Пре четири године параф на Вашингтонски споразум у Белој кући ставили су Александар Вучић и Авдулах Хоти. Доналд Трамп се у Белу кућу враћа 20. јануара, а аналитичари не искључују да се током његовог другог мандата у игру врати и Вашингтонски споразум или макар његови делови.
Вашингтонски споразум углавном се односио на нормализацију економских односа Београда и Приштине. Од Аљбина Куртија стизале су касније критике да је противуставан.
Да ли би за њега био прихватљив данас, није одговорио. Позива се на Споразум у којем посредује Европска унија. Дијалог је у застоју, а једна од главних обавеза Приштине већ једанаест година формирање ЗСО није испуњена.
“То је најновији споразум који имамо и то је споразум у којем сам ја учествовао и прихватио га”, рекао је Аљбин Курти, председник привремених приштинских институција.
Уколико нова администрација Доналда Трампа поново стави на дневни ред споразум од пре четири године, шеф српске дипломатије не верује да ће Курти конструктивно да приступи том документу.
“Вашингтонски споразум је све време сахрањивао само режим Аљбина Куртија. Што се нас тиче, договор о економији, унапређењу саобраћајних веза, стварању могућности за младе, а језгро споразума је било фокусирано на то, ужива нашу подршку”, рекао је Марко Ђурић, министар спољних послова.
Познаваоци не искључују да би управо Вашингтонски споразум могао да се користи као оквир за дијалог Београда и Приштине. Кључан ће бити однос Брисела и Трампове администрације.
Да ли ће се дијалог преместити у Вашингтон
У новим околностима актуелизује се и старо питање – да ли ће дијалог чији је покровитељ ЕУ бити главна платформа или ће се преместити у Вашингтон.
“Вашингтонски споразум се највише бави економским и инфраструктурним пројектима. Не бави се политичким питањима које ми имамо, а споразум из Брисела је потпуно политички. Не видим никакав проблем да се у исто време спроведе и Вашингтонски, ако он остаје какав је био. У њему има и неколико тачака које се уопште не баве односима Косова и Србије”, рекао је Висар Имери, политички аналитичар.
А споразум из Вашингтона дошао је на крају првог Трамповог мандата. Зато није остало много времена за његову примену.
“Чини се да је највећи простор за унапређење односа Србије и САД у економској сарадњи. И уколико са америчке стране буде постојало разумевање да је неопходно обезбедити различите облике капитала који се могу користити за инфраструктурни развој и за стране директне инвестиције у Републици Србији или за повећање обима спољно-трговинске размене, то онда посредно може значити да су различити делови Вашингтонског споразума испуњени иако ће можда назив бити другачији”, рекао је Стефан Владисављев, програмски координатор Фондације БФПЕ за одговорно друштво.
Аналитичари не очекују да ће се на почетку другог мандата Трамп бавити решавањем питања КиМ. Скрајнули су га, кажу, много важнији проблема којима су САД окренуте.