Дојче веле: Универзитети нуде новац студентима да промене пребивалиште да би гласали против АфД

Грађани немачке покрајинеТирингије ове године су позвани да гласају на троје важних избора: на локалним изборима 26. маја, на европским изборима 9. јуна и на покрајинским изборима 1. септембра. Судећи по последњим анкетама, десничарска АфД је тамо најјача политичка снага и може да рачуна на око 30 одсто гласова.

Медији у Немачкој пишу о необичној кампањи под именом “92 дана” коју је покренуо универзитет Баухаус у Вајмару и којој су се придружили други универзитети и високошколске институције у Тирингији.

Франкфуртер рундшау (ФР) цитира саопштење Баухаус универзитета: “Кампања 92 дана првенствено је намењена студентима који су се преселили у Вајмар. Многи студенти теоретски могу да учествују на изборима, али нису пријављени у месту где студирају.”

ФР пише да “поред подстицања веће излазности овом кампањом вероватно жели да се заустави АфД.”

А Буркхарт фон Шевен, професор визуелних комуникација на Универзитету Баухаус, за овај лист објашњава: “Препознали смо овај неискоришц́ени потенцијал гласова и хтели да се њиме посебно позабавимо.”

По који евро за студенте који промене пребивалиште

Кампања 92 дана такође промовише финансијске подстицаје за пријаву пребивалишта у Тирингији, наводи ФР:

“Свако ко као своје главно пребивалиште наведе место у Тирнгији где студира, добиће такозвани бонус за образовање.”

И таболид Билд који ову камапњу назива “триком да се спречи Бјерн Хеке” (АфД), пише о финансијском елементу: “Пикантно: Потенцијални гласачи су намамљени новцем. Иницијатива посебно оглашава бонусе за промену пребивалишта и наводи: Вајмар 300 евра, Јена до 120 евра, Гера 100 евра годишње, Илменау 80 евра годишње и Шмалкалден 50 евра по семестру.”

Цајт: “Универзитети у Трингији се ангажују за демократију”

Угледни немачки Цајт (Време) насловио је текст на ову тему пренет са агенције ДПА овако: “Универзитети у Трингији се ангажују за демокраију.”

“Кампања има за циљ да подстакне студенте у Тирингији да промене своје стално пребивалиште на време, пред изборе. Међутим, у Јени, Ерфурту, Вајмару, Илменауу, Ајзенаху или Гери, градске управе нису пријавиле велике осцилације у броју регистрација у последњих неколико недеља, показало је истраживање ДПА.

Осим тога – пријава места становања је могућа и ретроактивно“, пише Цајт, односно ДПА.

“Важно је да јачамо демократске процесе и основне вредности. Акција изричито није партијско-политичка; претња демократији може доц́и са било ког места. Али ветар у лице нам углавном долази од десничара. То показује да десничарска сцена себе очигледно не види као демократску снагу“, каже већ поменути професор Буркхарт фон Шевен, преноси Цајт.

“С наше тачке гледишта, универзитети учествују у наведеним друштвеним кампањама у дозвољеним границама. Универзитети не могу избећи актуелне политичке дебате и штавише – треба да се у њу укључе својом експертизом”, преноси Цајт изјаву једног портпарола Министарства науке Тирингије.

Из перспективе Кристијана Шафта, политичара Левице, политички ангажман универзитета није проблематичн.

“Одржавање неутралности не значи да се не сме заузети став против политичких снага које доводе у питање демократију и људска права”, рекао је он ,додајући да према Закону о високом образовању, универзитети имају задатак и да помогну у одржавању социјалне и демократске правне државе.

“Овакве детињарије само показује очај наших противника. Сви ти трикови неће променити чињеницу да ће АФД бити далеко најјача снага после покрајинских избора”, рекао је Рене Ауст, портпарол за универзитетску политику АфД у парламенту Тирингије, преноси такође Цајт.

Шпигел: “Овако би студенти Тирингије требало да утичу на исход избора”

Ни недељник Шпигел није пропустио ову тему. “Универзитети као што су Фридрих Шилер у Јени или Универзитет у Ерфурту поделили графику и линк кампање 92 дана на друштвеним мрежама X, Инстаграму или ТикТоку где се каже да само са два клика можете скинути формулар за регистрацију општини и потврду од станодаваца“.

Шпигел потом наводи да је “једна корисница испод поста Универзитета Баухаус на Инстаграму написала да је истог дана променила своје стално пребивалште. Циљ кампање је постигнут. Или? Други корисник Инстаграма испод истог поста пише: “Да ли је ово већ изборна превара?”“

“А управо то је питање”, наставља Шпигел: “Да ли универзитети овом кампањом заиста подржавају демократију – или се недопустиво мешају у њено највеће добро, изборе?”

Политиколог Меркел: Проблематично, али није изборна превара

Шпигел у даљем тексту цитира политиколога Волфганга Меркела који каже да тирингишку кампању види “као проблематичну“. Он такође каже да “постоје добри, демократски разлози да се региструјете за гласање тамо где студирате”, те да га ова “кампања подсећа на раније кампање из 1970-их”. Међутим, “пре 50 година су такве кампање организовале левичарске студентских група. Велика разлика је у томе што данас слична порука стиже из државне институције”.

Оно што је за њега кључно, наводи даље Шпигел, јесте “због чега је дата препорука за промену сталног пребивалишта. Циљ кампање је да се спречи долазак АфД на власт, мада се то не каже експлицитно. И то је за њега проблематично. Јер, институције као што су универзитети не би требало да се мешају у партијску полтику, и ту не помаже чак ни општа демократска камуфлажа рекао је Меркел“.

Међутим, политиколог Меркел дефинитивно не би ишао толико далеко да ово назове “изборном преваром”. “Дугогодишњи грађани градова би кампању универзитета свакако могли да схвате као манипулацију: студенти, који у Тирингији живе само неколико година или семестара, сада би требало да промене резултате избора. То је додуше њихово право и, по његовом мишљењу, није манипулација, каже Меркел, али би то могло додатно да поквари ионако узаврело расположење пред изборе, и тако потенцијално користи странци коју хоће да спрече“, пише недељник Шпигел.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com