МФРР и СЈН: Мора се прекинути циклус некажњивости убистава новинара у Србији

четвртак, 16.03.2023,  12:33 -> 12:53

Извор: Танјуг

Организације новинара Медиа Фреедом Рапид Респонсе-а (МФРР) и СафеЈоурналистс мрежа (СЈН) саопштили су да ће потврђивање или одбацивање пресуде четворици службеника државне безбедности за извршење и планирање убиства српског уредника и издавача Славка Ћурувије 1999. године бити најважнија за слободу медија и новинарство у модерној историји Србије.

У саопштењу новинарских организација МФРР и СЈН истиче се да се мора прекинути циклус некажњивости убистава новинара у Србији и да мора бити обезбеђена правда за Славка Ћурувију.

“Потврђивањем пресуде којом су оптужени осуђени на укупно 100 година затвора коначно би се окончала више од две деценије дуга борба за правду коју воде Ћурувијина породица и најближи, колеге и организације цивилног друштва. То би представљало  изузетан успех за оне који су се жртвовали да би обезбедили поштовање Ћурувијиног наслеђа, а они који су га убили на улазу његовог стана не би прошли некажњено”, наводе те новинарске организације.

Како истичу, с обзиром на то да у модерној историји Србије нико никада није осуђен за убиство новинара, то би представљало виталну правосудну прекретницу.  Усред тренутне токсичне климе по безбедност новинара у Србији, наводе, то би такође послало јасну поруку да свако ко размишља да покуша да нападне или уц́утка новинара неће избећи одговорност.

“У ширем смислу, ова пресуда – која би осветлила злочине Милошевићевог режима – представља би правовремени лакмус тест за владавину права и демократију у Србији, као и за одлучност власти у покушају да разреше низ убистава новинари крајем 1990-их и почетком 2000-их”, наводи се у саопштењу МФРР и СЈН.

Додају да, ако ти високи државни функционери буду осуђени, то ће дати преко потребну наду да се може, чак и деценијама након почињених злочина, постиц́и правда за друге новинаре убијене у распаду Југославије: Милана Пантића 2001. године и Даду Вујасиновић, околности чије смрти 1994. никада нису у потпуности утврђене.

Те организације новинара изразиле су солидарност са породицом Славка Ћурувије, његовом удовицом Бранком Прпом и свима онима који су били толико темељни у кампањи за правду, укључујући новинаре и медијска удружења, Комисију за истраживаје убистава новинара и Фондације Славка Ћурувије.

Потписнице тог саопштења су  European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), European Federation of Journalists (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), International Press Institute (IPI) i OBC Transeuropa (OBCT).

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com