Жиофре: ЕУ треба да дâ “више горива” српској економији

Током Европске недеље могућности, која се други пут одржава у Београду, Емануеле Жиофре очекује чак 70 сесија које ће обухватити разне активности у Србији у које је укључена ЕУ.

“Сви програми доприносе напретку – од предузетништва, бизниса, до иновација”, објашњава шеф Делегације ЕУ о чему ће се разговарати.

Први дан Европске недеље могућности посвећен је бизнису и иновацијама, најавио је Жиофре. У оквиру првог дана биће анализиран План раста, који обухвата финансијску помоћ Европске уније намењену земљама Западног Балкана.

Шеф Делегације ЕУ истиче да ће економска помоћ бити подстрек за економију Србије.

“План раста се тиче довођења нове динамике у проширењу Европске уније, али је фокус на социјално-економским проблема”, рекао је Жиофре за РТС.

ЕУ треба да дâ “више горива” српској економији

Наводи да је потребно да се Србија приближи ЕУ и да ЕУ треба да дâ “више горива” српској економији.

“Српска економија добро напредује, али треба да буде још боља. И План раста то предвиђа. Дакле, интегрисање Србије у тржиште ЕУ и пре чланства, где ће уплата, на пример, између Београда и Осла бити као домаће уплате, без накнада за пренос у иностранство”, каже амбасадор.

Објашњава да ће људи моћи да пређу границе брже него сада и да ће се Србију интегрисати у дигитално тржиште.

Затим је важно и веће финансирање, више од пола милијарди евра ће отићи Србији да би унапредила инфраструктурне пројекте, а пола ће директно у буџет Србије”, најавио је Жиофре.

Новац ће стићи ради унапређења реформи у Србији. То је кључни аспект Плана раста.

Влада прави нацрт реформске агенде у којој ће идентификовати кључне реформе за унапређење привреде, пословно окружење, дигиталне трансформације, вештине и наравно, најважније, за владавину права”, објаснио је Жиофре.

Уверен је да Европска унија није само партнер, већ и пријатељ Србије.

“Овде говоримо не само о партнерству и Плану раста него и о проширењу”, рекао је Жиофре поводом Европске недеље могућности.

Најављује и да ће током манифестације бити награђена 73 научника и истраживача у секторима пољопривреде, образовања, културе и цивилног сектора.

Реформска агенда Србије

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић истакла је да је приоритет и реформска агенда и План раста.

“План раста је доста компликован инструмент јер је настао у моменту замора од проширења”, каже Мишчевићева.

Објашњава да су тада у ЕУ схватили да постоји много елемента за напредак земаља које су у процесу преговора, а које могу да кандидате економски покрену да остваре бољу, бржу конвергенцију са просеком који постоји у ЕУ, а да истовремено то значи и приближавање Србије чланству у ЕУ.

Ми смо направили реформску агенду која ставља акцент на ове четири области, од којих је свакако најважнија прва област, која се оноси на основе. Дакле, владавина права, реформе у изборном законодавству, реформе у медијима су паралелно важни реформски процеси и они се односе на јачање капацитета домаће привреде да издржи притисак јединственог тржишта”, објашњава министарка.

Објаснила је да ће се управо за те реформе прво искористити средства ЕУ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com