Одмах по добијењу дојаве јуче у 11.54 часова, било је индиција да се ради о масовној несрећи, тако да је аутоматски алармирана цела Ватрогасно-спасилачка јединица у Новом Саду, каже Давор Видовић и наглашава да су изашли на терен веома брзо, у року од четири минута.
Додаје да су повучени и људи који су у приправности, ван радног времена и да су сви дошли да помогну.
“По стизању на лице места видело се да је велики број особа затрпан практично испод велике бетонске плоче која се урушила. Одмах је послата информација руководству сектора за ванадне ситуације која је аутоматски дигла спасилачке тимове из великог броја јединице из Србије”, наводи начелник јединице.
Укупно је било ангажовано 86 спасилача сектора за ванадне ситуације са 21 возилом, између осталог и чланови специјалних тимова за спасавање из рушевина, из Новог Сада, Београда, Ваљева и Крагујевца, а додатну помоћ су пружиле и јединице из Зрењанина и Сремске Митровице.
Добро реаговање на самом почетку
Видовић истиче да се веома добро одреаговало одмах на почетку. Чим се видело да је конструкција велике тежине, дошли су радници из државних и приватних фирмис машинама да помогну у уклањењу делова материјала који су пали.
Такође, биле су ангажоване су екипе Хитне помоћи и других спасилачких служби. Посебно указује да је проблем био што је конструкција веома велика и тешка и свако њено померање је стварало додатне потресе о чему су морали да веома воде рачуна.
“Одмах по стизању на лице места приметили смо једну живу особу у свесном стању која је била практично на самој локацији. Наставком претраге терене и уклањењем смо пронашли још једну живу особу и онда смо имали велике проблеме да уклонимо терет који је био веома тежак”, наводи спасилац.
Чим су успели да приступе тим особама, лекари Хитне помоћи су их прикључили на инфузију.
Веома важан разговор с особама које чекају помоћ
“Једноставно морате да водите рачуна да разговарате с тим особама, да их практично тешите своје време, да једноставно не би упали у стање шока, што смо успели да постигнемо, али велики био проблем зашто нам је требало доста времена да уклонимо те тешке конструкције. Да бисмо извукли једну од особа, практично у обе ситуације два, три велика крана су у једном тренутку морали да подижу тај терет”, објашњава Видовић.
Наглашава да је посебно било тешко и опасно зато што су обе особе биле у једном тренутку испод конструкце и да онда, како је подижу и покушавају да спасу, самим тим угрожавају и живот друге особе.
“Најбитније је да смо успели да спасимо те особе и да нико од наших ватрогасаца, спасилаца није био повређен током интервенције и свих осталих људи који су нам помагали”, истакао је Видовић.
Како наводи, у једном тренутку кад су другу особу спасавали ватрогасци су били испод делова конструкције.
“Наши тимови су били практично испод тих делова и ми водимо рачуна свега о својој личној безбедности, али некада, знате и сами тај жар за спасавањем живота, једноставно некад превагне.
Тако да смо мало више можда ризиковали него што је требало, али све има своју цену и једноставно успели смо обе особе да спасемо”, каже начелник Управе за Ватрогасно-спасилачке јединице.
Психолошки веома тешка акција
Указује да је акција била и психолошки веома тешка, да је откад је дошао кући покушао да се одмори, али да у томе није успео.
“Једноставно, тешка, по све наше, наше момке, доста емотивна, је била цела ова интервенција, тако да је веома, веома напорно физички, али много, много тешка психички”, наглашава Видовић.
Наши спасилачки тимови су били и кад је био земљотрес у Турској, у Албани, када су пожари, поплаве у различитим деловима света.
Напомиње да они пролазе обуке и тренирају на нивоу Европске уније, што значи да су део механизма цивилне заштите Европске уније.
“Тако смо и практично одлазили као део међународних снага за спасавање, били смо у Турској, били смо у Албани, ево сад смо и у Јабланици били и веома смо увежбани што се тога тиче. Све што научимо, што сазнамо, једноставно све гледамо да применимо. Исто тако опрема коју набављамо је усклађена са директивама Европске уније, тако да је опрема коју имамо веома добра”, закључује Видовић.