Ко је све седео у клупама прве крагујевачке Гимназије за 190 година постојања

петак, 24.11.2023,  14:53 -> 15:43

Извор: РТС

Аутор: Невенка Ђелић

Најстарија Гимназија у Србији јужно од Саве и Дунава, Прва крагујевачка гимназија, обележава 190 година постојања. Хатишерифом из 1830. Кнежевина Србија добија аутономију, којом јој је дозвољено да отвара своје школе, болнице, штампарије. Темељ образовању, поставио је неписмени Кнез Милош, а Прва крагујевачка гимназија, споменик културе и школа од посебног националног интереса, име и углед, сачувала је кроз векове.

Са 11 година, 1947., први пут је сео у њену клупу и остао. Ученик, професор, директор и данас са страхопоштовањем улази у своју – Прву крагујевачку гимназију.

“Док сам се пео овим степеницама, морао је неки дамар да задрхти. Увек изазива нека сећања лепа. Ово је Гимназија за љубав, поштовање и за трајно сећање”, наводи Ђорђе Пауновић, некадашњи ученик Прве крагујевачке гимназије.

Образовање је предуслов да се народ описмени, а Кнежевина Србија приближи европским државама, говорио је Вук Караџић, Кнезу Милошу, наговарујући га да оснује Велику, “Верховну” школу. Почела је да ради у Крагујевцу 1833. са једним професором и 34 ученика.

“1835. године доноси се Закон који се званично звао Устави народни школа у кнежевини Србији и по том закону та школа добија назив гимназија“, објашњава Предраг Илић, историчар.

Своју зграду, саграђену по бечком пројекту, добија 1887. У њеним клупама, кроз време, имена која су стварала српску историју војсковође, академици, стрељани ђаци и професори, научници уметници. Данас у њој, око 1.500 ученика.

“Пре свега осећам понос, зато што похађам школу коју си завршили многе историјске личности којима се ја дивим”.

“Осећам се да сам на правом путу и да сам изабрао сигуран избор за своју будућност”.

“Само по себи што могу да се назовем да сам гимназијалац је довољно”, поносни су на своју школу ученици Прве крагујевачке гимназије.

Традиција дуга 190 година и понос и обавеза.

“Резултати које постижемо у свакодневном наставном процесу нису једино што ови наставници и ученици раде. То су резултати и такмичења од Крагујевца, до Хјустона, Марока, Данске”, истиче Славица Марковић, директорка Прве крагујевачке гимназије.

Прво звоно образовања и просвећености у модерној Србији, окупило је у храму знања бивше и садашње ученике. Својим постигнућима, уздижу школу, која се златним словима уписала у историју државе.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com