Proteklih godina kada su stope bile blizu nule, krediti su se lako odobravali i uzimali. Kreditne stope su bile niske, a često su i uslovi bili blagi. Posledično tome ukupni dug domaćinstava u SAD-u ovih je dana premašio je 17 triliona dolara, prvi put u istoriji. Potrošači se sve više zadužuju što je ok kada su kamatne stope blizu nule, ali baš i ne kada su +5%. Regionalna bankarska kriza dodatno je smanjila dostupnost kredita, što postaje problematično za mnoga finansiranja, a ona su krvotok ekonomije.
Sve je dodatno zakomplikovala politička kriza oko podizanja gornje granice zaduženja američke Vlade. Svađa Demokrata i Republikanaca oko podizanja limita zaduživanja može grubo, preko noći srušiti i pokidati sve fine niti što ih je FED na čelu s J. Powellom pažljivo i filigranski pleo proteklih godinu dana da bi izgradio prelaz kojim bi visoko zaduženu Ameriku izvukao iz ralja inflacije i vratio joj kroz “soft landing” stabilnost, toliko važnu za normalan život i rad.
Blic preporučuje
Poslednji put kada su se SAD suočile s takvom krizom i približile blokadi rada bilo je tokom Obamine administracije, takođe u mandatu kako tadašnje tako i sadašnje US ministarke Janet Yellen. Standard and Poors snizio je tada kreditni rejting USA državnog duga s AAA na AA, odražavajući time niže poverenje u američku sposobnost otplate duga.
Najveća američka banka JPMorgan već je oformila “ratnu sobu” (war room) za raspravu o gornjoj granici duga te posledično i o ostalim stresnim situacijama. CEO Jamie Dimon i banka već se suočavaju s bankovnim previranjima za koja se čini da još nisu završila, a nove komplikacije dolaze. “Mislim da se neće dogoditi blokada – iako sve postaje katastrofičnije što se više približavamo tome, ljude hvata panika”, rekao je Dimon. “Sve to utiče na ugovore, kolaterale, klirinške kuće, klijente, kako ovde tako možda i još snažnije na naše odnose s drugima širom sveta. Moramo biti spremni predvideti što će ljudi učiniti i kako će se ponašati u toj situaciji, navodi se u analizi Fima Invest.
Budući da se potrošači već osećaju sumorno zbog ekonomije, posledice neplaćanja duga mogle bi biti još gore. Ako kreatori politike ne uspeju rešiti krizu gornje granice duga, ovi turobni pogledi na ekonomiju pokrenuti će ozbiljne ekonomske posledice neispunjavanja obveza. Tabor onih koji predviđaju tvrdo prizemljenje američke ekonomije u snažnu recesiju (hard lending) posledično očekuje brzo smanjenje kamatnih stopa kao odgovor na ekonomsku krizu koja po njima evidentno dolazi.
Janet Yellen je izjavila da bi “pretnja neplaćanja” također mogla “nametnuti ozbiljne ekonomske troškove američkoj ekonomiji” ali i poremećaje na tržištu kapitala gde je npr. Indeks S&P 500 pao više od 17% tokom identične krize duga u 2011. godini, a koja je trajala tri nedelje, navodi se u analizi Fima Invest.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.