Predsednik države Aleksandar Vučić, rekao je nedavno da je zadovoljan prilivom stranih direktnih investicija (SDI), koje su prošle godine iznosile 4,5 milijardi evra, a u januaru ove godine 118 miliona evra. To je praktično na nivou 2022. godine, tačnije dva odsto više nego u tom periodu. Narodna banka Srbije (NBS) o tome još nema tačan podatak. Naime, prema preliminarnim podacima, tokom 2023. godine priliv SDI u Srbiju je iznosio 4,522 milijardi evra, što predstavlja rast od dva odsto u odnosu na 2022. godinu, odgovoreno je u centralnoj banci na pitanje našeg lista.
Prema poslednjim javno raspoloživim podacima po zemljama, koji se odnose na prva tri tromesečja 2023. godine, najveći priliv SDI u Srbiju zabeležen iz evropskih (68,1 odsto) i azijskih zemalja (30,2 odsto). Posmatrano po zemljama, tokom prva tri tromesečja 2023. godine najveće SDI u Srbiju pristigle su iz Kine – 818,4 miliona evra, Holandije – 622,5 miliona evra, Velike Britanije – 217,4 miliona evra, Austrije – 215,9 miliona evra i Nemačke – 158,6 miliona evra, pri čemu bi trebalo imati u vidu da iz Holandije dolaze značajna ulaganja i zbog činjenice da pojedini strani investitori zbog poreskih olakšica svoja ulaganja realizuju iz podružnica u Holandiji, iako je sedište matične kompanije u drugoj zemlji.
Pored toga što strane investicije stižu iz mnogih zemalja, one su i projektno „različite”, navodi centralna banka. I dalje je najveći deo investicija usmeren u razmenljive sektore (59,8 odsto), pre svega prerađivačku industriju (29 odsto), rudarstvo (11,2 odsto) i u stručne i tehničke delatnosti (9,3 odsto).
„Od izuzetnog je značaja da se što veći deo SDI usmerava u razmenljive sektore, jer se na ovaj način obezbeđuje očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mesta, ali i povećanje izvoznih kapaciteta”, navode.
Na naše pitanje da li za ovu godinu očekuju povećanje priliva SDI, u centralnoj banci odgovaraju da prilikom izrade svojih makroekonomskih projekcija NBS oprezno i konzervativno ocenjuje sva kretanja. Pa tako i prilive po osnovu SDI za 2024. godinu projektujemo na nivou koji je sličan prošlogodišnjem, pri čemu je važno istaći da prilivi SDI u Srbiju poslednjih nekoliko godina premašuju naše projekcije i beleže rekordne nivoe gotovo svake godine.
Posmatrano po delatnostima iz podataka sa sajta NBS, vidi se da su za tri kvartala strani investitori najviše uložili u prerađivačku industriju, i to 932 miliona evra. U okviru toga, najveća ulaganja su bila u proizvodnju gume i plastike – 384 miliona evra. Nepunih 500 miliona evra uloženo je u građevinarstvo, dok su stranci u rudarstvo plasirali 359 miliona evra.
U finansijske delatnosti uloženo je 300,8 miliona evra, dok su kod trgovine na veliko i malo međugodišnja ulaganja iznosila 165 miliona evra. Za prva tri kvartala prošle godine stranci su u poljoprivredu uložili samo 23 miliona evra.