju poreza od 3 triliona dolara, kaže Daglas Holc-Ikin, predsednik centra Američkog akcionog foruma. Trampove tarife mogle bi koštati tipično američko domaćinstvo sa srednjim prihodima više od 2.600 dolara godišnje, prema istraživanju Peterson instituta za međunarodnu ekonomiju.

Ali Stiven Mnukin, koji je bio ministar finansija sve četiri godine prvog mandata novoizabranog predsednika Donalda Trampa, rekao je u četvrtak Džejku Taperu za CNN da će Tramp biti „veoma oprezan“ da ne podstakne inflaciju carinama.

– Mislim da predsednik Tramp jasno razume uticaj inflacije i mislim da će biti veoma oprezan – rekao je Mnukin o Trampovim tarifnim planovima.

Mnukin je takođe rekao da su u Trampovom prvom mandatu odobreni izuzeci od carina „na stvari koje će imati uticaja na američke kompanije”.

– Ali mi smo to uradili veoma strateški, dodao je on.

(Izvor: CNN)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com