Hoće li FED zadržati kamate na sastanku 19. septembra? Horvat: “Recesija je sve manje tema u SAD i sve više u EU”

Tržište rada u SAD se postupno hladi, BDP im raste, a napredak u inflaciji je i dalje provizoran. Amerikanci proučavaju svaki im dostupan detalj kako bi testirali puls i sentiment poslovnog sveta, kaže Milan Horvat, CEO kompanije “Fima Plus”, u svom autorskom tekstu na LinkedIn-u.

Horvat:

Foto: Zoran Ilić / Ringier

Horvat: “Recesija je sve manje tema u SAD i sve više u EU”

Uz merenje brojnih ekonomskih pokazatelja koji se mesečno izmenjuju po principu toplo-hladno bez jasnog signala konačnosti u SAD-u se primetno sve manje govori o izgledima za recesiju. Tako je istraživačka kompanija “FactSet” odlučila pretražiti transkripte Conference Call-ova (konferencijskih poziva na kojima se analitičarima prezentiraju kvartalni poslovni rezultati) prema kriterijumu ključne reči – recesija.

Blic preporučuje

U nedavno završenoj sezoni objava finansijskih izveštaja otkrili su samo 62 kompanije unutar sastava S&P 500 indeksa koje su pomenule pojam „recesija“, što je znatno manje od 113 njih koje su ga koristile u prethodnom kvartalu i tek 1/4 u odnosu na 238 kompanija koje su taj pojam upotrebile pre godinu dana.

To potvrđuje i podatak da čak 93 odsto tržišnih učesnika smatra da će FED zadržati istu kamatnu stopu i na svom sastanku 19. – 20. septembra. Dapače, postoji i pedesetoprocentno verovanje da će stope ostati nepromenjene sve do kraja 2023. godine. Današnji CPI (Consumer Price Index) izveštaj o kretanju inflacije biće važan pokazatelj uoči sastanka FED-a sledeće sedmice.

Dok ekonomski pokazatelji u USA ukazuju na robusnost u borbi s inflacijom u EU privreda stagnira. Prema podacima Eurostata za drugo tromesečje, privreda EU sve ozbiljnije usporava. Iako tehnički nije u recesiji, privreda evropodručja je na rubu, zabeleživši rast u Q2 od tek 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal. Čak 11 država članica EU iskazalo je smanjenje BDP-a u Q2 ove godine u odnosu na drugo tromesečje 2022. U proteklih godinu dana samo sedam država članica EU imalo je neprekinuti rast: Francuska, Španjolska, Belgija, Grčka, Malta, Bugarska i Rumunija, što je cca 20% ukupne privrede EU.

Finska je imala tehničku recesiju u drugoj polovini prošle godine. Hrvatska, Slovenija i Danska zabiežile su pad u trećem tromesečju 2022. godine. Italija, Poljska, Češka, Austrija, Švedska, Irska i Litva su u dva od tri zadnja kvartala zabeležile minuse, a četiri države Nemačka, Holandija, Mađarska i Estonija, ispunjavaju kriterijum tehničke recesije s nulom ili padom u prvoj polovini ove godine. No opasnost od inflacijske destrukcije i dalje je veća od recesijske, naročito nakon što je po procenama, inflacija u kolovozu opet ubrzala, ali se sada i o recesiji u Evropi sve više priča i piše.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com