Ujedinjene nacije su objavile upozorenje da je svet „na ivici recesije“ i da bi zemlje u razvoju poput onih u Aziji mogle da podnesu najveći teret. Monetarne i fiskalne politike u naprednim ekonomijama – uključujući kontinuirano povećanje kamatnih stopa – mogle bi da gurnu svet ka globalnoj recesiji i stagnaciji, saopštila je u ponedeljak Konferencija UN o trgovini i razvoju (UNCTAD).
0:00/ 0:00
Globalno usporavanje bi potencijalno moglo da nanese veću štetu od finansijske krize 2008. i pandemije koronavirusa u 2020. godini, upozorio je UNCTAD u svom Izveštaju o trgovini i razvoju za 2022. Svi regioni će biti pogođeni, ali zvona za uzbunu najviše zvone za zemlje u razvoju, od kojih se mnoge približavaju neizmirenju duga, navodi se u izveštaju.
Blic preporučuje
– Moramo da upozorimo da smo možda na ivici globalne recesije izazvane politikom. Još uvek imamo vremena da se povučemo sa ivice recesije. Ništa nije neizbežno. Moramo da promenimo kurs. Pozivamo tada na pragmatičniju kombinaciju politika koja primenjuje strateške kontrole cena, vanredne poreze, antimonopolske mere i strože propise o špekulaciji roba. Ponavljam, pragmatičnija mešavina politika… Takođe moramo da uložimo veće napore da okončamo špekulacije cenama roba, rekla je generalni sekretar UNCTAD-a Rebeka Grinspan.
Zemlje u razvoju finansiraju bogate
Prognoza je mračna u celom regionu, navodi se u izveštaju UNCTAD-a. Ovogodišnje povećanje kamatnih stopa u SAD smanjiće procenjenih 360 milijardi dolara budućeg prihoda zemalja u razvoju, isključujući Kinu, dok su neto tokovi kapitala za zemlje u razvoju postali negativni.
“Zemlje u razvoju sada finansiraju razvijene. Povećanja kamatnih stopaod strane naprednih ekonomija najteže pogađaju najugroženije. U oko 90 zemalja u razvoju ove godine su njihove valute oslabile u odnosu na dolar “, navodi se u izveštaju.
Istočna i jugoistočna Azija će imati stope rasta ispod onih u pet godina pre pandemije. UNCTAD očekuje rast istočne Azije od 3,3 odsto ove godine, u poređenju sa 6,5 odsto prošle godine. Skuplji uvoz i ublažavanje globalne potražnje za izvozom, kao i usporavanje Kine, takođe će izvršiti dodatni pritisak na taj deo regiona, navodi se u izveštaju. Dugovi rastu u južnoj i zapadnoj Aziji. Šri Lanka je zapala u državni bankrot, Avganistan je i dalje u dugovima, a Turska i Pakistan se suočavaju sa rastućim trškovima vezanim za obveznice.
Politika da se ne meša u ekonomiju
Ova situacija je rezultat žurbe da se fiksiraju kamatne stope nakon godina ultraniskih stopa s kojima kreatori globalne politike, u tom periodu, nisu uspeli da podignu inflaciju ili da generišu zdraviji ekonomski rast, dodaje UNCTAD.
“Fokusiranjem isključivo na monetarnu politiku – bez rešavanja pitanja ponude u trgovini, energiji i tržištima hrane – kriza troškova života može se dodatno pogoršati. U uslovima trenutnih izazova u lancu snabdevanja i rastuće neizvesnosti, gde monetarna politika sama po sebi ne može bezbedno da smanji inflaciju, pragmatizam će morati da zameni ideološki konformizam u vođenju predstojećih političkih poteza”, navodi UNCTAD.
Veći porezi za bogataše i ekstraprofitere
UNCTAD je predložio da zemlje razmotre mogućnost povećanja plata i nastave da otvaraju radna mesta. Takođe bi trebalo da bude više javnih ulaganja u ekonomsku i socijalnu infrastrukturu kako bi se povećala zaposlenost i produktivnost, poboljšala energetska efikasnost i smanjile emisije gasova staklene bašte. Vlade bi trebalo da razmotre poreske reforme, uključujući veće poreze na bogatstvo i ekstra prihode, smanjenje regresivnog poreza i rupa u zakonu i suzbijanje poreskih rajeva koji pogoduju firmama i pojedincima sa velikim bogatstvom, navodi se u izveštaju, prenosi Mondo.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.