Како у Качареву негују традицију припреме хране за зиму на некадашњи Дан републике

среда, 29.11.2023,  12:17 -> 16:04

Извор: РТС

Аутор: Горан Јовичић

До 2002. године 29.новембар се славио као државни празник – Дан републике. Сећања на заједничку државу одавно су избледела, а на појединим местима још увек се чува традиција свињокоља, јер је на овај дан почињала и велика припрема хране за предстојећу зиму.



У Качареву код Панчева, селу које је препознатљиво по „Сланинијади” сваке године се окупе мештани како би званично започели припреме за свој фестивал хране, а то је и прилика да се евоцирају успомене и да се сви подсете како је некад било.

“Једна од занимљивости које ове млађе генерације не знају је да су се тад традиционално спремали чварци, а ватра и жар били су нам инспирација да на ражњићима сами печемо месо и да себи спремамо оброк”, сећа се Крсто Шалетић, из Качарева.

„То је било народно весеље, увече музика, колачи, разне пите су се спремале, а преко дана смо остављали месо на сушење. Највише се тад сушило, али смо правили и црвене и беле кобасице, топили маст и све што може од свиње да се искористи ми смо користили”, наводи Милан Златковић, месар из Качарева.

На оваквим окупљањима увек је и један кувар који је задужен само за спремање свињског паприкаша.

О томе сведочи и кувар Симо Греговић: “Увек је тако било, а жене спремају салчиће, а мушкарци су пробали кобасице да ли су добре”.

Није случајно ово време изабрано за почетак великог спремања месних прерађевина за дуге зимске дане.

“Ово је најбоље време и време кад треба месо и сланина да се усоле и да се оставе да одлеже од 20 до 40 дана у зависности од количине и величине. После се носи у пушницу где се производ натенане спрема да буде готов до Сланинијаде”, истиче Владимир Стоицов, члан организационог одбора “Сланинијаде”.

Нема сумње да ће до 22. фебруара када почиње „Сланинијада” Качаревци припремити као и увек довољно квалитетне домаће хране за све своје посетиоце.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com