KOMPANIJE SADA PAUZIRAJU I PLANOVE ZA PREUZIMANJE Do septembra vrednost globalnih M&A pala za više od trećinu

Mnoge kompanije prave pauzu u akvizicijama jer miks zabrinjavajućih ekonomskih faktora, uključujući visoku inflaciju, rastuće kamatne stope i volatilnost tržišta, narušava poverenje kupaca i prodavaca.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: shutterstock

Tokom prvih devet meseci ove godine, vrednost globalnih spajanja i akvizicija (M&A) koje su objavile kompanije pala je 34 odsto, na 2,81 bilion dolara, prema Refinitivu, dobavljaču podataka. To je najveći pad u odnosu na prethodnu godinu od 2009. godine, kada je M&A pao usred globalne finansijske krize za 42% u poređenju sa nivoom iz 2008. godine, saopštio je Refinitiv.

Blic preporučuje

Ovogodišnji pad do septembra sledi rekordnu godinu za sklapanje poslova u 2021., što je delom podstaknuto niskim kamatama. Ugovori su ove godine opali na globalnim tržištima, pri čemu su oni koji uključuju prodavce u Americi pali za 40% u odnosu na godinu ranije, na 1,3 biliona dolara, a u Evropi 24%, na 712,2 milijarde dolara, podaci su Refinitiva.

Mnoge kompanije i njihovi šefovi finansija odlažu svoje planove širenja, dok ne steknu čvršće razumevanje o tome kuda ide ekonomija, rekli su savetnici i rukovodioci.

“Svi znakovi upućuju na fazu mirovanja, u kojoj su kompanije napravile pauzu oko toga kako bi njihov plan o M&A mogao izgledati”, rekao je Mat Tule, direktor obaveštajnih poslova u Refinitivu.

Foto: shutterstock

Očekuje se da će aktivnost sklapanja poslova ostati sveukupno slaba tokom četvrtog kvartala u poređenju sa 2021. godinom, izuzev poboljšanih ekonomskih izgleda i niže prognoze inflacije, rekli su savetnici za M&A.

Ali deo poslova se i dalje ostvaruje, posebno u vezi sa kompanijama investicionog ranga sa lakim pristupom finansiranju ili nekim privatnim kompanijama koje žele da ulože kapital, rekli su savetnici.

Slabija ekonomija mogla bi podstaći kompanije da promene vrste poslova koje sprovode, nakon što povrate poverenje u svoje planove za spajanje i akviziciju, rekli su čelnici.

“Na primer, spinoff-ovi ili dezinvesticije bi mogle postati popularnije strukture poslova dok kompanije preispituju svoje poslovne modele”, rekao je Tule.

Tokom trećeg tromesečja, prodaja u SAD-u je opala za 21% u odnosu na godinu ranije, na 340, što se poklopilo sa širim padom u sklapanju poslova, prema podacima agencije Dealogic.

Snaga američkog dolara u odnosu na druge valute takođe bi mogla učiniti prekogranične transakcije privlačnijim američkim kompanijama, dajući im veću kupovnu moć za postizanje atraktivnih ciljeva, kažu savetnici.

Foto: shutterstock

Inače, prekogranične transakcije su globalno pale za 38% tokom prvih devet meseci ove godine, na 930,1 milijardu dolara, prema Refinitivu.

“Relativna snaga dolara će biti dobar element u kalkulaciji budućih poslova kompanija”, rekao je Andrea Guerzoni, globalni potpredsednik za strategiju i transakcije u konsultantskoj kući Ernst & Young (EY).

(Investitor)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com