Ванредно у 52 општине, за 24 часа 217 евакуисаних – Срушио се мост у Мрчајевцима, стагнирају нивои Западне Мораве код Краљева и Моравице у Сокобањи

У Новом Пазару сипећа киша не престаје да пада од јуче, али је водостај на средњем нивоу. Реке су у својим коритима.

Градски штаб за ванредне ситуације, сва јавно-комунална предузећа, војно-спасилачке јединице, војска и комунална полиција дежурају дуж водотокова.

У Адране стигла техничка екипа предузећа за путеве “Нови Пазар” због

санације урушеног моста на Ибарској магистрали.

На терену је и директор “Србија вода”.

Опширније Краће

У току ноћи припадници Министарства унутрашњих послова Сектора за ванредне ситуације били су ангажовани на црпљењу воде у Бору у насељу Савача, затим у месту Шарлинац општина Дољевац из подрума Герентолошког центра и у Јагодини на локацији нове индустриске зоне, затим евакуацији животиња из поплављене штале у Гроцкој, као и на

превентивнивном обиласку свих критичних водотокова на територији целе Републике Србије.

Синоћ у 21.00 часова у месту Миросаљци бб, ГО Лазаревац, Специјалистички тим за спасавање и рад на води Сектора за ванредне ситуације МУП евакуисао је једно лице које је упало у реку Турија.

Услед изливања реке Топлице, синоћ око 23 часова од стране Црвеног Крста Дољевац, евакуисана су 33 лица из села Шарлинац и Шаиновац и иста су смештена у Дому културе у месту Шарлинац.

Није било проглашења нових ванредних ситуација, а на снази су тренутно укупно 52 ванредне ситуације.

За целу територију градова: Крушевац, Бор, Чачак, Лозница, Јагодина, Прокупље, Краљево и општина Аранђеловац, Александровац, Лучани, Топола, Рача, Лебане, Дољевац, Рековац, Ариље, Алексинац, Свилајнац, Параћин, Сокобања, Деспотовац, Сјеница, Коцељева, Владимирци, Бабушница, Бољевац, Врњачка Бања, Ћуприја, Ћићевац, Ражањ, Трстеник, Медвеђа, Куршумлија, Брус, Владичин Хан, Житорађа, Блаце, Кучево, Смедеревска Паланка.

Део територија: Града Шапца и Ужица, и општина Трговиште, Бојник, Пожега, Беочин, Ириг, Прибој, Жагубица, Ивањица, Косјерић, Варварин, Мајданпек.

Министарство унутрашњих послова још једном апелује на све грађане да не прилазе набујалим бујичним водотоковима, да у случају евентуалне опасности слушају надлежне институције и да уколико вода прети да уђе у домаћинства, искористе џакове са песком да обезбеде локацију, као и да се у случају директне опасности попну на више етаже, искључе електричну енергију и, подсећамо, позову ватрогасце на број 193 или полицију на 192, како би им била пружена адекватна помоћ.

Опширније Краће

Мост преко Западне Мораве, који спаја чачанска села Мрчајевце  са чачанским селима Мршинци и Слатина, рано јутрос потпуно је уништен пред налетом бујице и обилних падавина које су погодиле Чачак и околину.

У тренутку рушења на мосту није било никога, а мост је већ био оштећен у поплавама и преко њега је био забрањен саобраћај. Мештани су тај мост ипак користили јер је он најкраћа веза између два села, а алтернативни пут је дуг 40 километара.

Решење о обустави саобраћаја на овом мосту издато је 07.11.2022.

У насељу Вреоци у Лазаревцу током претходне ноћи око 40 људи је евакуисано из својих домова, а око 120 домаћинстава је исељено. Испумпавање воде је у току, а на терену комплетна механизација.

Председник општине Лазаревац Бојан Стевић рекао је да су угрожене месне заједнице Руповци, Мали Црљени, Јунковац.

“Током јучерашњег дана било је угрожено шест месних заједница. Током ноћи, претходне ноћи, дошло је до проблема у још две месне заједнице. Тако да осам месних заједница на територији општине Лазаревац су угрожене од стране поплава које су задесиле нашу општину, али и целокупну нашу земљу”, рекао је Стевић.

У вечерњим сатима река Турија се излила у делу месне заједнице Јунковац и обуставила у потпуности саобраћај и везу Јунковца са меснимм заједницама Араповац, Миросаљци и Вреоци.

Главни путни правац, Велики Црљени – месна заједница Соколово је и даље у потпуности обустављен.

“Имали смо три евакуације, спасавања из реке Турије. Три особе, три наша суграђанина. Једна је у питању дечак од 15 година у месту заједница Јункова. Заједно смо брзом интервенцијом свих људи који су били на лицу места уз помоћ канапа и срећу, пре свега његову, јер се закачио за гране, успели да га евакуишемо и извучемо”, испричао је Стевић.

Ноћас су, исто на реци Турији, спасена два брата.

“Једног смо брзо успели да извадимо, после неких 45 минута уз помоћ приватне механизације која се ту нашла и из домаћинстава смо узели механизацију. Док други, његов старији брат, за њега нам је требало неких 2,5 сата, река га је однела неких 200 метара и уз помоћ спасилачких јединица Ватрогасне бригаде и МУП-а Србије и града Београда Лазаревца, успели смо да га извучемо из воде, збринемо и упутимо на даље прегледе у Београд”, навео је Стевић.

Опширније Краће

У насељу Јабучар у Адранима, на обали Западне Мораве, у току је евакуација из пет стамбених објеката. Тим за спасавање и рад на води Сектора за ванредне ситуације евакуишу их чамцима, јавља дописница РТС-а.

Начелник Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Недељко Гагић рекао је да је ванредна ситуација проглашена у 52 града и општине.

“Највећа штета је настала на територији Расинског управног округа, Рашког управног округа, Шумадијског управног округа, значи у тим централним деловима Србије штета је нанета највише на, да кажемо, стамбеним објектима. Било је доста штете и на објектима јавних установа као што су болнице, велика штета је нанета и на пољопривредним површинама које су под водом, а ови бујични потоци, бујичне поплаве нанели су и велике штете путној инфраструктури, највише ту мислим на локалне путеве, некатегорисане путеве, а било је штете и на магистралним путевима“, река је Гагић.

Навео је да је од почетка обилних падавина – од 26. маја до данас, евакуисано 295 лица која су била угрожена, а за 24 часа 217 особа, што из домова, што из возила која су била заглављена у бујичним поплавама.

Истиче да се већина евакуисаних из домова брзо и враћала кући по проласку поплавног таласа и да су почели са санирањем последица.

“Немамо информација да било где има угрожених људи. Сви могу да позову 193 или 192 ако су у опасности, брзо ћемо им послати помоћ“, рекао је Гагић.

Гагић је апеловао на грађане да буду посебно опрезни и пажљиви, да воде рачуна, да се не шетају без потребе поплављеним подручјима, да се не шетају уз обале набујалих река, уз насипе или уу оштећене мостове.

“Имали смо синоћ једну ситуацију да су два лица у Лазаревцу упала у бојични поток и оне су извучене и спасене“, рекао је Гагић.

Ниво Топлице полако опада и у Прокупљу и у Куршумлији. Врх поплавног таласа кроз Куршумлију прошао је јуче око 17.00, а у току ноћи и кроз Прокупље и сада се тај врх таласа очекује да оде према Дољевцу. 

Из предострожности у Прокупљу је евакуисано 70 особа из насеља Мала Губа и Драгања, међутим није дошло до већег плављења.

Топлица јесте направила неке проблеме, угрозила инфраструктуру и објекте, али нема угрожених домаћинстава.

Тешка ситуација је и даље у Куршумлији где највећи проблем чине бујични потоци, а многа домаћинства су одсечена од света зато што су путеви непроходни.

Чланом Општинског штаба за ванредне ситуације Јовица Ђиновић каже да Топлица и Косаница тренутно не представљају проблем од изливања, али проблем и даље представља река Бањска која је и поплавила околину, нарочито пут који повезује Куршумлију и Куршумлијску бању, тако да је саобраћај буквално за путничка возила непроходан.

Сада се већ појављују многи одрони који такође представљају проблем за путеве, за људе који рашчишћавају терен и локалне путеве. Људи који имају приземне објекте, станове имају проблема са подземним водама.

Опширније Краће

Саобраћај на путу Асановац-Пожега у место Гугаљ услед одрона се одвија наизменичним пропуштањем возила, саопштило је ЈП “Путеви Србије”.

Због изливања воде на коловоз саобраћај се одвија успорено на путу Кучево – Дебели Луг у месту Волуја и на путу Латковић – Дудовица.

Саобраћај се због одрона одвија успорено и на путу Кучево – Дебели Луг у месту Бродица.

На путу Ваљево-Косјерић у месту Брајковићи саобраћај је нормализован након изливања реке Кладороба.

У Зајечарском и Борском округу пада слаба киша.

На територији целог града Бора од јуче је ванредна ситуација. Након обилних падавина бујице су угрозиле Доњу Белу Реку Кривељ, део Злота и друга мест,  остављајући за собом  велику материјалну штету.

Проблема је било и у рудницима Зиђина, у Великом Кривељу спречен је продор воде у коп.

Када је реч о Ззајачерском округу, киша која данима пада није додатно проузроковала проблеме.

Моравица у Сокобањи је у стагнацији, а Црни Тимок који иде кроз Бољевац и Зајечар је у опадању. И ниво Борске реке је у опадању.

Ванредна ситуација је у Сокобањи и Бољевцу, при чему је највише штете начињено Сокобањи.

Према подацима РХМЗ-а Западна Морава у Краљеву већ три сата стагнира, а преливање из корита може да изазове обимнија киша у чачанском крају.

Вода коју су јуче донели бујични потоци и река Мусача се споро повлачи јер су канали пуни воде, а земља натопљена.

Обимне падавине протеклих дана покренуле су у краљевачкој општини и клизишта, највећа претња је клизање брда у Ушћу на магистралном путу Студеница–Ивањица. Земља се обрушава и у Стубалској реци, Чукојевцу и Богутовцу, али за сада не прете обимнијим одроном.

Ибар је у стагнацији и на нивоу редовне одбране од поплава, али је због реке Јошанице у Новом Пзару, на тој реци уведено ванредно стање и двадесетчетворочасовно дежурство.

Из Сектора за ванредне ситуације и Цивилне заштите исцрпели су воду из дворишта и погона у Индустријској зони Адрани, а данас ће бити и дератизовани, ако временски услови дозволе

На терену је сва механизација и расположиво људство, у помоћ су притекли и радници Коридора.

Откако је вода јуче продрла у подрумске просторије Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу, збрињавају се само хитни пацијенти, а очекује се да ће од понедељка нормално функционисати.

Са воденом стихијом борили су се грађани свих општина шумадијског управног округа. Поплављене су саобраћајнице, домаћинства и објекти појединих фирми, установа, институција.

Последице невремена видљиве су у целој Шумадији, а 28 особа је евакуисано – 14 у Аранђеловцу и 14 у Крагујевцу.

Откако је набујао поток Мусача однео део моста на Ибарској магистрали, саобраћај је на том делу магистрале у прекиду и тим путем се не може до Чачка.

Саобраћај се од Краљева до Чачка одвија преко старог чачанског моста и алтернативним путем преко Поповица и Опланица. Министар саобраћаја Горан Весић обићи ће урушену саобраћајницу у 10 сати.

Као и претходних дана и недеља у Србији ће бити местимично с кишом и пљусковима, а обилније падавине се очекују на југу Баната, у централним и источним деловима земље. Понегде ће бити и до 40 литара кише по метру квадратном.

Обилне падавине донеле су проблеме у саобраћају на многим путним правцима. Саветује се да уколико можете одложите путовање, бар док се временске прилике мало не побољшају.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com