Za 400.000 ljudi plata veća za 8.000 dinara! Počinju vanredni pregovori oko povećanja minimalca: Umesto 42.000, konobarima i trgovcima po 50.000 dinara

Uskoro počinju pregovori oko vanrednog povećanja cene rada. Reč je o povećanju minimalne zarade koju u Srbiji prima oko 400.000 ljudi, a koja u ovoj godini iznosi oko 42.000 dinara. Pregovori počinju 19. maja, ranije nego prethodnih godina, ali u pitanju su vanredni razgovori, inicirani od strane sindikata koji za povod imaju inflaciju i uvećane troškove života.

.

Foto: Shutterstock, Mitar Mitrović / Ringier

.

Predstavnici sindikata kreću u razgovore sa predlogom da minimalna cena rada bude povećana na 50.000 dinara. To bi praktično značilo povećanje za oko 8.000 dinara u odnosu na minimalac koji je predviđen za ovu godinu i koji bi trebalo da važi do kraja decembra. Povećanje bi se istovremeno odnosilo najviše na nekoliko delatnosti gde su i najmanje zarade – ugostiteljstvo, trgovinu, poljoprivredu, tekstilnu industriju…

Blic preporučuje

Socijalno-ekonomski savet prihvatio je inicijativu dva reprezentativna sindikata – Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” i Saveza samostalnih sindikata Srbije da se krene u analize i pregovore oko povećanja. S druge strane, Unija poslodavaca Srbije još još nema zvaničan stav, ali će učestvovati u razgovorima. Treća strana koja učestvuje u pregovorima je država, odnosno Vlada koja je i svih prethodnih godina donosila konačnu odluku.

U sindikatu “Nezavisnost” kažu da polaze od stava da najniži garantovani iznos na mesečnom nivou ne može biti niži od vrednosti minimalne potrošačke korpe.

– Značajne su promene na polju egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izražene kroz iznos ove korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, produktivnosti i prosečne zarade… dovoljan razlog da se pitanje novog iznosa minimalne cene rada što pre stavi na dnevni red – kažu u ovom sindikatu.

Minimalna cena rada, inače, utvrđuje se po radnom času bez poreza i doprinosa za kalendarsku godinu najkasnije do 15. septembra tekuće godine, a primenjuje se od 1. januara naredne godine.

Za 2023. povećanje od 14 odsto

Od 2010. godine država je povećavala minimalac više pod 10 puta. Na zahteve sindikata za povećanje najniže zagarantovane zarade u zemlji nije pristajala u 2014. i 2016. godini. U 2020. minimalac je povećan sa 27.000 dinara na 32.000. Godinu kasnije minimalna zarada je uvećana za 3.000 dinara, a krajem prošle godine doneta je odluka o najvećem povećanju – 14 odsto.

Minimalna zarada u Srbiji praktično od 1. januara ove godine iznosi 40.020 dinara. Najniža zagarantovana primanja uvećana je za skoro 50 evra, što je procentualno najveće povećanje do sada.

Poslodavci su podsetimo bili protiv povećanja minimalne zarade, jer bi im ona u uslovima krize, kako su tvrdili, izazvala ukupan trošak od 41 milijarde dinara, odnosno 350 miliona evra, pa je država preuzela celokupan teret.

Tako je od 1. januara država povećala neoporezivi deo zarada sa 19.300 na 21.712 dinara i umanjila za jedan procentni poen doprinose za PIO fond na teret poslodavca.

Najavljeno je i novo povećanje penzija – primanja najstarijih idu na 44.000 dinara u proseku.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com