Безбедност и тероризам уочи ЕП и ОИ – у Немачкој постоји претња од авганистанског крила Исламске државе

среда, 27.03.2024,  17:18 -> 17:18

Извор: РТС

Новинар и дописник РТС-а Ненад Радичевић истиче да Немачка због организације ЕП помно прати безбедносну ситуацију након терористичког напада у Москви. Наводи и да постоји ризик од деловања авганистанског крила Исламске државе чији припадници живе у Северној Рајни-Вестфалији. Са безбедносним ризицима суочава се и Француска, а професор Факултета за дипломатију и безбедност Радојица Лазић каже да су огранци Исламске државе и даље активни у Европи.

Напад на посетиоце концерта у Москви у ком је убијено најмање 139 особа, један је од најсмртоноснијих у Русији, а уједно и највећи који је Исламска држава извела у Европи, укључујући и напад на дворану “Батакалан” у Паризу 2015. године.

Уочи организације Европског првенства у фудбалу (ЕП) и Олимпијских игара у Паризу (ОИ) подигнут је ниво безбедности у Европи.

Професор Факултета за дипломатију и безбедност Радојица Лазић каже за РТС да се Исламска држава последњих година специјализовала за терористичке нападе на концертне дворане.

“Тако је било у Паризу 2015, Манчестеру 2017. и сада у Москви. Модус операнди је сличан – окупљање великог броја људи како би ефекат терористичког напада био већи”, истиче Лазић.

Новинар и дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић указује да се на политичком нивоу, поводом напада у Москви примећује како терористи Исламске државе бришу границе утабане ратом у Украјини између Запада с једне стране и Русије и Кине с друге, те да је читава Европа – у истом сосу.

“Немачке анализе иду ка томе да највеће претње долазе од авганистанског крила Исламске државе у ком је присутна и етничка група Таџика. Службе безбедности у највећој мери усмерене су ка њима, и то у Северној Рајни-Вестфалији. Такође, плаше се напада дроновима”, наглашава Радичевић. 

Ипак, наводи и да у Немачкој, за разлику од Француске и Италије које су појачале мере безбедности, власти сматрају да нема потребе за јавном објавом о подизању безбедносног нивоа.

“У Немачкој влада мишљење да би та врста објаве – да постоји непосредна претња и велики ризик – превише заплашила грађане. То се зна само унутар служби”, напомиње саговорник РТС-а.

“Француска ће имати потешкоће у организацији ОИ”

Професор Лазић каже да ће Француска због организације ОИ у Паризу имати и обавезе и потешкоћу да – с обзиром на то шта се дешава у Украјини, на Блиском истоку и широм света – гарантује безбедност свим учесницима и посетиоцима.

“Она већ предузима мере. Систем безбедности Француске је моћан. Међутим, мора да постоји и партнерска сарадња са другим државама”, објашњава професор Факултета за дипломатију и безбедност.

Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић подсећа да је Француска већ подигла ниво безбедности на највиши ранг, који подразумева и реакцију у случају хитног напада, као и да се на састанку немачке министарке унутрашњих послова и њеног француског колеге уско говорило о конкретним мерама сарадње због организације два велика спортска такмичења.

“Немачка и Француска имају две заједничке јединице – полицијску и безбедносну – и сада је договорено да оне буду распоређене дуж границе. Осим тога, министарка полиције је најавила да ће Немачка контролисати своје граничне прелазе док траје ЕП због потенцијалног прилива терориста, радикалиста, хулигана и екстремних група које би могле да наруше безбедност”, наводи Радичевић.

Огранци Исламске државе претња по глобалну безбедност

Професор Факултета за дипломатију и безбедност Радојица Лазић сагласан је да су терористи Исламске државе и даље велика претња.

“Они су као организација разбијени, али су остали огранци или пипци који су активини, па су њени припадници и даље реална опасност по глобалну безбедност. Претња је и што су углавном лоцирани у европским државама и ризик је што су у питању асиметричне безбедносне претње које се тешко предвиђају”, закључује Лазић. 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com