Trend koji je harao 1970. godine, sada se vraća u modu. Naime, sve više poslodavaca, kada je Nemačku u pitanju, nude pored poslovnih pozicija i smeštaj.
Na primer, lanac supermarketa traži vođu tima za tržište u Vesterlandu na Siltu. Pronaći pristupačan stan na ostrvu na vreme je gotovo nemoguće. Kompanija stoga nudi “jeftin poslovni stan” na popularnom ostrvu na probni period.
Blic preporučuje
Hoteli na ostrvu u Severnom moru takođe nude smeštaj i obroke za svoje recepcionere. Bolnice obećavaju i pomoć novim medicinskim sestrama u pronalaženju smeštaja.
Tražim radnika, nudim stan
U Frankfurtu žele da porodičnim stanovima namame potencijalne čistače. Neke kompanije su svesne nedostatka stanova za buduće radnike, pa u svojim projektima već imaju spremne stanove koje planiraju da grade i u koje žele da smeste svoje radnike.
– Pristupačno stanovanje je veliki problem
– rekla je portparolka kompanije koja na ovaj način želi da ostane poželjan poslodavac.
Hoteli za smeštaj radnika
Udruženje hotela i restorana Dehoga u Hesenu želi da u nerentabilnim hotelima napravi spavaonice za osoblje na obuci. Stambeno tržište je posebno konkurentno za radnike sa nižim platama, kaže predsednik udruženja hotela i restorana Dehoga u Hesenu. U planu su tri hotela u Frankfurtu. Stanari bi u prvu zgradu mogli da se usele početkom 2025. godine.
Veće kompanije kao što su BASF i VV nude smeštaj ne samo svojim zaposlenima, već i radnicima ugovornih partnera. I velike bolnice se takođe oslanjaju na stalni trend obezbeđivanja smeštaja za radnike. U Visbadenu će na postojećem heliodrom biti izgrađeno 168 stanova, pre svega za zaposlene u klinici Horst Šmit, prenosi Feniks magazin.
Procvat izgradnje fabrika 1970-ih
Prema informacijama Saveznog udruženja nemačkih stambenih i nekretnina (GdV), sedamdesetih godina prošlog veka došlo je do procvata izgradnje stanova za radnike – tada ih je izgrađeno oko 450.000. Danas ih je, prema nemačkim medijima, ostala tek oko četvrtina.