Zašto je američka ekonomija napredovala u odnosu na druge bogate nacije

Bruto domaći proizvod u Sjedinjenim Državama porastao je na neverovatnih 5,2% u trećem kvartalu, ispred Kine, koja je dugo pokretač globalnog rasta. SAD su zaista imale bolji učinak u odnosu na druge zemlje u protekloj godini – rekao je za CNN Innes McFee, glavni globalni ekonomista za Oxford Economics.

Blic preporučuje

Sjedinjene Države su ove godine imale prednost ispred Evropske unije, Ujedinjenog Kraljevstva, Japana, Kanade i drugih naprednih ekonomija.

Prošlog meseca, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj sa sedištem u Parizu postala je poslednje međuvladino telo koje je unapredilo svoje prognoze rasta SAD u ovoj i narednoj godini, dok je umanjilo izglede za 20 zemalja koje koriste evro. To je usledilo nakon sličnih poteza Međunarodnog monetarnog fonda sa sedištem u Vašingtonu u oktobru.

MMF sada očekuje da će se američki BDP povećati za 2,1% ove godine i 1,5% u 2024. više nego duplo više od predviđenih stopa rasta za britansku ekonomiju i daleko ispred evrozone, za koju se predviđa da će rasti 0,7% ove godine i 1,2% sledeće godine.

Neposredna objašnjenja za različito bogatstvo najnaprednijih svetskih ekonomija su razlike u cenama energije, podsticaji iz ere pandemije i prenošenje viših kamatnih stopa.

Ali postoje i dugoročni, strukturni faktori koji utiču na divergenciju, koji daju prednost Sjedinjenim Državama. Čak i tako, očekuje se da će američka ekonomija rasti mnogo sporijom stopom u poslednjim mesecima godine jer se štednja od pandemije smanjuje, a troškovi pozajmljivanja ostaju na visokom nivou od 22 godine.

Sjedinjene Države su ove godine imale prednost u odnosu na druge ekonomije

Sjedinjene Države su ove godine imale prednost u odnosu na druge ekonomije

Cene energije

Uticaj prošlogodišnjeg skoka cena energije bio je glavni pokretač jaza između ekonomija SAD i evrozone, rekla je novinarima prošle nedelje glavni ekonomista OECD-a Clare Lombardelli.

Inflacija je veća u Evropi nego u Sjedinjenim Državama jer je region, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, neto uvoznik energije. Ekonomije Ujedinjenog Kraljevstva i evrozone bile su u velikoj meri izložene porastu cena prirodnog gasa koji je usledio nakon invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, što je dovelo do rekordno visokih računa za energiju za domaćinstva i preduzeća.

– Nafta je globalna roba, ali prirodni gas je regionalno segmentiran – rekao je Preston Caldwell, glavni američki ekonomista za Morningstar Research Services.

Iako su cene prirodnog gasa porasle (u SAD), one su porasle daleko više u Evropi, i bavili su se svim vrstama racionalizacije. To je imalo veliki uticaj na proizvodnju, a nešto od toga ostaje.

Nemačka je osetila punu snagu energetskog šoka

Foto: Michael Probst / Tanjug/AP

Nemačka je osetila punu snagu energetskog šoka

Nemačka je osetila punu snagu energetskog šoka zbog svog ogromnog proizvodnog sektora i oslanjanja na ruski gas u to vreme. Proizvodnja u najvećoj evropskoj ekonomiji blago se smanjila u trećem kvartalu, a brojni ekonomisti sada očekuju tehničku recesiju, definisanu kao dva uzastopna kvartala pada proizvodnje.

Fiskalna i monetarna politika

Dok su zvaničnici sa obe strane Atlantika otvorili slavine za fiskalne stimulacije kako bi ublažili svoje ekonomije od uticaja kovida, Sjedinjene Države su to učinile u mnogo većem obimu.

Ta izdašna državna podrška, uključujući moratorije na otplatu duga, u kombinaciji sa promjenjivim obrascima potrošnje i “bumom refinansiranja” usred istorijski niskih kamatnih stopa kako bi se pomoglo punjenje američkih kasa.

Uštede akumulirane tokom pandemije omogućile su američkim potrošačima da nastave da troše uprkos rastu cena, rekao je Carsten Brzeski, globalni šef makroekonomskog istraživanja u holandskoj banci ING. To je neutralisalo negativan uticaj inflacije na potrošnju, primarnog pokretača američke ekonomije.

Ali sve to razmetanje moglo bi da ima i nekih nedostataka.

Sjedinjene Države još uvek nisu osetile pun uticaj viših kamatnih stopa

Foto: Rob Crandall Alamy / Profimedia

Sjedinjene Države još uvek nisu osetile pun uticaj viših kamatnih stopa

Amerikanci su preterano koristili svoje kasice-prasice u poslednjih nekoliko godina, dok su štedni računi u drugim zemljama ostali relativno netaknuti. To bi moglo stvoriti mrlje ranjivosti za napredovanje Sjedinjenih Država, rekao je McFee iz Oxford Economics.

Pored toga, Sjedinjene Države još uvek nisu osetile pun uticaj viših kamatnih stopa. Vlasnici hipotekarnih kredita i korporativni zajmoprimci obično moraju da refinansiraju ređe u Sjedinjenim Državama nego u drugim zemljama, što dovodi do toga da monetarnoj politici treba duže da se unese u privredu, dodao je McFee.

Usporavanje Kine

Retko se dešava da stopa rasta američke ekonomije bude konkurentna stopi rasta Kine. Druga po veličini svetska ekonomija imala je solidan početak godine nakon što je izašla iz trogodišnjih ograničenja Covid-a. Ali oporavak je nestao u tromesečju od aprila do juna usled slabe potrošačke potrošnje, stalnog pada u prometu nekretnina i prigušene globalne potražnje za kineskim industrijskim proizvodima.

Ekonomija zemlje je izgledala kao da bi mogla da “u potpunosti stane” tokom leta, kaže Julian Evans-Pritchard, glavni kineski ekonomista u Capital Economics-u.

Poslednjih meseci je ponovo dobio određeni zamah, uz poboljšanje poverenja domaćinstava i ubrzanje maloprodaje, rekao je on u utorak tokom onlajn brifinga sa novinarima i investitorima.

Očekuje da će kineska godišnja stopa rasta usporiti na 4%

Foto: Selim Chtayti, AP Shuji Kajiyama, Shutterstock / Ringier

Očekuje da će kineska godišnja stopa rasta usporiti na 4%

Nadolazeće ubrzanje državne potrošnje za podršku privredi takođe će “ponuditi neki podsticaj”. Ali nastavak pada u ogromnom sektoru nekretnina u zemlji i verovatno slabljenje izvoza, koji je do sada bio “otporan”, otežaće rast. Mislimo da će do kraja sledeće godine privreda ponovo usporavati – dodao je Evans-Pritchard.

Kao još jedan znak sumornih izgleda za ekonomiju broj 2 u svetu, Moody’s je u utorak stavio Kinu na oprez zbog smanjenja kreditnog rejtinga, snizivši izglede njenog državnog duga na “negativne” sa “stabilne”.

Agencija za rejting očekuje da će kineska godišnja stopa rasta usporiti na 4% i 2024. i 2025. i u proseku 3,8% godišnje od 2026. do 2030. Poređenja radi, u deceniji pre pandemije, kineska ekonomija je rasla u proseku 7,7% godišnje – prema BlackRock-u.

S druge strane, predviđa se da će Indija povećati 6,3% ove i sledeće godine, prema MMF-u, što bi je učinilo najbrže rastućom velikom ekonomijom na svetu – i rastućim izazovom svom susedu.

Rast u SAD se usporava, ali bum veštačke inteligencije se nazire

Iako su usijani rezultati američke ekonomije prkosili očekivanjima, ekonomisti smatraju da je malo verovatno da će se nastaviti.

Umesto toga, očekuje se da će ekonomija doživeti skromno usporavanje ovog kvartala i tokom sledeće godine. Morningstar’s Caldwell projekti su na godišnjem nivou imali stope rasta, favorizovane u Sjedinjenim Državama, ispod 1% tokom drugog i trećeg kvartala.

– To ulazi u nisku teritoriju, ali ne na negativnu teritoriju, ne na recesijsku teritoriju. Rekao bih da je recesija moguća, ali to nije moj osnovni slučaj – rekao je on.

U međuvremenu, nekoliko velikih izvršnih direktora banaka, uključujući Jane Fraser iz Citigrupa i izvršnog direktora JPMorgana, Džejmi Dajmona, upozorili su da bi američka privreda uskoro mogla da se nađe na manje sigurnoj osnovi.

U SAD će tek doživeti

Foto: Shutterstock / Ringier

U SAD će tek doživeti “bum” veštačke inteligencije

Ali dugoročno gledano, slika izgleda svetlije i mogla bi dodatno učvrstiti američko vodstvo nad Evropom u narednim godinama.

Zakon o smanjenju inflacije predsednika Džoa Bajdena, koji bi trebalo da usmeri 369 milijardi dolara ka projektima čiste energije, mogao bi privući još više investicija u Sjedinjene Države, koje su već jedno od najboljih mesta za prikupljanje kapitala na globalnom nivou.

Samo u oblasti veštačke inteligencije, kumulativne investicije rizičnog kapitala u Sjedinjenim Državama dostigle su skoro 450 milijardi dolara tokom protekle decenije, prema podacima OECD-a. To je više nego dvostruko više od ulaganja u veštačku inteligenciju u Kini i skoro 10 puta više u Evropskoj uniji ili Ujedinjenom Kraljevstvu.

Koncentracija inovativnih tehnoloških kompanija i brzo usvajanje novih tehnologija pomogli su Sjedinjenim Državama da ostvare snažan porast produktivnosti, posebno u poređenju sa Evropom i Velikom Britanijom, rekao je Andrew Kenningham – glavni evropski ekonomista u Capital Economics.

Pored toga što su Sjedinjene Države spremne, prema njemu da maksimalno iskoriste razvoj veštačke inteligencije, taj jaz bi mogao da se proširi.

(Izvor: CNN)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com