Evropa se okreće sebi, Srbiji to nije pretnja …

Stari model globalizacije izgrađen na slobodnoj trgovini i globalnim lancima snabdevanja je prevaziđen, ključni je zaključak u godišnjem izveštaju o strateškom predviđanju Evropske komisije. Kako se navodi u dokumentu, svet je sve više podeljen između Zapada i Kine, a Evropa ne može biti posmatrač. Ulazi u novu eru „geoekonomije”, a to ukratko znači da mora da smanji svoju stratešku zavisnost od drugih zemalja i umesto toga iskoristi svoje domaće resurse i poveća proizvodnju na kontinentu, dodaje se u dokumentu.

Šta će u tom smislu biti sa Srbijom, s obzirom na to da domaća privreda umnogome zavisi od evropske i kako naša zemlja treba da se postavi u eri geoekonomije, pitamo Ljubodraga Savića, profesora na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

– Evropa nije razumela kuda ide ovaj svet i zato će biti najveća žrtva, a pošto smo uvezani sa njom i mi ćemo biti žrtve loše evropske politike. Još 2000. godine u Nici na samitu Evropa je konstatovala da tragično zaostaje u tehnološkom smislu. Od tada su doneta još dva dokumenta i ništa se nije promenilo. Sada se radi na razvoju moderne industrije, takozvanoj pametnoj specijalizaciji gde Evropa pokušava da oživi industriju. Ipak, jedina ozbiljna zemlja u tom pogledu je Nemačka. Ali, ta država je žrtva loše politike Evropske unije – uveren je profesor Savić. Dodaje da sada igru vodi SAD, a Evropa postaje žrtva odnosa SAD i Rusije.

– Nemačka se lako, preko noći, lišila jeftinih energenata, nafte, ruskog gasa, ruskog tržišta, a upravo je u Rusiji bila najveći investitor, i ne samo u sektoru industrije, nego i u oblasti hrane, mode… Srbija je takođe od 2000. godine naovamo napravila ogromnu grešku, industrija nam je tragično uništena. Da nema stranih kompanija, naša industrija ne bi ni bila na nogama – podseća on.

Evropa sada kaže da mora da smanji svoju stratešku zavisnost od drugih zemalja i umesto toga iskoristi svoje domaće resurse i poveća proizvodnju na kontinentu. Savić je uveren da će i Srbija biti deo te evropske priče, jer EU ne može da se okrene samo i jedino sebi.

– Nemaju oni tamo dovoljno radne snage niti sirovina. Sve to što se događa ide na našu vodenicu, u tome vidim našu šansu. Jedini problem je to što svi podaci govore da Evropi predstoji neverovatna recesija – upozorava prof. Savić.

Da plan o smanjenju strateške zavisnosti Evrope od drugih zemalja može biti problem za Srbiju, ali ne i pretnja, smatra Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije (PKS).

– Naša zemlja je otvorena za ulaganja iz celog sveta, uključujući ne samo EU, nego i Rusiju i Kinu. Međutim, ako bi se desilo to, onda više ne bismo mogli da privlačimo toliko tih investicija, a s druge strane trebalo bi više da se poradi na izvozu na vanevropska tržišta. Ipak, ovo sve bi mogla da bude prilika za Srbiju jer je ona najaviše trgovinski u vezi sa EU – uveren je Stanić. Dodaje da bi samim tim trebalo da bude i dodatno integrisana u evropski ekonomski prostor.

– Jer, kada Evropa kaže da će se okrenuti samoj sebi, ona ne misli da će okrenuti leđa zemljama koje gravitiraju ka EU, a tu smo i mi, već naprotiv i za nas će biti prostora u ekonomskoj saradnji – naglašava Stanić.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com