“Stimulativne mere Vlade u pogledu racionalne upotrebe energije do sada su dale odlične rezultate. Ušteda u potrošnji električne energije u oktobru iznosila je 15 odsto, u novembru sedam, dok su građani u decembru potrošili 9,4 odsto manje električne energije nego u istom mesecu 2021. godine”, rekla je Đedović nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) o saradnji na realizaciji projekta “Bolja energija u Srbiji”.
Precizirala da je uštedom, pravo na popust ostvarilo skoro 1,4 miliona domaćinstava, odnosno 44 odsto, najviše u Beogradu, Šapcu, Novom Sadu, Somboru i Nišu.
“Važno je da nastavimo sa edukacijom građana i privrede, kako bismo svi zajedno imali benefite od racionalne upotrebe energije i energenata” navela je ministarka koja je Memoradum čiji je cilj unapređenje energetske efikasnosti u Srbiji, potpisala sa direktorkom misije USAID Bruk Ašam, a u prisustvu ambasadora Kristofera Hila.
Prema njenim rečima, saradnjom sa USAID-om na projektu “Bolja energija” radiće se na tome da se energetska efikasnost dodatno ustoliči kao “novi izvor energije”, kroz razvoj mehanizama za povećanje mera energetske efikasnosti, praćenje i kontrolu rezultata, ali i putem sveobuhvatne edukacije stanovništva i podizanja svesti o tome da je rasipanje energije apsolutno nedopustivo, naročito u vreme globalne energetske krize.
USAID-ov program “Bolja energija”, vredan 10 miliona dolara, pokrenut je krajem 2021. godine i fokusiran je na pomoć u poboljšanju energetske efikasnosti na opštinskom nivou i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije. Program se već provodi u više gradova širom Srbije, uključujući Niš, Sombor, Valjevo, Knjaževac i Pančevo.
Srbiji se u domaćinstvima, javnom i komercijalnom sektoru utroši oko 50 odsto finalne potrošnje energije. Prosečna potrošnja toplotne energije po kvadratnom metru godišnje oko dva puta je veća od proseka u zemljama članicama EU. Zbog toga će u narednom periodu biti izuzetno važno da se u ovom segmentu potrošnje energije sprovedu mere unapređenja energetske efikasnosti kako bi se smanjili nepotrebni troškovi i unapredilo stanje u energetskom sektoru.
Samo u sektoru domaćinstava u narednom periodu trebalo bi da se ostvari oko 23 odsto ovog cilja. Najveći izazov za unapređenje energetske efikasnosti predstavljaju domaćinstva, a posebno ona koja žive u stambenim zgradama.
Sprovedeni neki koraci na reformi domaćeg energetskog sistema
Ministarka rudarstva i energetike izjavila je da je cilj reforme energetskog sektora u Srbiji, pre svega javnih preduzeća, da obezbedi da njihovi nadzorni i izvršni odbori efikasnije odlučuju i bolje upravljaju rizicima.
Neki koraci su već sprovedeni na reformi domaćeg energetskog sistema koja obuhvata više javnih preduzeća, rekla je Đedović.
“Fokusirali smo se pre svega na nezavisno sagledavanje energetskog sistema i najneophodnijeg energetskog miksa koji nam je potreban do 2050. godine kako bismo došli do karbonske neutralnosti”, rekla je ona i dodala da nastavljaju rad na unapređenju efikasnosti i donošenju odluka.
Na pitanje koji su najvažniji finansijski sporazumi postignuti u energetskom sektoru od njenog dolaska na čelo Ministarstva, Đedović je navela Mapu puta sa EU za 165 miliona evra budžetske pomoći za energetski sektor.
Takođe, pomenula je i 50 miliona sa Svetskom bankom za projekat za energetsku efikasnost, kao i da se današnjim memorandumom nastavljaju ulaganja u energetsku efikasnost, a reč je o donaciji od 10 miliona.
Dodala je da aktivno pregovaraju i ti su pregovori u završnoj fazi a reč je o budžetskoj podršci SB i EBRD i Francuske razvojne agencije za energetski sektor, što je u više faza oko 300 miliona evra.
“Nastavićemo da pregovaramo sa raznim partnerima”, dodala je ministarka.