Zašto je “Nivea” dezodorans skuplji 4 evra u Srbiji nego u Nemačkoj, a banane svuda iste? Ovo su dva razloga! Tabaković otkrila i zloupotrebe

Inflacija u Srbiji će i ove godine nastaviti da usporava i Narodna banka Srbije očekuje da će se polovinom ove godine vratiti u granice cilja od tri plus-minus 1,5 odsto, a krajem godine da će se približiti centralnoj vrednosti cilja, izjavila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković. Ona je na konferenciji za medije govorila i o cenama hrane.

.

Foto: Bigc Studio, Maks Narodenko, monticello / shutterstock

.

Guvernerka je navela da se očekuje da će u januaru inflacija biti na nivou od 6,4 odsto, a u februaru 5,5 odsto.

Kako je navela, NBS će pratiti kretanja i odluku o potencijalnom smanjenju kamata doneće nezavisno, ne ugledajući se na druge centralne banke.

Nadaju se nižim cenama kvadrata ali i hrane.

Odgovarajući na novinarska pitanja na predstavljanju izveštaja o inflaciji, Tabaković je govorila i o tome zašto su cene hrane kod nas više u odnosu na neke druge zemlje.

Prema njenim rečima, najveći uticaj na to ima konkurencija, ali i monopol. Podsetila je i da su se na razgovoru u NBS odazvali svi trgovinski lanci kada je pokrenuta nedavno priča o visini marže.

“Postoje neki faktori koji utiču da u nekim oblastima imamo više cene hrane u odnosu na ostale. Neki od njih su suša, ali i subvencije u poljoprivredi, nekada je statistika ta koja prikazuje volativnost u odnosu na visinu inflacije”, nadovezao se Savo Jakovljević iz NBS.

Tabaković je ukazala da pojedine kompanije međutim imaju ekskluzivan ugovor da kompanijama kao direktnim prodavcima, i ne žele da se odreknu tog kolača.

Zašto je nekima isplativije da odu van zemlje po namirnice?

“Pogledajte cenu banana. U svakom marketu njihova cena je jednaka. To je zato što postoji jedan uvoznik za celu Evropu u Holandiji. Sa njima nema pregovora. “Nivea” takođe. Reč je o konkurenciji i pravilima trgovine, odnosno tržišta. Trgovcima se ne isplati da kupuju direktno od prodavaca, u ovom slučaju koji je u Nemačkoj”, rekla je guverner i navela primer dezodoransa pomenutog proizvođača koji je skuplji 4 evra u Srbiji nego u Nemačkoj.

Na novinarsko pitanje zašto se nekima više isplati da odlaze u inostranstvo po određene namirnice, guverner je upitala koje tačno namirnice, ali i ukazala na to da nemaju svi mogućnost da odlaze van zemlje u kupovinu.

Tabaković kaže da je NBS na strani kupaca, ali i da je uvek spremna na razgovore, ona je navela i primer kada je NBS reagovala a kada je reč o zloupotrebi akcija.

“Navedu jednu cenu na rafu, a kada dođete na kasu, kažu da je to slučajno stavljeno i da nije ta cena. Nešto što košta 1. 060 dinara na rafu, pokušaju da vam naplate 3.000 dinara. To je zloupotreba“, rekla je Tabaković.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com