- Ksenija Vlahović
Ko god da otkaz i ode na bolovanje u Nemačkoj tokom celog otkaznog roka, mora da očekuje da neće dobiti nastavak isplate plate. Jasno je da je ovo do sada bila praksa mnogih, pogotovo u Srbiji, ali izgleda da se situacija polako menja,
Kako bi to učinio, poslodavac mora da pruži dokaze koji potvrđuju da su sumnje u bolest zaposlenog opravdane. To proizlazi iz odluke Državnog suda za rad u Šlezvig-Holštajnu, prenosi Fenix.
Blic preporučuje
Slučaj završio na sudu
U konkretnom slučaju na koji je ukazala Radna grupa za radno pravo Nemačke advokatske komore (DAV), žena je raskinula radni odnos – i direktno u otkaznom pismu zatražila da joj se na kućnu adresu pošalju potvrda o otkazu i radna dokumentacija.
Od dana datiranog otkaza više se nije pojavljivala na poslu i sve do prestanka radnog odnosa dostavljala je potvrde o nesposobnosti za rad, odnosno doznake za bolovanje. Poslodavac joj nije nastavio isplaćivati platu.
Zahtev za isplatu plate je odbijen
Dok je njen zahtev prošao pred Radnim sudom u Libeku, situacija je bila drugačija pred Zemaljskim radnim sudom Šlezvig-Holštajna, koji je slučaj rešavao u drugom stepenu. Time je zahtev za isplatu plate odbijen.
Sud se u odluci prvo pozvao na visoku dokaznu vrednost potvrda o nesposobnosti za rad. Međutim, to se ne može dovesti u pitanje samo zato što radnik u tačno određenom trenutku odlazi na bolovanje do isteka otkaznog roka, navode nemački mediji.
Gledano u celini, čak i ako bolovanje sa nekoliko potvrda tačno odgovara periodu nastavka isplate plate, iz otkaza je jasno da poslodavac od samog početka više ne očekuje prisustvo radnika.
Bez prava na isplatu plate
Ako poslodavac uspe da naruši dokaznu vrednost lekarskog uverenja o nesposobnosti za rad, tada je na radniku da iznese i dokaže konkretne činjenice koje omogućuju zaključak o bolesti.
U konkretnom slučaju, međutim, tužiteljka nije uspela da ubedi sud da je nesposobna za rad. Stoga nema pravo na nastavak isplate plate, prenosi Fenix.
Žalba nije dozvoljena i odluka nije konačna. Podneta je žalba na neprihvatanje presude, prenose nemački mediji.”