Dow Jones je u utorak pao najviše od marta, a Nasdaq se u septembru suočava s najvećim ovogodišnjim mesečnim gubitkom. No, ne pada samo vrednost rizičnih ulaganja, nego gube i obveznice. Šta uopšte može biti sigurna luka?
Očigledno američki dolar i nafta. Dolar je u nešto više od dva meseca poskupeo više od šest odsto, nafta znatno više.
Blic preporučuje
U tom razdoblju (od sredine jula) bitkoin je izgubio 12 odsto (ali je i dalje u plusu gotovo 60 odsto u odnosu na početak godine), tehnološki indeks Nasdaq gotovo deset odsto, a zlato četiri odsto. Zajednički nazivnik je bojazan da, barem u SAD-u, vrhunac kamata još nije dostignut (u Evropi bi načelno trebalo da bude), a možda čak i više, da će kamatne stope ostati na visokim nivoima duže od očekivanog.
To je predložila i američka centralna banka prošle nedelje na redovnoj sednici. Prema Fed-ovoj projekciji, stopa Fed Funds će i dalje iznositi čak 5,1 odsto na kraju 2024. godine, a očekuje se da će se inflacija smanjiti na 2,5 odsto. Ako je to tačno, SAD će doživeti najduže razdoblje restriktivne monetarne politike od 2006. i 2007. godine.
Zahtevani prinos na američku 10-godišnju obveznicu u četvrtak je prvi put u 16 godina premašio 4,50 odsto, a sve su glasnija predviđanja da će prinos uskoro biti iznad pet odsto. Drugim rečima, kada prinosi na obveznice rastu, njihova cena pada. Tržišta obveznica su u minusu već treću godinu zaredom, što se nije dogodilo u najmanje 90 godina.
Najveći svetski obveznički ETF-ovi pali su na najniže u više od decenije. Cena iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF je na 89,18 dolara, najniže od februara 2011. Možda ćemo videti još jedan pad pre nego što dođe do preokreta.
Džejmi Dajmon iz banke JPMorgan kazao je na investicijskom samitu u Mumbaiju da se treba pripremiti čak i na kamate od sedam posto. Ako se to stvarno dogodi, u okruženju stagflacije, takav će scenario biti vrlo stresan za mnoge kompanije.
Džejmi Dajmon citirao je slavnog Vorena Bafeta da “tek kad nastupi plima vidimo ko je plivao go”. Drugim rečima: oni koji su previše rizikovali teško će se voziti sa sve većim kamatama. Dajmon upozorava da će skok kamata s pet na sedam posto biti puno dramatičniji nego što je bio s tri na pet odsto. Trenutno nema apsolutno nikakvih naznaka da bi Fed mogao podići kamate sve do sedam posto (trenutno su između 5,25 i 5,50 posto), no istina je da je i pre godinu i po dana, kada je započeo ciklus monetarnog stezanja politike, niko nije ni slutio da će kamate danas biti tako visoke. Je li moguće da i danas podcenjujemo verovatnost scenarija još viših kamata nego što su sada?
Ne samo Fed, nego i u Evropi, kamatne stope će ostati na visokim nivoima duže od želja investitora i preduzetnika. Ove nedelje objavljeni Ifo indeks, najvažniji nemački barometar poslovnih očekivanja, pao je peti mesec zaredom.
Foto: Ap Julia Nikhinson / Tanjug/AP
– Očigledno je da lek deluje. Više kamatne stope prelivaju se na celu privredu, rekao je HSBC. Ujedno dodaju: “Zbog manjeg straha od recesije, barem pre ozbiljne recesije, te uz ponovni rast cena energenata, verujemo da će se Evropska centralna banka uglavnom fokusirati na kontrolu inflacije, što znači da će insistirati o restriktivnoj monetarnoj politici.”
Definitivno loša vest za sve kompanije koje planiraju investicije ili su već debelo zadužene te za sve pojedince koji razmišljaju o, na primer, kupovini nekretnine (šestomesečni euribor već je 4,12 odsto).
Ove nedelje su svi vodeći berzanski indeksi osetno bili u minusu, najpre tokijski Nikkei za gotovo dva odsto, zatim frankfurtski DAX za jedan odsto, a uveče Dow Jones za 1,14 odsto i Nasdaq za 1,57 odsto, nakon potrošačkih Indeks poverenja, koji meri Conference Board, skliznuo je s avgustovskih 108,7 na septembarskih 103,0 boda. U ovom mesecu Nasdaq je već pao za šest odsto, a po svemu sudeći septembar će mu biti najlošiji mesec ove godine. Širi indeks S&P 500 skliznuo je ispod 4300 bodova prvi put od 9. juna.
(Izvor: SEEbiz)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.