EPS kreće u energetsku tranziciju sa investicijama 8,5 milijardi evra; Putniković: Transformacija EPS-a u AD ne znači i privatizaciju

On je rekao i da u septembru ili oktobru počinje da radi novi blok od 350 MW na lignit, koji će biti po svim evropskim standardima.

elektroprivreda, srbije, eps

U informaciji objavljenoj na sajtu EPS-a navodi se da je on u Trebinju gde se održava sajam energetike istakao da se u energetskoj tranziciji mora naći prava mera.

“Svaka država ima svoju specifičnost i ne sme se ići prečicama koje će ugroziti energetsku stabilnost. EPS je državna kompanija i prvenstveno smo okrenuti tome da snabdevamo električnom energijom našu privredu i domaćinstva. Idemo u zelenu tranziciju i planirali smo velike investicije od 8,5 milijardi evra do 2035. godine”, rekao je on.

Dodao je da je plan da do 2035. godine EPS smanji CO2 emisije za 25 odsto do čak 30 odsto u poređenju sa emisijama iz 2019. godine.

“To ćemo postići povlačenjem starih i uvođenjem novih proizvodnih kapaciteta, a jedan od njih biće reverzibilna hidroelektrana Bistrica”, rekao je on.

Naglasio je da EPS ima podršku i odličnu saradnju sa EU investicionim fondom za Zapadni Balkan od kojeg je dobio grantove od gotovo 50 miliona evra za OIE projekte.

Najavio je da će EPS menjati stara postrojenja koja rade na ugalj novim, a da već u septembru ili oktobru počinje da radi novi blok od 350 MW na lignit koji će biti po svim evropskim standardima.

Putniković: Transformacija EPS-a u AD ne znači i privatizaciju

Urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković izjavila je danas da transformacija EPS-a u akcionarsko društvo ne znači i privatizaciju, kao i da je cilj reforme enegretskih preduzeća da ekonomski posluju.

Ona je rekla Tanjugu da to znači i da država više ne vodi socijalnu politiku ni kroz cenu električne energije, niti kroz cenu prirodnog gasa jer će, onda i te kompanije moći da budu uspešne, bez obzira da li je menadžer stranac ili neko iz Srbiji.

Putnikovićeva je objasnila da je prelazak EPS-a u akcionarsko društvo jedna od stepenica koja treba da se pređe i da u suštini ne mora da znači ništa po pitanju vlasništva.

Kaže da je Elektromreža Srbije, takođe, akcionarsko društvo koje nije privatizovano.

Dodaje da je Elektromreža Srbije postala suvlasnik sa crnogorskim operatorom prenosnog sistema, što smatra dobrim, jer širenje srpskih energetskih kompanija u regionu pokazuje da su i srpska privreda i srpska energetika zapravo uspešne.

“U Srbijagasu je, takođe, krenulo izdvajanje odeljaka koji su po diktatu Energetske zajednice i to je ono što se radi, pošto nisu do kraja završeni svi koraci, mislim da tu ima još i nekih zakonskih rešenja koja treba tu da budu urađena”, rekla je ona.

Srbijagas sa obezbeđenim dotokom gasa preko Balkanskog toka, s tim da i dalje imamo pravac snabdevanja iz Mađarske, da je prilično urađeno već dosta i na gasifikcije Srbije i da se radi gasifikacija domaćinstava. Srbijagas treba da nastavi sa tim aktivnostima da Srbija dostigne razvijene zapadne zemlje po pitanju gasifikacije, potrošnje gasa i u privredi i u toplanama kod građana, jer onda ćemo svakako imati čistiji vazduh”, navela je Putnikovićeva.

Kada je reč o situaciji u svetu, kaže da će ekonomsko i tehnološko približavanje Kine i Rusije pomoći tim zemljama.

“Rusiji više, jer Evropa neće da kupuje ruske energente, ali i Kini, kao jedna od najbrže rastućih ekonomija na planeti, koja je žedna i nafte i gasa”, rekla je Putnikovićeva.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com