“INFLACIONA AŽDAJA DUBOKO NAGRIZA KUĆNI BUDŽET” Evo koliko je prosečnoj porodici sada potrebno da preživi mesec

Zbog globalne krize sve su veća poskupljenja koja srpskim porodicama zadaju muke kako da izguraju mesec. Trenutni minimalac u Srbiji iznosi 35.000 dinara, dok je prosečna plata u junu bila 74.302 dinara. Međutim, i stručnjaci i sugrađani se slažu da ovo nije dovoljno da bi se podmirila mesečna potrošačka korpa porodice koja iznosi 86.840 dinara.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

supermarket, plaćanje, kupovina, prodavnice

Foto: shutterstock

supermarket, plaćanje, kupovina, prodavnice

Teška računica za porodice

Blic preporučuje

Cene pojedinih životnih namirnica, koje su u međuvremenu odmrznute kao što je na primer mleko, su osetno skočile. Sada za 1.000 dinara maltene može kupiti samo dva ili tri proizvoda, što ranije nije bio slučaj. Ako se na to dodaju troškovi goriva, škole i drugih aktivnosti za decu, računica je vrlo tmurna.

Jednoj porodici koja ima troje dece je sedmično potrebno da izdvoji za prodavnicu od 8.000 do 10.000 dinara, što na mesečnom nivou nekad prelazi i 40.000 dinara.

– Za gorivo dajemo otprilike 4.000 dinara sedmično, a nekad i više jer je neophodno da se odvoze i dovoze deca u školu. Tu je i odlazak na posao, što je mesečni trošak oko 20. 000 dinara. Kiriju ne plaćamo jer živimo u našoj kući, ali nam na račune ide sigurno 19.000 – 20.000 dinara – kaže za “Blic Biznis” naša sugrađanka M.D.

– Takođe, plaća se i boravak za najstarije dete 5.000 dinara i državni vrtić 5.200 dinara. Džeparac deci i njihove dodatne aktivnosti takođe su stavka za koju izdavajamo dobar deo plate. Iako smo zaposleni i suprug i ja, teško izlazimo na kraj- dodaje ona.

Poskupljenje potrošačke korpe

Marko Dragić, savetnik u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije (NOPS) kaže da je vrednost prosečne potrošačka korpe veća i do 10. 000 dinara u odnosu na proslogodišnju.

– Prosečna potrošačka korpa sigurno u ovom trenutku iznosi oko 80.000 hiljada, što je 10. 000 dinara više u ondosu na raniji period. To prevazilaži prosečnu platu i, nažalost, ne može da podmiri sve potrebne porodice. Tržište je i dalje nestabilno, a to utiče na kupovnu moć građana koja je znatno oslabila. Sužava se kupovina samo na ono što je najpotrebnije. Kafa, meso, mesne prerađevine, žitarice, ulje su, recimo, neke od namirnice koje su najviše poskupele, ali tu su poskupljenja potrepština za decu, školarine, a naravno, idu troškovi grejanja, goriva…

– Iako je najvljeno povećavanje, minimalac nije dovoljan da podmiri ni minimalnu korpu. Sa prosečnom platom je jedva moguće kupiti najosnovnije namirnice i račune i zato nema mesta za razbacivanje ili stvaranje zaliha hrane. – zaključuje Dragić.

Stručnjak za makroekonomska pitanja, Saša Đorđević, ukazuje na statistiku promene u potrošačkoj strukturi Srbije u poslednjih godinu dana,

– Poslednji podatak o vrednosti potrošačke korpe koji imamo je iz jula meseca 2022. jer za avgust i septembar još uvek nema izveštaja. Navodi se da je prosečna potrošačka korpa iznosila 86,840 dinara. Na godišnjem nivou, dakle, u odnosu na jul 2021. veća je za 13,2 odsto. Minimalna potrošačka korpa u julu ove godine je iznosila 44.856 dinara., što znači da je porasla 13,8 odsto. To pokazuje da “inflaciona aždaja” duboko nagriza kućni budzet – kaže Đorđević.

– Za pokriće prosečne potrošačke korpe u julu 2022. godine bilo je potrebno 1, 19 odsto prosečnih zarada, a za pokriće nove minimalne korpe bilo je dovoljno 0,61 odsto prosečne zarade. Dakle došlo je do blagog pada unazad. Do većeg pada nije došlo jer su povećane i plate u javom sektoru i minimalac. U avgustu i septembru ćemo sigurno imati još veće brojke zbog poskupljenja gasa i nafte do kojeg je došlo tokom ovih meseci, a zatim i ostalih namirnica čije su cene odmrznute poput mleka, šećera, brašna… – dodaje on.

– Kupovna moć se smanjila što najbolje pokazuju podaci poređenja kupovine osnovnih namirnica 2021. i 2022. godine. Na primer, 365 litara ulja je kupljeno ove godine, dok je prošle 346 litara, šećera 866 kilograma ove godine, a prošle 877 kilograma, zatim mleko kravlje 641 litara u julu 2022., prema 865 litara 2021. i brojnih drugih proizvoda. – kaže Đorđević.

Kao i prethodni sagovornici i Đorđević se slaže da se trend poskupljenja nastavlja i da jedna plata nije dovoljna za sve što porodica treba da plati.

Prosečne maloprodajne cene osnovnih životnih namirnica

Prosečne cene u julu 2022. godine:

  • Kravlje mleko litar – 115 dinara
  • Jogurt litar – 127 dinara
  • Brašno 1 kilogram – 76 dinara
  • Beli hleb 1 kilogram – 106 dinara
  • Juneće meso – 956 dinara
  • Ulje litar – 199 dinara
  • Šećer kilogram – 95 dinara

Prosečne cene u julu 2021.

  • Kravlje mleko litar – 91 dinara
  • Jogurt litar – 103 dinara
  • Brašno 1 kilogram – 56 dinara
  • Beli hleb 1 kilogram – 88 dinara
  • Juneće meso – 633 dinara
  • Ulje litar – 175 dinara
  • Šećer kilogram – 74 dinara

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com