Трећи Дан жалости у Војводини, троје повређених и даље критично

У Скупштини Новог Сада ће од 11 часова бити отворена Књига жалости, саопштиле су новосадске власти.

“Књига жалости биће постављена у холу у приземљу Скупштине града Новог Сада, Улица Жарка Зрењанина 2, од данас 4. новембра од 11 часова”, наводи се у саопштењу.

Поводом несреће која се догодила у Новом Саду у Чикагу је отворена књига жалости.

Извештај Александра Жигића

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство Милан Попов рекао је да се у случају несрећа великих размера, попут пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, процедура је да здравствене установе о томе обавештавају покрајински секретаријат за здравство и Министарство здравља Републике Србије.

Навео је да је информацију о несрећи добио на радном месту у Покрајинској влади и да је одмах обавестио директорку Клиничког центра Војводине да се несрећа догодила и да би требало да се припреме за прихват великог броја пацијената.

“Одмах по добијању информације сам отишао на лице места и уверио се да стварно Хитна помоћ перфектно ради, а исто тако су људи из Сектора за ванредне ситуације били као један и ушли смо у процедуру спасавања повређених”, рекао је Попов.

Истакао је како је 10 екипа Хитне помоћи било на лицу места, а да су још три екипе биле у приправности, као и да су се оне касније прикључиле.

Попов је рекао да је стање троје повређених стабилно, али животно угрожавајуће.

Разговор Ане Стаменковић са др Миланом Поповом

Директор Ургентог центра Нови Сад др Драганом Николићем рекао је да имају мониторинг повређених пацијената 24 часа.

“Мултидисциплинарни тим стално је присутан уз троје повређених, тако да имамо у реалном, временом информације о њиховом здравственом стању“, навео је Николић.

Према његовим речима, животно су угрожени, а оперативни захват и даље лечење је заиста интензивно.

Напоменуо је да су имали од почетка јако добру организацију.

“Имали смо правовремену информацију шта се дешава на терену. У једном тренутку у Ургентни центар је дошла река људи здравствених раднике. Сви смо се договарали погледом, свако ко прође поред мене, пошто сам био организатор читавог тог тима само ме је погледао или ме је потопшао по рамену. Ја сам знао кога имам на располагању“, навео је Николић.

Сматра да је ово троје младих људи који су повређени са тако озбиљним повредама и дан данас живо управо зато јер је била једна добра организација.

Навео је да је извлачење из рушевина оних који су преживали, трајало четири и по сата.

“Управо у једном критичном тренутку ми смо добили информацију да су људи на терену успели да дођу до једне младе женске особе, али да не могу да је извуку из рушевина јер је велики терет на једној од руку и да не постоји друга могућност него да на неки начин то ми решимо. Ја сам одмах донао одлуку са својим тимом да Изађемо на терен и да, нажалости, направимо ампутацију те руке да би ослободили жену и да би је преместили код нас на интензивну терапију и у операционалну салу“, навео је Николић.

Напомиње да је иза себе имао велики тим стручњака који су били спремни да учествују у акцији спасавања.

“Изашли смо на терен и у том тренутку када смо били већ на терену, ти дивни људи на терену успели су да ослободе руку и ми смо се хитно вратили са том пацијенткињом и ушли одмах у операцијену салу. Дакле, један невероватан људски ентузијазам, један спој знања и вештине“, каже Николић.

Опширније Краће

Око 600 младих људи први пут је дало крв у Новом Саду како би помогли повређенима у најтежим тренуцима. И запослени у Заводу у Новом Саду радили су све док и последњи давалац није примељен. Људи су стајали у редовима како би дали крв.

Солидарност су одмах понудиле помоћ и колеге из Београда.

Мирјана Кнежевић из Института за трансфузију крви рекла је за РТС да је да је за два дана 600 људи дало крв у Београду.

Било је, каже, више акција у којима су се одазвали и они који су први пут дали крв.

Помоћ колегама у Новом Саду пружена је и у молекуларном тестирању крви.

“Наша руководства су одмах била у контакту и Београд је наравно пружио подршку. У Институту за трансфузију крви раде се молекуларна, односно надтестирања и то је једино место где се то ради. Тако да када дођу узорци из свих центара, раде се тестирања. Институт је радио и у петак и суботу целу ноћ, јуче цео дан да би се што пре урадила та неопходна тестирања”, рекла је Мирјана Кнежевић. 

Трећи је Дан жалости у Војводини, после несреће на Железничкој станици у Новом Саду, у којој је настрадало 14 особа.

Троје повређених је и даље у критичном стању.

Почело је сахрањивање жртава, а грађани, уз цвеће и свеће, одају пошту страдалима.

Утврђује се одговорност за рушење дела зграде Железничке станице. Више јавно тужилаштво у Новом Саду до јуче је саслушало 40 особа, међу њима и министра грађевинарства Горана Весића, директора Завода за заштиту споменика културе Новог Сада, одговорне у “Железницама Србије” и “Инфраструктури железница Србије” и одговорне за извођење радова.

Изузета је документација Министарства грађевинарства која ће бити предата вештацима на даље поступање.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com