Говорећи о резолуцији о Сребреници, председник Вучић је рекао да се САД и Србија не слажу ни по том питању, као и да је посебно забринут због те розолуције, јер зна шта то значи и како ће она пореметити односе у региону.
“Не заборавите, то је донето као одлука једног народа против другог унутар БиХ. Не заборавите да је то питање измештено из Савета безбедности у Генералну скупштину противправно, јер то питање припада Савету безбедности, а не Генералној скупштини. Не заборавите да је то питање покренуто, гле чуда, на једну округлу годишњицу, веома важну, 29. годишњицу, чули сте да су 29. годишњице обично најважније у свету, е то је покренуто баш за 29. годишњицу и није то наравно уперено против Срба, већ је то онако. Ми Срби то нисмо тако разумели и супротставићемо се у УН колико можемо“, каже Вучић.
Наводи да зна који су ставови САД и да се нада да ће неке млађе генерације у Србији водити бољу политику – са “мање једа и разочарања“ него он.
“А оно што је моја обавеза и када изгубимо у Савету Европе и када формално изгубимо у УН… када се и то буде десило, мораћемо да дигнемо главу и да се боримо за економски напредак Србије“, поручио је председник.
Одговарајући на питање да ли разговори са америчким званичницима могу да утичу на намеру Србије да спречи усвајање тог документа, Вучић је рекао да ће се Србија снажно борити.
“Ја све кажем у лице, не кажем све оно што сам у разговору имао са О`Брајаном, али све што је важно за грађане кажем у лице. Не кријем колико нам тешко пада све ово што се дешава. Што се тиче борбе око резолуције, ми знамо да Америка када подигне два прста, један прст, има 70 земаља за себе. Ми смо сами, и такви сами супротставићемо им се по питању резолуције, колико год можемо свом својом снагом“, рекао је председник.
Захвалио се О`Брајену на посети и рекао да се нада да ће билатерални односи ићи узлазном путањом.
Опширније Краће
Поручио и да је за Србију добро што са САД има растућу биалтералну, политичку и економску сарадању.
“Имамо велике економске пројекте, америчке компаније граде ауто-пут, градиће неке од највећих хидроенергетских објеката у нашој земљи, више ће инвестирати у нашу земљу“, рекао је Вучић.
Све што се тиче раста и даљег напретка на европском путу су ствари које земљу померају унапред и значе нашим грађанима.
Опширније Краће
Вучић је навео да је америчком званичнику рекао да су наводи о намери Србије за инвазију и рат лажи.
“Не пада нам на памет да у тако нечему учествујемо, имамо добру сарадњу са Кфором и са командантом КФОР-а Осканом Улуташем“, рекао је Вучић.
Опширније Краће
Председник Србије Александар Вучић је рекао да су на столу веома тешке теме за Србију. Истиче да су, по питању Косова и Метохије, Србија и САД у мало чему сагласни.
“Сагласни смо у томе што је веома важно да мораju бити очувани мир и стабилност. И са српске стране, ја сам обећао да ће се Србија понашати одговорно и озбиљно”, рекао је Вучић.
Поручио је да је захвалан О‘Брајану на јасном ставу da је страховито важно да Приштина испуни обавезу да формира ЗСО.
“Та обавеза је велика и снажна већ 11 година је мртво слово на папиру. Лажу нас сви заједнио – и Приштина и Европљани. Можда нас нико и не лаже, али после 4.000 дана ништа нису урадлили за ралику од Срба који су урад све из Бриселског споразума, чак и одређене ствари из Охридског“, рекао је Вучић.
Истиче да је напротив Приштина само наметала нове ствари на штету српског народа.
“Њих ништа од свега тога није интересовало, ништа их није обавезивало. Наметнули су нове проблеме српском становништву попут укидања динара и нас довели у позицију да ми предлажемо решење како ћемо да исплаћујемо евре,” рекао је Вучић.
Нагласио је да се на КиМ свакодневно хапсе и пребијају Срби, а да на то ћуте сви, укључујући Стејт департмент, НАТО, ЕУ.
За то ће, истиче Вучић, Приштина бити награђена чланством у Савету Европе.
“Рекао сам да ми знамо да смо мали, да је Америка суперсила, али ми ћемо се онолико колико можемо супротставити том насиљу и над српском државом и народом и борити се. Изгубили-изгубили, шта да радиммо“, рекао је Вучић.
Опширније Краће
Џејмс О’Брајан изјавио је да је као млади адвокат радио “на истраживању злочина у Сребреници” када је том тиму партнер била Влада Србије, а циљ је да и сада то буде резултат – да постоји партнерство са Србијом и да се сви суоче са истином.
“Био сам млади адвокат, радио на истраживању ратних злочина и био сам део првог тима који су истраживали убиства у Сребреници. То је злочин, али многи починиоци су били у истражном поступку и осуђени”, рекао је О’Брајан на конференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем.
“Тада су нам снаге РС и српске владе гарантовале безбедност и тада су представници УН били са нама док смо тражили истину. То радимо и данас, а морамо да се суочимо са истином. Били смо тада партнери и сада треба да будемо”, рекао је амерички дипломата.
Опширније Краће
Помоћник секретара Бироа за европске и евроазијске послове Стејт департмента Џејмс О’Брајан изјавио је после разговора са председником Вучићем да ће међународна заједница учинити све да Приштина оснује ЗСО, као што се обавезала, и да Срби на КиМ буду заштићени.
О’Брајан је истакао да је са Вучићем разговарао и о добром партнерском односу САД и Србије.
“Косово је обећало да ће спровести обавезу да оснује ЗСО и то је од кључног значаја за Србе. Ако постоји забринутост да међународна заједница не испуњава своје обавезе, надам се да ћемо радити на томе да испунимо обећано и помогнемо”, навео је О’Брајан.
Опширније Краће
Након тет-а-тет састанка, председник Александар Вучић и помоћник секретар Бироа за европске и евроазијске послове Стејт департмента Џејмс О’Брајан обраћају се на заједничкој прес-конференцији.
Опширније Краће
Председник Србије Александар Вучић састао се са помоћником секретара Бироа за европске и евроазијске послове Стејт департмента Џејмсом О’Брајаном.
Састанак је почео нешто после 9 часова, у згради Генералног секретаријата председника Републике у Београду.
Вучић је јуче, у најави састанка, рекао да ће то бити важан и тежак разговор.
Састанак Александра Вучића и Џејмса О’Брајана
Танјуг/Сава Радовановић
Опширније Краће
Састанак је одржан у згради Генералног секретаријата председника Републике и трајао је око сат и по.
Састанаку Вучића са О’Брајаном присуствовали су и амбасадор САД у Србији Кристофер Хил, директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић и бивши амбасадор у САД Марко Ђурић.
Амерички званичник данас разговара и са председницом Скупштине Србије Аном Брнабић.
После подне председник Вучић путује у Њујорк где ће се, како каже, у Генералној скупштини УН видети ко је пријатељ Србије и међународног права, а ко није.
Вучић је рекао да отпор доношењу Резолуције о тзв. геноциду у Сребреници у Генералној скупштини УН постаје све већи и да резултат гласања неће бити онакав какав су спонзори резолуције очекивали, додавши да борба Србије траје и неће бити лака.