Danas i sutra održava se „GROW UP – snaga zemlje“, konferencija koja otvara i daje odgovore na sva trenutno bitna pitanja vezano za agrobiznis. POljoprivreda je okupila vlasnike kompanija, naučne eksperte, poljoprivrednike, državne funckionere iz zemlje i inostranstva… Pauze između panela prvog dana iskorišćene su za povezivanje, razmenu kontakata i ideja…
Blic preporučuje
Panel kojim je otvoren prvi dan konferencije posvećen je digitalizaciji, koja, kako je više učesnika istaklo na konferenciji, nije samo rešenje sa kojim poljoprivrednici neće stajati u redu. Uvođenjem eAgrara koji sadrži precizne podatke o gazdinstvima, dobija se precizan uvid gde šta nedostaje i koji problem i u kom regionu treba rešavati. Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković koja je otvorila skup u uvodnom izlaganju govorila je upravo o digitalizaciji, Ona je istakla da nijednog trenutka nije sumnjala u naše poljoprivrednike jer su oni “ljudi koji kada nešto hoće to mogu i da urade”.
Foto: Zoran Ilić / Ringier
– Za subvenciju po hektaru je podneto 277.000 zahteva, novac uplaćujemo paralelno sa podnošenjem zahteva a ne nakon zatvaranja javnog poziva što je bio do sada slučaj. Do sada je već isplaćeno 188.000 poljoprivrednih gazdinstava. Sve što smo najavili i isplanirali biće urađeno kao što je i obećano. Digitalizacijom se sve precizno zna i sa njom nije moguć bilo kakav oblik korupcije – rekla je ministarka i najavila javni poziv za subvencionisanje uzgajanja autohtonih rasa.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Na Kopaoniku u hotelu “Gorski” posle prvog panela na kome se povela i diskusija o značaju digitalizacije u poljoprivredi, debata je nastavljena u pravcu značaja IPARD fondova i finansiranja u poljoprivredi.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Konferenciju su podržali FAO, EBRD, kompanije IM “Matijević”, Dr Milk, Banca Intesa, AlDahra, Zlatiborac, FPM Agromehanika, MK Group, Imlek, ALK Group i Privredna komora Vojvodine. Na konferenciji su ugledni privrednici i direktori, Ružica Blizanjac direktor u kompaniji Dr Milk, Milan Ranđelović, direktor Naučno tehnološkog parka Niš, Dejan Vukotić, direktor AOFI , Dušan Radičević, direktor u kompaniji Al Dahra, direktor kompanije Zlatiborac Dušan Knežević, te vlasnici u poljoprivrednim kompanijama IM Matijevic, FPM Agromehanika, Banca Intesa… Pristigli su i visoki predstavnici Evropske Banke za obnovu i razvoj, UN, profesori Univerziteta…
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Predsednik Privredne Komore Srbije Marko Čadež obraćajući se prisutnima naglasio je da moramo da obezbedimo bezbednost snabdevanja hranom.
– Ni jedna tema nije pozicionirana kao ova. Ono što nam fali je da spojimo Vas velike, naučnike institute, startape, mlade ljude da vidimo kako da promenimo sistemski okvir. Tu nam je potrebna i država i Vlada i ministarstvo. Ne možemo sa okvirom koji je pravljen za stari sistem da pravimo nešto novo, poručio je Čadež.
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Na Konferenciji Grow up učesnici na panelima bili su i ministar za informisanje i telekomunikacije Mihajlo Jovanović i Tanja Miščević, ministarka za EU integracije. Vladimir Crnojević, direktor instituta Biosens, o čijim se dostignućima priča i u EU, rekao je da, kada je reč o digitalizaciji “rok je bio sumanuto kratak, ali je operacija uspela”
– Sada je kičma napravljena i sada možemo da dodajemo meso. Verujem da poljoprivreda za 5 godina u Srbiji neće moći da se prepozna – rekao je Crnojević.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Uz ministre, profesore, učesnici panela bili su i poljoprivrednici. Govorili su sa kojim se problemima susreću ali i koja su im rešenja dobra.
– eAgrar donosi jednu novu dimenziju kao projekat koji pokriva celu poljoprivredu. Mi mnoge probleme imamo i sa ostatkom poljoprivrede, jer nemamo podataka. Sada se one ujedinjuju i mi smo oduševljeni – kaže predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.
Specijalni gost bio je Nabil Gandži, zamenik regionalnog predstavnika Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) za Evropu i Centralnu Aziju.
– Svet se suočava sa velikim problemima i tek ga čekaju problemi – rekao je Gandži govoreći na temu klimatskih promena i njihovog uticaja na poljoprivredu.
Posebno zanimanje bilo je za temu kako iskoristiti novac i sve finansijske mogućnosti koje su poljoprivrednicima na raspolaganju poput – Ipard fondove.
– Novi IPARD 3 program mora da bude relaksiran kako bi korisnicima olakšali pristup sredstvima i dodatnom finansiranju – poručila je Jasmina Miljković iz Ministarstva poljoprivrede.
O čemu se sve pričalo i debatovalo na najvećoj regionalnoj biznis konferenciji možete pročitati u nastavku. Celu Konferenciju možete da pratite na sajtu Grow Up ili na Blic.rs.
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Ministarska za EU integracije Tanja Miščević osvrnula se na praksu.
– To je za sve nas zajedno izazov i nije pitanje samo zakona. Najjednostavnije je napisati usklađeni zakon, najteža stvar je proizvesti rezultate – navela je ministarka.
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
15:30 Drugi panel: Uloga IPARD fondova i finansiranje poljoprivrede
Na drugom panelu najveće regionalne agrobiznis konferencije “Grow Up – snaga zemlje” tema je bila “Uloga IPARD fondova i finansiranje poljoprivrede”, tj. sve prednosti IPARD fondova, izazovi u njihovoj implementaciji, alternativama u finansiranju poljoprivrede, neophodnim reformama…
Učesnici drugog panela su: Tanja Miščević, ministarka za EU integracije, Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji, Dejan Vukotić, generalni direktor agencije za osiguranje i finansiranje izvoza, Laslo Arendas, ataše i programski menadžer za poljoprivedu i ruralni razvoj pri delegaciji EU, Ivana Simić, generalni sekretar Serbia Organica i Branislav Rajić, Jasmina Miljković iz Ministarstva poljoprivrede, IPARD jedinica i generalni direktor FPM Agromehanika Branislav Rajić. Moderator panela je Mian Stevanović iz Svetske banke.
O čemu su tačno govorili učesnici pogledajte na linku OVDE.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
13:50 Nabil Gandži: “Svet je u velikom problemu”
Specijalni gost prvog dana Konferencije je Nabil Gandži, zamenik regionalnog predstavnika za Evropu i Aziju u FAO koji je pričao na temu klimtskih promena kao globalnog fenomena i teme.
Gandži se na početku izlaganja vratio u, kako je rekao, ne tako daleku budućnost.
– Vratimo se na momenat u ne tako daleku budućnost. Decembar 2014. kada su se svetski lideri okupili i dogovorili o 17 tačaka za razvoj koje treba postići do 2030. godine. Danas na pola tog puta mi smo suočeni sa alarmantnom statistikom. Dame i gospodo, svet je u problemu, u velikom problemu – ocenio je Gandži.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
– Preliminarni rezultati pokazuju da je samo 12 odsto ciljeva postignuto. Ostatak nije nikada ni stigao na dnevni red. Ovaj manjak progresa je nažalost univerzalan. Ako se fokusiramo na drugi od postavljenih ciljeva odnosno nultu stopu gladi i tu situacija nije ništa bolja. Broj gladnih stalno raste, a pandemija i regionalni konflikti, klimatske promene i rastuće nejednakosti samo zaoštravaju ovaj trend – rekao je Gandi.
Dodao je i da svetske investicije u poljoprivredu koje opadaju od 1950-ih, i koje su pokazale mali rast početkom 2000-ih, opet idu unatraške u svim regionima sem SAD i EU
– Da bi postigli taj cilj moramo da transformišemo sisteme za proizvodnju hrane, napretci u tom sektoru su neophodni. FAO daje veliku podršku za svih 6 zemalja Zapadnog Balkana – poručio je Gandži.
Govoreći o Srbiji, Gandži je rekao da je srpski poljoprivredni sektor pokazao relativnu stabilnost.
– Mi radimo vrlo blisko sa celom Vladom, ministarkom poljoprivrede i ostalim stakeholderima… Ključna tačka rada FAO na Zapadnom balkanu je tehnologija i tehnološki napredak, jer nam ona omogućava hoističan pogled na sistem i kako on operiše – rekao je.
Kako je istakao zahvaljujući digitalizaciji, veštačkoj inteligenciji i e-commerc-u mogli smo da se bolje odupremo rizicima.
– U kontekstu digitalne transformacije ruralnih regiona, Gandži ističe da ne smemo zaboraviti da niko ne sme biti zaostavljen – rekao je.
– Svet i naša planeta ne mogu da priušte još jednu deceniju a da tehnologja se ne nađe u srcu poljoprivrede… Digitalizacija je način da rešimo sve izazove koji su pred nama, ali ne kroz neki unapred smišljeni plan već kroz prihvatanje svih njenih načela, zaključio je Gangi.
12:30 Prvi panel: “Poljoprivreda za 5 godina neće moći da se prepozna”!
Na prvom panelu na temu “Digitalizacija poljoprivrede: potreba i šansa” učestvovali su Mihailo Jovanović, ministar za informisanje i telekomunikacije, prof Vladimir Crnojević, direktor Biosensa, dr. Milan Ranđelović, direktor NTP Niš Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, Dragiša Jestrotić, dr. veterinarske medicine i dr Đorđe Grujičić, Direktor “Smart Village Knežica”.
Učesnici ovog panela istakli su neosporiv značaj digitalizacije, njenog uticaja na razvoj poljoprivrede i kod nas i u regionu, i izneli su svoje lično iskustvo.
Više detalja i šta su sve učesnici govorili na panelu možete pogledati na linku OVDE.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
12:18 Tanasković: “Mogu reći da smo uspeli”
Ministarka Jelena Tanasković na početku svog obraćanja uporedila je raniju i sadašnju praksu u poljoprivredi.
– Kada sam preuzela dužnost ministarke poljoprivrede, suočili smo se s ozbiljnim izazovima. Nije bilo dovoljno samo da unapredimo postojeće procese, već smo morali da potpuno transformišemo način na koji obavljamo i pratimo poslove u poljoprivredi. Bio je to hrabar korak, s obzirom na to da do tog trenutka nismo imali ništa digitalizovano. Poljoprivrednici su do sada morali da čekaju u redovima za predaju dokumenata, administrativni poslovi su bili opterećujući i vremenski zahtevni. Čak 89 odsto podataka su popunjavali na različitim mestima. Danas, s ponosom mogu reći da smo uspeli, zajedno sa Vladinom kancelarijom za IT, Institutima Biosens i Mihajlo Pupin kao i posvećenim timom ljudi iz ministarstva poljoprivrede smo sproveli ambiciozan projekat digitalizacije poljoprivrede za samo 4 meseca. Umesto da čekaju u redu za dokumenta, naši poljoprivrednici sada mogu obaviti svoje poslove brzo i efikasno putem digitalne platforme eAgrar – poručila je Jelena Tanasaković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Foto: Zoran Ilić / Ringier
Ministarka se osvrnula i na subvencije – raniju i novu praksu.
– Ranije su poljoprivrednici bez provere svog stanja kako u registru životinja tako i usaglašenosti podataka o parcelama u katastru i registru poljoprivrednih gazdinstava vršili prijave u papirnom obliku za subvencije. Sa druge strane država se suočavala sa ogromnom administracijom kako bi obradili pristigle zahteve za subvencije, često se gubilo dragoceno vreme. Sada, zahvaljujući našoj digitalnoj platformi, eAgrar poljoprivrednici mogu jednostavno i brzo da apliciraju za subvencije i prate njihov status i obradu – rekla je Tanasković.
Dodala je i da je do sada sprovedeno 6 mera, od kojih mera po hektaru se tokom trajanja javnog poziva uporedo I isplaćuje, što se, kako je rekla, ranije nikada nije dogodilo.
Ministarka je tokom govora posebnu pažnju posvetila segmentu digitalizacije.
– Naši poljoprivrednici su prihvatili promene, usvojili nove tehnologije i postali pioniri digitalne poljoprivrede u Srbiji.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
– Digitalizacija poljoprivrede je samo prvi korak ka transformaciji našeg sektora poljoprivrede. Digitalna poljoprivreda donosi brojne prednosti. Omogućava nam da pratimo i analiziramo podatke o usevima, životinjama, vremenskim uslovima i drugim faktorima koji utiču na poljoprivrednu proizvodnju. To nam pomaže da bolje razumemo naša polja i naše farme, optimizujemo upotrebu resursa, smanjimo gubitke i povećamo prinos I kvalitet. Takođe, digitalne tehnologije nam omogućavaju da pratimo tržišne trendove i prilagodimo našu proizvodnju zahtevima potrošača – ocenila je ministarka.
“Naravno, digitalizacija poljoprivrede nije samo stvar tehnologije. Ona zahteva i edukaciju i podršku našim poljoprivrednicima” – zaključila je ministarka Tanasković.
12:12 Marko Čadež: Moramo se menjati
Na početku konferencije prisutnima se obratio Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Foto: Mladen Šurjanac / Ringier
– Veoma je važno da smo se ovde danas okupili i da provodimo ceo dan razgovarajući o najvažnijoj temi, a to je bezbednost snabdevanja hranom. Ni jedna tema nije pozicionirana kao ova. Za sada imamo dobre point solutions, ali ono što nam fali je da spojimo Vas velike, naučnike institute, startape, mlade ljude da vidimo kako da promenimo sistemski okvir. Tu nam je potrebna i država i Vlada i ministarstvo. Ne možemo sa okvirom koji je pravljen za stari sistem pravimo nešto novo – rekao je Čadež.
Sutra se nastavlja konferencija. Prisutnima će se obratiti ministri poljoprivrede regiona, generalni direktori najvećih poljoprivrednih kompanija u Srbiji, eksperti iz UN, EBRD, USAID, UNDP…