Међународна агенција за енергију упозорава да је понуда нафте најмања у последњих десет година. ОПЕК не одустаје од смањења производње, а Русија најављује и забрану извоза нафтних производа. Цена барела је на највишем нивоу од почетка године – премашује 95 долара.
Анализе упозоравају, потражња расте, а у појединим деловима света већ опадају залихе сирове нафте. Забрињава и што неке рафинерије у Европи већ не производе довољно дизела што се одражава не само на малопродајне цене деривата већ утиче и на смањење активности у грађевинарству, транспорту и пољопривреди.
“Имамо једну тиху несташицу дизел горива која је у Европи настала, константни је заправо мањак и Европа сада увози нафтне деривате из Индије, Азије и других земаља, не од Русије и то утиче на тржиште“, оцењује Јелица Путниковић, уредница Енергије Балкана.
Из Удружења нафтних компанија поручују да је снабдевање у Србији стабилно. И Министарство енергетике је потврдило да су резерве повећане – на залихама нафте и деривата има за 91 дан просечне потрошње.
“Држава је у међувремену значајно у разним облицима озбиљно повећала своје залихе, да ли то Дирекција за робне резерве, да ли Упрва за резерве. А подсетићу вас да од ове године шест дана просечне продаје су обавезне да имају нафтне компаније на залихам сваког тренутка. То све заједно наше тржиште чини отпорним на поремећаје“, истиче Томислав Мићовић, генерални секретар “Удружења нафтних компанија Србије”.
Међународна агенција за енергију упозорава на нестабилност тржишта чему доприносе и берзански спекуланти, зидајући додатно цене црног злата.
“Ја бих ту подсетила да у понуди да поред правих купаца, оних који ће бити потрошачи, постоје и они који се баве трговинном нафте, разни хеч фондови, једноставно трговци који у поскупљењима и појефтињњима зарађују“, додаје Путниковићева.
Прогнозе Међународне агеције за енергију и ОПЕК-а у једном се подударају – у наредном периоду потражња ће расти.
“Предвиђа се, да ће глобални економски раст, који је у току, подстаћи потражњу за нафтом, посебно имајући у виду опоравак туризма, ваздушног саобраћаја и сталне мобилности“, саопштено је из ОПЕК-а.
До краја године, на глобанлном тржишту, дневно ће недостајати рекордних три милиона барела.