FED U AGRESIVNOJ AKCIJI ZA OBUZDAVANJE INFLACIJE Volstrit strepi od mogućih posledica

Dok Federalne rezerve pojačavaju napore da ukroti inflaciju, što dovodi do rasta dolara, a obveznice i akcije u zastoj, raste zabrinutost da će kampanja centralne banke imati nenamerne i potencijalno strašne posledice.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: Tanjug/AP

Tržišta su prošle nedelje ušla u opasnu novu fazu, u kojoj statistički neobična kretanja po klasama imovine postaju uobičajena. Rasprodaje akcija dobijaju većinu naslova, ali se, prema veteranima sa Volstrita, spremaju nevolje u kretanju i međusobnoj igri daleko većih globalnih tržišta valuta i obveznica, piše Rojters.

Blic preporučuje

Nakon što je kritikovan da sporo prepoznaje inflaciju, Fed je krenuo u najagresivniji niz povećanja kamatnih stopa od 1980-ih. Od skoro nule u martu, Fed je svoju referentnu stopu gurnuo na cilj od najmanje 3 odsto. Istovremeno, plan da se svoj bilans stanja od 8,8 biliona dolara odmota u procesu koji se zove “kvantitativno zaoštravanje” ili KT – omogućavajući da se prihodi od hartija od vrednosti koje Fed ima u svojim knjigama da se spuštaju svakog meseca umesto da budu reinvestirani – uklonio je najveći kupac trezora i hipotekarnih hartija od vrednosti sa tržišta.

“Fed razbija stvari”, rekao je Benjamin Dunn, bivši direktor rizika hedž fondova koji sada vodi konsultantsku kuću Alpha Theori Advisors. “Zaista nema ničeg istorijskog na šta biste mogli da ukažete na ono što se danas dešava na tržištima; vidimo višestruke standardne devijacije u stvarima kao što su švedska kruna, trezori, nafta, srebro, kao i svaki drugi dan. Ovo nisu zdravi potezi” – rekao je on.

Dolarsko upozorenje

Za sada je rast dolara koji se dešava jednom u generaciji ono što je očaralo tržišne posmatrače. Globalni investitori hrle u američku imovinu sa većim prinosom zahvaljujući akcijama Fed-a, a dolar je dobio na snazi dok suparničke valute nestaju, gurajući indeks ICE Dollar na najbolju godinu od njegovog osnivanja 1985.

“Takva snaga američkog dolara je istorijski dovela do neke vrste finansijske ili ekonomske krize” – rekao je glavni strateg kapitala Michael Wilson u belešci u ponedeljak.

Prethodni vrhovi dolara poklopili su se sa meksičkom dužničkom krizom ranih 1990-ih, balonom američkih tehnoloških akcija kasnih 90-ih, stambenom manijom koja je prethodila finansijskoj krizi 2008. i krizi državnog duga 2012, prema investicionoj banci.

Dolar pomaže u destabilizaciji prekomorskih ekonomija jer povećava inflatorne pritiske van SAD, rekao je u četvrtak u belešci Barklisov globalni šef devizne i strategije tržišta u razvoju, smatra Themistoklis Fiotakis.

“Fed je sada u preopterećenju i ovo povećava dolar na način koji je, barem nama, bilo teško zamisliti” ranije, napisao je. “Tržišta možda potcenjuju inflatorni efekat rasta dolara na ostatak sveta”.

Foto: shutterstock

Upravo u tom snažnom dolaru, Banka Engleske je u sredu bila prinuđena da podrži tržište za svoj državni dug. Investitori su bacali britansku imovinu koja je bila na snazi od prošle nedelje nakon što je vlada objavila planove za stimulisanje njene ekonomije, poteze koji su u suprotnosti sa suzbijanjem inflacije.

Epizoda u Velikoj Britaniji, zbog koje je Banka Engleske postala krajnji kupac sopstvenog duga, mogla bi biti samo prva intervencija koju je centralna banka primorana da preduzme u narednim mesecima.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com