Колико су опасне петарде, сведоче мајка повређеног дечака и лекари

уторак, 09.01.2024,  05:50 -> 06:07

Извор: РТС

Аутор: Ивана Божовић

И поред свих апела, и ове године много се пуцало током празника. Петарде, ватромети, удари и друга пиротехничка средства, изазвали су више повреда и више тешких повреда. Због тога су у Институту за мајку и дете непрекидно радили и оперисали.

Само у новогодишњој ноћи, у Институту за мајку и дете прегледали су осморо повређених малишана, а због тешких повреда шака оперисали су три дечака од осам до 17 година.

“Наш проблем се десио око 10 сати, када је узео већу петарду, испалио и тада смо чули вриштање.Ја сам била у кући, муж је био напољу и само што се одаљио од мужа то се десило. Одвели смо га у Хитну помоћ, прво смо му указали хитну помоћ, везели руку и одвезли га у Младеновац. Оперисан је. Оперисан је захваљујући др Марку Богосављевићу, спасао му је палац. Апелујем да друга деца не узимају ту пиротехнику”, каже мајка повређеног дечака.

Колико су повреде биле тешке, памтиће и хирурзи, јер су сатима били у сали.

“Прво је оперисано у 18 часова 31. децембра, сама операција је трајала више од два сата. Друго двоје деце су дошли у један час по поноћи, релативно брзо смо ушли у салу, завршили смо у пола осам ујутру. Јако су опсежне повреде биле, захтевале су врло педантан рад и неки план да што више тог повређеног ткива сачувамо, да у некој даљој будућности остане што боља функција тих повређених шака”, рекао је хирург на Институту за мајку и дете Др Марко Богосављевић.

Директор Института проф. др Радоје Симић каже да је ова године приближна по броју повређених као прошла. Код око 10 оних који су повређени, међутим, повреде су биле много теже. Примљени су са повредама меких ткива, костију, чак је било и ампутације делова прстију.

Након интервенција, повређена деца се и даље опорављају у Институту.

“Нажалост, свако од дечака је остао без дела прста или целог прста, али остатак шаке прилично добро изгледа, још увек је рано причати, али надамо се да ће последице бити минималне”, каже др Богосављевић.

Најмлађи пацијент имао је седам година и збринут је у амбуланти.

“Најмлађа деца су имала опекотине, држе мале петарде и она им пукне у руци, то су рани школски узрасти око седам година.То дете је збрињавано амбулантно. Ево шта ме брине и поред апела, активности које ви медији спроводите – ми причајући за медије, причајући у нашим сталним дружењима са децом, родитељима и поред апела полиције и кампање која није званична, а повреде се дешавају”, истиче професор Симић.

За десет година у Институту за мајку и дете, збинули су око 100 деце повређене петардама, њих 20 су хоспитализовали, а 10 оперисали.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com