Na svetskim tržištima jedino Nasdaq i DAX i blagom plus

Uprkos snažnom učinku vodećih svetskih berzovnih indeksa u petak, ona ipak nije bila dovoljna da izbriše gubitke iz prethodna četiri dana nastale ponajviše zbog sumnji investitora u zdravlje američkih regionalnih banaka, pa je većina indeksa prošle nedelje završila u minusu. U petak su američki berzovni indeksi imali najbolji dnevni učinak još od 6. januara, pri čemu su Dow Jones i S&P porasli za više od 1,5 posto, a Nasdaq od 2 posto. MSCI indeks globalnih deonica porastao je toga dana 1,48 posto.

Ilutsracija: Svetska tržišta

Foto: Craig Ruttle / Tanjug/AP

Ilutsracija: Svetska tržišta

Ali, uprkos tome, Dow Jones indeks završio je nedelju u minusu od 1,24 posto, na 33.674 poena, a S&P za 0,8 posto na 4.136 poena, čime su zabeležili najlošiji nedeljni učinak od marta. Tehnološki Nasdaq indeks uspeo je nedelju završiti s blagim dobitkom od 0,07 posto, na 12.235 poena.

Blic preporučuje

Najviše su pod pritiskom protekle nedelje bile deonice regionalnih američkih finansijskih institucija. Nakon propasti Silicon Valley i Signature banke u martu, kolaps First Republica tokom prethodnog vikenda dodatno je poljuljao poverenje investitora, pogotovo u uslovima daljeg zaoštravanja monetarne politike u SAD-u.

Ilustracija: Berza

Foto: shutterstock

Ilustracija: Berza

Pad deonica

Najveće gubitnice pritom bile su deonice PacWest Bancorpa, s padom cene deonice za otprilike 60 posto, nakon vesti početkom nedelje da menadžment razmatra strateške opcije, uključujući i prodaju, s obzirom na pogoršanu finansijsku situaciju.

Oštro je pala, gotovo 40 posto, i cena deonice Western Alliance Bancorpa, iako je ta banka opovrgnula vest da traži potencijalnog kupca. To je poljuljalo celi sektor.

Osim zbog regionalnih banaka, ulagači su oprezni jer je u sredu američka centralna banka ponovno, već 10. sednicu zaredom, povećala ključne kamate, za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Donedavno su se ulagači nadali da će to biti poslednje povećanje cene novca u ovom ciklusu i da će već krajem godine Fed početi smanjivati kamate. No, u sredu je predsednik Feda Jerome Powell poručio da je moguće i dalje povećanje kamata, ako to bude potrebno, da se inflacija neće spustiti tako brzo i da centralna banka neće tako skoro početi smanjivati kamate.

Gubitke na berzi američki indeksi ublažili su krajem nedelje, kad su postigli najbolji učinak još od 6. januara i to zahvaljujući skoku cene deonice Applea za više od četiri posto usled boljih od očekivanja rezultata te izveštaja o zaposlenosti, koje je pokazalo da je u aprilu bilo otvoreno 253.000 radnih mesta, više nego u martu zabeleženih 165.000 što ukazuje na otpornost američkog tržišta rada na usporavanje ekonomije.

Nakon što je JP Morgan podginuo rejtinge nekolicini deonica regionalnih banaka, i one su se oporavile, pri čemu je cena deonice PacWesta skočila samo tog dana za gotovo 82 posto.

No, Liz Young iz SoFi-ja ne veruje da je pad cena u regionalnom bankarskom sektoru završen uprkos oporavku u petak.

– Kada je celi ciklus vesti počeo, problem je izvorno bio u tome što je došlo do odliva depozita. Ali sada taj pritisak više nije nužno vezan uz depozite, već za tržišnu vrednost vrednosnih papira u njihovim knjigama. Stoga ne mislim da je taj ciklus vesti nužno gotov”, napomenula je Young.

Na evropskim berzama većina najvažnijih indeksa prošle je nedelje oslabila, pa se londonski FTSE indeks spustio 1,16 posto, na 7.778 bodova, a pariški CAC za 0,78 posto, na 7.432 boda, dok je frankfurtski DAX blago porastao, za 0,56 posto, na 15.961 bod.

(See Biz)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com