“Morate imati inicijativu”: Najmlađi milijarder na svetu napustio fakultet i zaradio ogroman novac – Postoji toliko načina da se dođe do znanja

“Ne morate da steknete fakultetsku diplomu da biste postali veoma uspešni.” To smatra i Ostin Rasel, najmlađi milijarder na svetu koji je sam stvorio bogatstvo, a koji je napustio Univerzitet Stanford 2012. godine da bi osnovao kompaniju Luminar Technologies. Prethodno je dobio grant od 100.000 dolara od Peter Thiel Fellowship fondacije.

Evo kako je Ostin Rasel stekao milijarde

Foto: Scale Al youtube / youtube

Evo kako je Ostin Rasel stekao milijarde

CNBC Make It pitao je Rasela (28) da li bi preporučio drugim studentima preduzetnicima da odustanu od formalnog obrazovanja. Njegov odgovor je: “Apsolutno.”

Blic preporučuje

– Koledž nije za svakoga, kaže on. “To je samo neka vrsta tradicionalnog pristupa oko onoga što radite i onoga što bi trebalo da radite.”

Raselova odluka se pokazala ispravnom – njegova kompanija, tehnološki startup koji razvija hardver i softver za pogon samovozećih automobila, trenutno vrijedi 2,6 milijardi dolara. Štaviše, kaže da bi napustio univerzitet čak i da nije dobio sredstva.

– Ako se pitate da li bih odustao [bez stipendije], da. Apsolutno. Ni u čijem umu nije bilo sumnje, kaže Rasel. “To bi se ionako dogodilo.”

Ostin Rasel

Foto: Forbes / youtube

Ostin Rasel

“Postoji toliko načina da se dođe do znanja”

Više od polovine (56%) Amerikanaca slaže se da četvorogodišnja diploma fakulteta nije vredna toga, pokazala je nedavna anketa Wall Street Journala.

Skepticizam u pogledu praktičnosti fakultetske diplome stalno je rastao tokom godina, iako stručnjaci kažu da je dokazano da visoko obrazovanje i dalje daje povoljne rezultate, kao što su bolja plata i mogućnosti za posao sa boljim veštinama.

Za Rasela, isti resursi koje možete dobiti od univerziteta lako su dostupni, putem pametnih telefona, tableta i drugih elektronskih uređaja.

– Sve ove informacije sada su nam dostupne na dohvat ruke na internetu. To nije nešto što je bilo prije 50 godina, [ali] sada je potpuno tako, kaže on.

– U svojim ranim tinejdžerskim godinama, mogao sam da gledam čitav niz predavanja za primenjenu fiziku Stanforda i MIT-a na mreži sa 2X ili 3X brzinom.

– Možete raditi sve ove stvari koje ranije nisu bile moguće. Možete proći kroz čitave nastavne planove i programe i godišnje kurseve za nekoliko sedmica ako ih pratite pažljivo. Postoji toliko mnogo načina da preuzmete znanje, nastavlja on.

To ne znači da ćete brzom YouTube pretraživanjem postati stručnjak u određenoj oblasti. Ključ za olakšavanje vlastitog učenja? „Morate imati inicijativu“, kaže Rasel.

– Morate imati pogon da to učinite. A posebno kao preduzetniku, ne postoji niko ko će vas usput držati za ruku, kaže on. „Vi ste direktno odgovorni za barem sve stvari koje su u vašoj kontroli, poput onoga što radite, koje prekretnice ispunjavate i kakvu vrstu proizvoda na kraju isporučujete svetu.”

Rasel se pridružuje tehnološkim milijarderima Stivu Džobsu i Bilu Gejtsu kao poslovnim mogulima koji su napustili fakultet. Osnivač Applea napustio je Reed College sa 19 godina, navodno zbog finansijskog opterećenja njegove porodice. A Gejts je dve godine pohađao Harvard prije nego što je počeo da gradi Microsoft.

Rasel kaže da uopšte ne žali zbog svog izbora – u stvari, on je odigrao veliku ulogu u tome zašto sam „bio veoma srećan i zahvalan što sam ostvario veliki uspeh još u ranoj mladosti“, kaže on.

(Investitor.me)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com