Трамп као нова нормалност – шта то значи за САД, а шта за свет

Човек кога су пре четири године отписали не само из политике већ и из живота на слободи, убедљиво је победио на изборима за које се мислило да су неизвеснији него икад. Ко је гласао за Доналда Трампа или ко није гласао за Камалу Харис, питање је које се анализира ових дана у САД. Истовремено, свет се пита шта ће бити Трампови први потези, односно које ће кризе окончати, а које покренути.

Спољнополитички коментатор Политике Бошко Јакшић рекао је да Трампова победа јесте нова политичка нормалност и да је та нова нормалност десна.

“Трамп је ове године, која је била велика година избора свуда по свету, ставио тачку на тај заокрет великог дела света удесно”, додаје Јакшић.

Бизнисмен из Пенсилваније Иван Трифуновић, који је и члан Саветодавног одбора Пупин иницијативе каже да је Трaмп направио једну широку коалицију, која није била очекивана, нарочито међу латино гласачима.

”Такође је спољна политика преко те етничке компоненте играла одређену улогу”, додаје Трифуновић, наводећи рат у Гази и опредељење арапске и јеврејске заједнице у САД.

“Проблем демократа је што су покушали да задовоље и једне и друге, а изгубили су и један и други гласачки блок”, објашњава Трифуновић.

Демократе су, додаје, изгубиле своје традиционалне гласаче, радничку класу, као и Латино-американце, који су овог пута гласали већином за Трампа.

“Трампова победа – пораз телевизије”

Историчар Предраг Марковић је приметио да је Трампова победа пораз телевизије, пошто су све биле продемократске, осим Фокса.

“Сада су мреже и тај паук у центру мрежа, Илон Маск, који је енергично подржао Трампа, изгледа имале већу улогу од телевизије”, оцењује Марковић, подсећајући да је на тај начин телевизија однела превагу над радијом 1960. године, када је Џон Кенеди у ТВ дебати победио Ричарда Никсона.

Трамп је одавно овладао мрежама и директно комуницира са својим присталицама, наводи Марковић и истиче да мреже воле провокативност, површност и бомбастичне изјаве.

Понижење и слом Теорије рационалног избора

Дошло је, према његовој оцени, до слома Теорије рационалног избора, пошто се некада сматрало да људи промисле пре него што гласају и прочитају програм, а сада изгледа да људи гласају емоцијама.

“Главна емоција, о којој је говорио господин Трифуновић, је понижење. Понижени радници, понижени мушкарци. Оно што је необично, црни мушкарци нису гласали расно него мушки. Млади црни мушкарци за које се очекивало да ће гласати за Камалу Харис, гласали су исто као њихови бели вршњаци”, наводи Марковић.

Шта је криза демократије – победа Трампа или покушај њеног спречавања

Новинар Филип Родић се осврнуо на оцене да победа Трампа показује кризу демократије и истакао да је ситуација обратна, пошто се кризом проглашава ситуација када изгуби кандидат којег естаблишмент жели, а победи онај који очигледно има народну подршку.

“Ја бих рекао да је све што се дешавало пре Трампове победе, начин на који је вођена кампања, нарочито кампања против њега, заправо представља кризу демократије. Демократија није у кризи због Трампове победе, већ због напора естаблишмента да ту победу спречи. Исту ту ствар видимо и широм Западне Европе. Мени није криза демократије то што АФД јача и добија све више гласова у Немачкој, већ што Немачку владу подржава све мање и мање (грађана). Дошли смо до тога да та коалиција пуца. Сличне ствари у Француској, где имате премијера који нема већину у парламенту”, објашњава Родић.

Јакшић истиче да се Трамп у великој мери ослања на свој политички инстинкт, који је за поштовање, али се истовремено ослања апсолутно на један аутократски систем владавинe, пошто не трпи критику…

“Једна од кључних карактеристика Доналда Трампа јесте непредвидљивост”, оцењује Јакшић, који сматра да би Трамп био у стању да направи заокрет и да обавести свет о томе преко Твитера.

Према његовим речима, Трамп је од републиканаца направио једну командну странку, елиминисао све који друкчије мисле од њега, окружио се лојалистима, при чему има криминалну прошлост и чека на пресуду.

Трифуновић је додао да је напад на демократију оно што су покушали да ураде Трампу преко судова, називајући то “ловом на вештице”.

“Људи нису гласали за демократе већ за Трампа зато што су демократе постали потпуно једна отуђена елита која практично вређа здрав разум нормалног човека”, сматра Трифуновић.

Трамп 2.0

Једном Трамп, увек Трамп, одговара Бошко Јакшић на питање да ли је новоизабрани председник САД сазрео као политичар и да ли је другачији од оног из првог мандата.

“Чак мислим да ће бити милитантнији и оштрији, зато што му је други и последњи мандат, него у првом мандату, опаснији по свет и по Америку”, истиче Јакшић.

Трифуновић сматра да се Трамп није много променио у стилу, али да је овог пута спремнији за власт, има армију људи која ће заузети кључне позиције, најавио је да ће по дубини да чисти вашингтонску бирократију.

Марковић је скренуо пажњу на то да би Срби морали да схвате да ће нови председник САД сигурно заоштрити политику према нашем великом савезнику – Кини.

“Не заборавите да је једна тачка вашингтонског споразума била против кинеске технологије”, указује Марковић.

Родић се слаже да ће Трамп сада имати тим спремнији него прошли пут, када није могао да спроводи политику на начин на који је хтео.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com