MASK ZABRINUO INVESTITORE Od preuzimanja Tvitera dobija pritužbe korisnika: Evo kako i zašto to utiče na “Teslu”

Njegove nedavne ludosti, koje je javno objavio na svom Tviter nalogu, zabrinule su investitore u njegove druge kompanije, uključujući Teslu.

Blic preporučuje

Elon Musk je preuzeo kontrolu nad Tvitterom krajem oktobra nakon dugotrajnog procesa akvizicije. Ponudio je da kupi kompaniju, odbio je ponudu i na kraju završio kupovinu za 44 milijarde dolara.

Odmah je napravio velike promene u kompaniji, otpuštajući najviše rukovodioce i otpuštajući polovinu zaposlenih u kompaniji.

Foto: AP/ Jeff Chiu / Tanjug/AP

U roku od nedelju dana, Musk je počeo da naplaćuje Tvitter Blue i dao pretplatnicima plavu kvačicu na njihovim računima. Ova funkcija je ranije bila dostupna samo verifikovanim nalozima korisnika visokog profila, kao što su novinari i poznate ličnosti.

Tokom narednih nedelja, nastavio je sa svojim kontroverznim odlukama, zahtevajući od zaposlenih da pristanu da budu deo njegovog preuređenog Tvitera 2.0, posvećujući se dugim satima i brzom radu. Takođe je ukinuo zabranu bivšeg predsednika Trampa i Kanjea Vesta, između ostalih kontroverznih izveštaja.

Pored svojih odluka u vezi sa menadžmentom kompanije, Musk je bio veoma glasan na Tviteru.

Pre nego što je ukinuo zabranu Donalda Trampa i drugih kontroverznih naloga, on je tu ideju izneo na anketu. Kada su korisnici glasali za ukidanje zabrane, Musk je tvitovao „“Vox Populi, Vox Dei” pre nego što je poništio zabrane.

Foto: AP/ Jeff Chiu, AP/ Jae C. Hong, Shutterstock / Ringier

Ovo je bio jedan od prvih slučajeva u kojem je Musk stavio odluke o rukovodstvu Tvitera na anketu među korisnicima. Nedavno je zatražio od korisnika da glasaju da li treba da podnese ostavku na mesto šefa Tvitera. Trenutno je više od polovine ispitanika glasalo za.

Musk je takođe koristio platformu za promovisanje teorija zavere i diskriminacije različitih grupa.

Na primer, tvitovao je (i kasnije obrisao) veze ka teoriji zavere o nasilnom napadu na Pola Pelosija, muža predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi. Takođe je promovisao ideje protiv vakcinacije i diskriminacije transrodnih osoba.

Novinari su kritikovali Maska zbog nedavnih zabrana. Zabranio je naloge za koje tvrdi da dele njegovu lokaciju u realnom vremenu. Međutim, kritičari tvrde da je on uključio mnoge neuvredljive račune u zabranu. Većina tih naloga pripadala je novinarima sa negativnim mišljenjima o Masku.

Foto: Brendan Smialowski / Zuma Press / Profimedia

Oglašivače zabrinjava Muskov javni stav o oglašavanju. On je tvitovao: „Mrzim oglašavanje“ i čini se da želi da platformu učini manje zavisnom od prihoda od oglasa.

Njegova najnovija odluka bila je da zabrani linkove ka drugim platformama društvenih medija, uključujući Fejsbuk ili Instagram. Ovo je naišlo na trenutnu reakciju jer se mnogi korisnici na Tviteru oslanjaju na ove druge platforme društvenih medija za prihod.

U roku od nekoliko sati nakon reakcije, Tviter je održao anketu da bi pitao da li treba da preinače odluku, pri čemu je ogromna većina glasala za.

Ukratko, Musk je doneo niz veoma kontroverznih odluka i naizgled je voljan da upravljanje svojom ogromnom veb lokacijom stavi na glasanje. Čini se da je neozbiljan u vezi sa vođenjem Tvitera i rado je oslabio moderaciju na sajtu.

Foto: AP/ Matt Rourke, AP/ Gregory Bull, AP/ Hannibal Hanschke / Ringier

Kako i zašto utiče na Teslu

Kada je Musk kupio Tviter, preuzeo je kompaniju u privatnost, što znači da njegove ludosti nisu uticale na Tviter investitore osim na njega.

Međutim, kao čelnik visokog profila drugih javnih preduzeća, njegovi postupci značajno utiču na performanse preduzeća poput Tesle.

Analitičari su se osvrnuli na „strah da cirkuska emisija na Tviteru izlazi iz šina“ i da je Musk od „superheroja u zlikovca u očima (Vol) Strita“.

Musk je prodao veći deo svog udela u Tesli, oko 22,9 milijardi dolara u akcijama, otkako je kupio Tviter. Ta masovna rasprodaja dovela je do pada Tesline cene.

U kombinaciji sa Muskovim javnim lošim upravljanjem Tviterom, rasprodaja je dovela do toga da neki Teslini investitori dovode u pitanje njegovu sposobnost da Teslu održi uspešno. Drugi se plaše da je previše fokusiran na Tviter i da ne provodi dovoljno vremena na Teslu.

Tesla je priznao ovu zabrinutost u svojim podnescima, rekavši: „Veoma zavisimo od usluga Elona Maska, Technokinga iz Tesle i našeg glavnog izvršnog direktora. Iako gospodin Mask provodi značajno vreme sa Teslom i veoma je aktivan u našem menadžmentu, on ne posvećuje svoje puno vreme i pažnju Tesli.”

Tesline akcije su pale za otprilike 65 odsto ove godine i pale su za otprilike 33 odsto otkako je Musk kupio Tvitter.

Foto: Ap / Stephen Lam / Tanjug/AP

Šta to znači za investitore

Teslini investitori su nesumnjivo zabrinuti za sudbinu kompanije kao rezultat Muskovih nedavnih Tviter nestašluka i njegovog ogromnog udela u kompaniji. Ranije najbogatiji čovek na svetu, Mask je sada drugi na listi prvenstveno zbog Teslinog pada cene akcija.

Musk većinu svog bogatstva drži u Teslinim akcijama. Investitori strahuju da bi on mogao biti primoran da proda više akcija kako bi Tviter radio dok oglašivači napuštaju sajt.

Mask je takođe meta višestrukih tužbi na Tviteru i Tesli. Jedna od tužbi se odnosi na isplatu od 50 milijardi dolara koju je dobio kao kompenzaciju od Tesle 2018. Gubitak ovih tužbi mogao bi imati velike finansijske implikacije za Maska i Teslu.

S druge strane, s obzirom na to da je Muskovo bogatstvo usko povezano sa Teslinim uspehom, neki investitori mogu biti sigurni da neće dozvoliti da kompanija propadne.

Tviter je doživeo bujne promene otkako je Elon Musk preuzeo kontrolu nad kompanijom u oktobru. Ovo je uticalo na druge Muskove holdinge, posebno na Teslu, a mnogi investitori nisu sigurni kako će se sve odigrati.

Foto: Ap / Stephen Lam / Tanjug/AP

Samo će vreme pokazati da li Musk može da ispravi brod na Tviteru i stabilizuje situaciju u Tesli.

Pored odgovarajućih tehničkih analiza, raspoloženje potrošača je jedan od najvažnijih faktora za svaku kompaniju koja se trguje na javnom tržištu. Jedno od najboljih oruđa za procenu osećanja je veštačka inteligencija, čega bi Musk trebalo da bude svestan, čak i ako ne igra uvek ulogu.

Naša veštačka inteligencija pretražuje internet u potrazi za podacima o raspoloženju i pretražuje tržišta u potrazi za najboljim investicijama za sve vrste tolerancije rizika i ekonomske situacije. Zatim ih spaja u zgodne investicione komplete koji ulaganje čine jednostavnim i strateškim.

(Forbes)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com