On je na panelu Ekonomska agenda za Otvoreni Balkan ocenio da se Srbija ekonomski i politički promenila, a da članice Otvorenog Balkana (OB) Srbija, Severna Makedonija i Albanija ostavljaju politiku po strani i liberalizuju administrativne procedure i omogućavaju slobodan protok ljudi i kapitala.
Bez ove inicijative mi nemamo jasnu perspektivu razvoja. Regionalna saradnja je jedina opcija za nas i mi na Balkanu moramo da se ekonomski integrišemo, ocenio je Momirović.
Na pitanje kako se rat u Ukrajini odražava na njegov resor odgovorio je da su ekonomije pokazale veliku žilavost, što je potvrdilo i preusmeravanje na snabdevanje energentima iz drugih zemalja a ne iz Rusije, a da će političke refleksije biti mnogo gore.
Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Nenad Đurđević je naveo da privredne komore u regionu grade poverenje među privredama na Zapadnom Balkanu i da su one na neki način nastavile ono što je započeo Berlinski proces.
Berlinski proces je započeo povezivanja i doprineo da se biznisi povežu ali je on u jednom trenutku postao svrha sam sebi a mi na Zapadnom Balkanu smo hteli da stvorimo jedinstveno tržište i na tome radimo, rekao je Đurđević.
Govoreći o saradnji ZB sa EU, rekao je da je sledeći korak u ovoj saradnji da i ZB i EU razumeju šta su potrebe i strahovi ovog regiona i ukazao da su recimo ekonomski sporazumi EU sa Ukrajinom i Moldavijom dublji nego što naše zemlje imaju sa EU.
Open Balkan je odgovor na koliziju realnosti i potreba saradnje i odnosa Zapadnog Balkana i Evropske unije rekao je on.
Potpredsednik Privredne komore Crne Gore Nikola Vujović je ocenio da je na ZB dobra saradnja privrednih komora te da bi bilo dobro da su nam i politički odnosi tako dobri i razvijeni.
Biznisi imaju jači efekat ako su povezani nego ako nastupaju sami, ocenio je on.
Dodao je bi ekonomije regiona mogle da sarađuju u energetskoj tranziciji ali da se ova priča najčešće zasniva na tome da će se ugasiti termoelektrane.
To rekao je stvara odbojnost zaposlenih u tom sektoru a priču o tranziciji bi trebalo shvatiti kao šansu za napredak.
Put u EU dug i neizvestan, neophodno regionalno povezivanje
Momirović je izjavio da je proces pridruživanja Srbije EU spor i neizvestan, ali da je to prioritet za našu zemlju.
Momirović je u izjavi novinarima rekao da ključna politika Vlade Srbije vodi ka regionalnoj povezanosti, integracijama, ukidanju administrativnih i carinskih procedura.
“Mi smo svi pojedinačno mala tržišta, moramo da se povežemo u regionu. Ako je uspela EU, ako je uspela Nemačka da se poveže sa Francuskom, uspećemo i mi da se povežemo sa Severnom Makedonijom, Albanijom i drugim državama ZB”, rekao je ministar.
Momirović, koji je učestvovao na panelu “Ekonomska agenda za Otvoreni Balkan”, rekao je da je put u EU dug i neizvestan i da zbog toga moramo da uradimo sve što možemo da dodatno povežemo regionalne ekonomije.