Kuna s današnjim danom i definitivno odlazi u istoriju.
Izvor: Biznisinfo.ba
Ilustracija: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski
Kuna danas završava dvonedeljno razdoblje dvojnog opticaja u kojem su građani osim evrima, proizvode i usluge mogli da plaćaju i kunama.
Hrvatska je 1. januara 2023. postala 20. članica evrozone, kada je započelo i razdoblje dvojnog opticaja, koje se završava u subotu, 14. januara , u 24 sata.
Cilj dvojnog opticaja bilo je dodatno olakšanje zamene preostalih kuna i prilagođavanje i snabdevanje evrima, a prilikom gotovinskog plaćanja u kunama građani su po pravilu na kasama u prodavnicama, od konobara, frizera i ostalih davalaca usluga “kusur” trebali da dobijaju u evrima, uz oslonac na fiksnu stopu konverzije, koja iznosi 7,53450 kuna za evro, prenosi biznisinfo.
Inače, građani mogu isključivo tokom dvanaest meseci ove godine kune za evre menjati bez naknade u poslovnicama banaka, Fine i Hrvatske pošte.
Međutim, kod Fine i Pošte postoji limit, pa ako građani u jednoj transakciji menjaju više od 100 novčanica i 100 kovanica, te institucije će im naplatiti naknadu, dok u bankama nema ograničenja i zamena kuna za evre je besplatna bez obzira na broj kovanica i novčanica.
Takođe, građani kunsku gotovinu mogu bez ikakvih ograničenja i naknada konvertovati u evre i polaganjem novca na bankovne račune.
Hrvatska narodna banka (HNB) će gotov novac kune za gotov novac evra menjati od 1. januara 2024. godine, bez naknade, po fiksnoj stopi konverzije, i to kovanice kune, uključujući lipe, do 31. decembra 2025., a novčanice kune bez vremenskog ograničenja.
Za lakše privikavanje građana na novu valutu ostaje obveza dvojnog prikazivanja cena roba i usluga, u kunama i evrima, koje je započela u septembru prošle godine, a nastaviće se i cele ove godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.