NOVI SAD –
Elektroprivreda Srbije ima mogućnosti za nove hidrogeološke objekte, jer Srbija ima dva velika sliva – Dunav i Drinu. Dunav je iskorišćen više od 60 odsto, a Drina oko 40 odsto. Jedan od potencijala je i Uvac, koji je iskorišćen oko 50 odsto, istaknuto je na panel diskusiji „Uloga EPS u zelenoj energetskoj tranziciji Srbije“, koju je organizovao portal Energija Balkana.
Od oko osam hiljada megavata instalisane snage, čak oko tri hiljade megavata je instalirano u hidroelektranama, što predstavlja najveći udeo hidroenergije na prostoru bivše Jugoslavije, kazao je na panelu Dragan Stanković, direktor Sektora za održavanje i ulaganje u hidroelektrane i Održive izvore energije u EPS-u.
Rukovodilac projekta izgradnje Vetroelektrane Kostolac u Elektroprivredi Srbije Predrag Đorđević istakao je da je to prvi vetropark koji gradi EPS a koji će imati 20 vetrogeneratora.
A kad je u pitanju solarna energija, završetak radova na Solarnoj elektrani Petka očekuje se 20. februara, rekao je rukovodilac tog projekta EPS-a Jovan Tošić.
Direktor kompanije New Energy Solutions Miloš Colić, koji je i predsedavajući Upravnog odbora udruženja Obnovljivi izvori energije Srbija, podsetio je da je prošle godine postavljen cilj da će se obnovljivi izvori energije udvostručiti do 2030. godine, dodajući da se na njegovom ostvarenju ipak ne radi dovoljno.
Panel diskusija organizovana je u okviru 19. međunarodnog Sajma Energetike u Beogradu. Ova manifestacija i Sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa Ecofair održani su pod sloganom „Poruka je u prirodi“. Na njima je učestvovalo više od 50 domaćih i stranih izlagača, kao i stručnjaci, kompanije, investitori i donosioci odluka iz različitih sektora energetske industrije.
Detaljnije u audio-zapisu.