DANAS POČINJE SVETSKI EKONOMSKI FORUM Srbiju predstavljaju Aleksandar Vučić i Maja Gojković

Svetski ekonomski forum (WEF) Davos 2023. počinje danas i traje do 20. januara. Davos će okupiti rekordan broj biznismena, predstavnika najvećih svetskih kompanija, lidera država i poznate ličnosti, a učestvovaće i predstavnici Srbije. Srbiju predstavljaju Aleksandar Vučić i Maja Gojković, ministarka kulture.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

FullSizeRender3

Foto: RAS Srbija

FullSizeRender3

Glavne teme ove godine će, prema najavama organizatora, biti kako rešiti globalne ekonomske i ekološke izazove, energetska kriza, rat u Ukrajini i brojna druga aktuelna pitanja. Usred januara, među Alpima, ove godine snega jedva da ima, tako da će ove godine biti i više nego uobičajena slika koja će biti poslata iz Davosa.

Blic preporučuje

Na ovom događaju okupiće se 52 šefa država, 56 ministara finansija, 19 guvernera centralnih banaka, 30 ministara trgovine i 35 ministara spoljnih poslova.

Ove godine Rusija neće učestvovati, dok će kineska delagacije imati posebnu ulogu. Takođe, velika očekivanja su i od visoke delegacije Ukrajine.

Događaju će prisustvovati šefovi Ujedinjenih nacija (UN), Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske trgovinske organizacije (STO).

Veličina ovog događaja se ogleda u vrednosti onih koji će prisustvovati forumu u Švajcarskoj. U pitanju su izvršni direktori i predsedavajući Foruma, te 1.000 partnerskih kompanija koji aktivno su angažovane u inicijativama i zajednicama kao što su Međunarodni poslovni savet, Zajednica predsedavajućeg i guvernera industrije.

Foto: Markus Schreiber / Tanjug/AP

Ključne teme foruma

Forum će se otvoriti 16. januara temama vezanim za klimatske promene, a 20. januara će poslednje debate biti o tome šta očekuje ekonomiju sveta u budućnosti.

Očekivanja od foruma su velika s obzirom na trenutnu globalnu situaciju koja je puna tenzija i neizvesnosti. Konkretne teme koje program podrazumeva:

  1. Rešavanje trenutne energetske i prehrambene krize u kontekstu novog sistema za energiju, klimu i prirodu.
  2. Rešavanje trenutne visoke inflacije, niskog rasta, visokog duga privrede u kontekstu novog sistema za investicije, trgovinu i infrastrukturu.
  3. Rešavanje trenutnih prepreka u industriji u kontekstu novog sistema za iskorištavanje graničnih tehnologija za inovacije i otpornost privatnog sektora.
  4. Rešavanje trenutnih društvenih ranjivosti u kontekstu novog sistema za rad, veštine i negu
  5. Rešavanje aktuelnih geopolitičkih rizika u kontekstu novog sistema za dijalog i saradnju u multipolarnom svetu

“Današnji svet je na kritičnoj prekretnici. Pandemija kovida-19 i rat u Ukrajini uzdrmali su već krhki globalni sistem. Ekonomski rast u najvecim svetskim ekonomijama je u zastoju i dalje rastu cene hrane i energije, objavili su organizatori ovogodišnjeg WEF-a u Davosu.

Ističu da se svet po prvi put od 1970-ih suočava sa nesigurnom neravnotežom rasta i inflacije koji se krecu u suprotnim smerovima.

Sve se to dešava uporedo sa povecanom geo-ekonomskom fragmentacijom, ranjivošću finansijskog sektora, uključujuci povecane cene imovine i visoke nivoe duga, a klimatska kriza izmiče kontroli, navodi WEF.

Foto: Gian Ehrenzeller / EPA;

Upozorava da bi, ako se svet ne pozabavi tim medjusobno povezanim rizicima, ova, kako je ranije najavljeno, “decenija akcije” mogla da postane “decenija neizvesnosti i krhkosti”.

WEF ističe da želi da u kontekstu ovih do sada nevidjenih okolnosti reafirmiše vrednost i imperativ dijaloga i javno-privatne saradnje i to, ne samo da bi se kretao kroz trenutne kaskadne krize, vec da bi pokrenuo opipljivu i sistemski pozitivnu promenu na duži rok.

Organizatori foruma ističu da već više od 50 godina WEF pruža prostor liderima da se uključe u medjusobna razmatranja u duhu poboljšanja stanja u svetu i da nikada ta misija nije bila važnija.

WEF je uoči ovogodišnjeg okupljanja upozorio da postoji sve veća volatilnosti svetske privrede, kao i da će mogućnost recesije, kriza zbog troškova života i rastući dug dominirati u svetskoj ekonomiji u naredne dve godine, to jest u periodu dok traje borba za prevladavanje posledica pandemije i rata u Ukrajini.

To je objavio WEF u godišnjem izveštaju o globalnim rizicima, koji se zasniva na anketiranju 1.200 profesionalaca iz vladinih institucija, poslovnog sveta i organizacija civilnog društva.

Takodje istraživanje pokazuje da najneposredniji rizik predstavlja kriza troškova života, dok najveće dugoročne pretnje predstavljaju klimatske promene.

WEF je neprofitna grupa sa misijom da unapredi svet, koja organizuje godišnja okupljanja u vidu konferencije, a jedino kompanije moraju da plaćaju učešće na forumu.

Foto: shutterstock

Propusnice su obeležene bojama i nemaju svi jednak pristup svim sastancima.

Velike kompanije su u obavezi da u petočlanoj delegaciji imaju i jednu ženu, a prosečna starost učesnika je veća od 50 godina.

Često se može čuti da WEF ima svoj jezik zbog toga što učesnici koriste koporativni žargon.

Takodje, jedan od simbola WEF-a je plava kapa sa ćubom koju nose učesnici.

(Izvor: Tanjug)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com