Azijsko-pacifička tržišta porasla su zbog nade da se predsednik SAD-a Joe Biden i čelnici Kongresa sve više približavaju dogovoru o podizanju gornje granice duga SAD-a i izbegavanju bankrota. Predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy rekao je da je sada uspostavljen “bolji proces” za daljnje razgovore, rekavši da je “moguće postići dogovor do kraja nedelje”. Bajdenje skratio svoj put u Aziju kako bi se usresredio na pregovore, saopštila je Bela kuća.
U Japanu je Nikkei 225 porastao 1,54 odsto, a Topix 1,09 odsto jer su ulagači dodatno probavljali podatke o japanskoj trgovini za april – uvoz je pao više od očekivanog dok je rast izvoza zabeležio najniži nivo u dve godine zbog oslabljene kineske potražnje.
Blic preporučuje
Južnokorejski Kospi dobio je 0,71 odsto, a Kosdaq 0,24 odsto u jutarnjoj trgovini u Aziji.
Deonice u Australiji takođe su porasle, s indeksom S&P/ASX 200 za 0,5% dok je stopa nezaposlenosti u zemlji u aprilu iznosila 3,7 odsto, što je više od 3,5 odsto koliko su očekivali ekonomisti.
– Drugi uzastopni dan mekših domaćih podataka verovatno će biti dovoljan da spreči oštroumnu australsku rezervnu banku da ponovno podigne stope kada se sastane u junu”, rekao je analitičar IG-a Tony Sycamore u e-poruci.
Hongkonški Hang Seng indeks se oporavio nakon kasne rasprodaje u sredu, popevši se u sredu za 1 odsto. Tržišta u kontinentalnoj Kini takođe su u porastu, pri čemu je Shenzhen Component porastao za 0,8 odsto, a Shanghai Composite za 0,15%.
Deonice na Wall Streetu zatvorile su u porastu u sredu, pri čemu su sva tri glavna indeksa ojačala preko 1%, a Nasdaq Composite je ojačao najviše od 1,28%. Dow Jones Industrial Average popeo se 1,24%, a S&P 500 1,19%.
Deonice kineskog tehnološkog diva Tencent u Hong Kongu pale su preko 3 odsto iako je kompanija izvestila o skoku kvartalnih prihoda od 11 odsto na 150 milijardi kineskih juana (21,4 milijarde dolara)
To je označilo njegov najbrži rast u više od godinu dana, budući da je kompanija zabeležila veliki oporavak u plaćanju, prodaji oglasa i igranju igara.
Neto dobit porasla je 10% na 25,8 milijardi juana, što je niže od 31 milijarde juana koje su očekivali ekonomisti koje je anketirao Reuters.
(See Biz)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.