„Luka Beograd” priča sa tužnim krajem …

Akcionari „Luke Beograd” će 1. marta održati vanrednu skupštinu na kojoj bi trebalo da odluče o prinudnom otkupu akcija od malih akcionara. To će biti jedna od tačaka dnevnog reda, navedeno je u pozivu objavljenom na sajtu Centralnog registra hartija od vrednosti. Većinski vlasnik luke, prema podacima Centralnog registra, je grčka firma „Metiko investment”. Ona poseduje 93,7 odsto akcija, a na akcijama je upisano založno pravo. Građani su vlasnici 6,22 procenta.

Ovo društvo na dan upućivanja poziva, ima izdate 6.962.434 obične akcije. One daju pravo glasa – jedna akcija jedan glas. Kvorum za sednicu skupštine akcionara čini obična većina.

Kada jedan akcionar samostalno ili zajedno sa povezanim licima stekne najmanje 90 odsto osnovnog kapitala društva i najmanje 90 procenata glasova svih akcionara koji poseduju obične akcije obezbeđuje pravo na prinudni otkup svih akcija. Tada ostali akcionari ne mogu da biraju da li će njihove akcije biti prinudno otkupljene ili ne. Prema Zakonu o privrednim društvima cena po kojoj će akcije biti otkupljene mora biti sadržana u odluci o prinudnom otkupu.

Milan Karanović, predsednik Udruženja malih akcionara „Luke Beograd”, kaže za „Politiku” da je većinski vlasnik taj deo zakonske procedure ispoštovao. Ipak malim akcionarima smeta što većinski vlasnik hoće prisilno da ih istisne iz igre i od njih otkupi deonice po ceni od oko 60 dinara po akciji. Za njih je sporno što je trenutna cena akcija na berzi 800 dinara, a išla je istorijski i do 7.400 dinara.

– Svojevremeno nas 900 malih akcionara, finansijski smo pomogli luku dokapitalizacijom, to jest kupovinom emisije akcija po 490 dinara. Više od milion evra smo 2007. uložili u „Luku Beograd”. Uspeli smo da zadržimo odnos između luke i malih akcionara i da ne padnemo ispod pet odsto. Kada je promenjen Zakon o privrednim društvima i pomeren cenzus za prinudni otkup sa pet na deset procenata nama je sve na neki način propalo. Velika sredstva smo uložili i uopšte mi nije jasno kako smo izgubili pravo koje smo imali kao akcionari. Da li zakon koji je usledio može retroaktivno da se primenjuje na pravo koje smo stekli pre 15 godina – pita Karanović.

Naš sagovornik takođe postavlja pitanje kako firma koja duguje više od 70 miliona evra ne plaća svoje dugove, već isplaćuje male akcionare. „Luka Beograd” je trenutno u pred stečajnom postupku, takozvanom unapred pripremljenom planu reorganizacije, u kome se sa prekidima nalazi od 2014.

Karanović tvrdi da ovaj prinudni otkup akcija ima veze sa najavom ukidanja plaćanja konverzije zemljišta iz prava korišćenja u pravo svojine, što je predviđeno Nacrtom izmena Zakona o planiranju i izgradnji. Naglašava da ovo preduzeće više nema nijedan objekat u svom vlasništvu. Pod hipotekom je 95 odsto zgrada, ostalo je prodato.

– Luka ima 200 hektara građevinskog zemljišta. Grad Beograd je vodio spor sa lukom oko zemljišta između „Luke Beograd” i Ade Huje. Ali je Beograd taj spor izgubio. Rukovodstvo luke verovatno hoće od akcionarskog društva da napravi zatvoreno društvo i da ubuduće ne polažu nikome račune. Na taj način obezvređuju i dugovanje prema bankama. Dug od 70 miliona evra jedino iz izgradnje mogu da namire – navodi Karanović.

Broker Nenad Gujaničić, napominje da „Luka Beograd” ima pravo da ponudi prinudni otkup akcija. Malim akcionarima hteli ili ne, akcije će biti otkupljene po ceni koja je navedena u odluci o prinudnom otkupu. Prošle godine je bila ponuda po istoj ceni od oko 60 dinara kada je svako od njih mogao da kaže da li hoće ili neće da proda svoje akcije.

– Cena akcija od 800 dinara na berzi je relevantna u slučaju da su one likvidne i da se njima trguje. Zakon je predvideo koje količine akcija treba da budu u prometu da bi ta cena imala osnov da uđe kao kriterijum za ponudu preuzimanjem i za prinudni otkup akcija – objašnjava Gujaničić.

Prema njegovim rečima većina akcija na našoj berzi je nelikvidna i u tom slučaju prilikom davanja ponude za preuzimanje uzimaju se u obzir procenjena i knjigovodstvena vrednost koja je inače najveća zaštita za male akcionare, da ne budu istisnuti po nekoj niskoj ceni.

– U slučaju „Luke Beograd” knjigovodstvena vrednost je smanjena jer kompanija ima velike gubitke. Malim akcionarima ostaje da tuže većinskog vlasnika da nije adekvatno utvrđena procenjena vrednost. Procedura za prinudni otkup je sprovedena u skladu sa zakonom, a mali akcionari jedino pred sudom mogu da ospore cenu po kojoj su istisnuti iz „Luke Beograd”. To je priča sa tužnim krajem – kaže Gujaničić.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com