Treći međunarodni stateški forum “Pojas i put” biće održan danas u Pekingu, gde će među zvaničnicima iz više od 130 zemalja i 30 međunarodnih organizacija, učešće uzeti i delegacija Vlade Srbije. Sa Kinom je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini i to je glavni među dogovorenim aranžmanima.
Šta ovaj sporazum podrazumeva koliko je značajan u razgovoru za “Blic TV” govorio je ekonomista Ljubodrag Savć:
“To je u teorijskom smislu, tako smo učili i na fakultetu, ideal svake zemlje, jer daje šansu. Sad uvek ima ovih dušebrižnika koji kažu da je to katastrofa za Srbiju jer je kineska privreda efikasnija nego srpska, pa to je činjenica. Ali, sporazum se ne potpisuje za sutra nego važi u narednim godinama i daje mogućnost svakom ko je zaintresovan da izvozi na kinesko tržište da mu bude konkuretnija cena na tom kineskom tržištu
Kina je među najvažnijim spoljnotrgovinskim partnerima Srbije, ali smo do sada u Kinu izvozili uglavnom sirovine, pre svega bakar. Da li ovaj sporazum može da računicu promeni u korist izvoza gotovih proizvoda?
– To je ideja, dakle tog sporazuma o slobodnoj trgovini je ideja da se stvore uslovi u komprativnom smislu u odnosu na kineske proizvode da Srbija može da izvoti na kinesko tržište . Ovo je sporazum koji se odnosi na neki budući period. To će verovatno mnoge ljude preduzetnike naterati da se pojave na kineskom tržištu, a sa druge strane, takođe ne mogu da verujem da ima toliko dušebrižnika koji brinu o državi – jer ko će izgubiti, pa država, jer se odriče carine. A ko će dobiti? Pa građani.
A šta donosi građanima?
– Prvo, kineska roba jeftinija će biti za 20 procenata.
Dogovorena je dalja saradnja u oblasti infrastrukture. Mnogi kritikuju takvo učvršćivanje ekonomskih veza sa Kinom i govore od riziku prezaduživanja?
– Kada uzimate kredit i kada angažujete strano preduzeće, naravno da postoji rizik. Ali šta je alternativa? Da li stvarno neko misli da bi bilo koja vlast radije se opredelila za stranca da izvodi radove, da dovede svoju radnu snagu, da donese hranu, kontejnere sve od cementa do gvožđa šta znam sve ili bi angažovali domaćeg proizvođača, ali kada nemate domaćeg proizvođača onda vi birate šta je za vas druga najbolja opcija. Očigeledno Kina se afirmisala širom sveta kao zemlja koja vrlo brzo gradi, vrlo jeftino u odnosu na druge .
I to je prosto jedna orijentacija Srbije i ako išta ne bi trebalo da se zaneri ovoj vlasti, a ima toga, to su putevi .
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.