NAJEMINENTNIJI STRUČNJACI IZ EKOLOGIJE I ENERGETIKE NA JEDNOM MESTU Konferencija “LOOK UP”, Kopaonik 7. i 8. decembar

Konferencija “LOOK UP”, koja će se održati 7. i 8. decembra na Kopaoniku u hotelu Gorski & Spa Kopaonik, okupiće najeminentnije stručnjake iz oblasti ekologije i energetike kao i profesore srpskih univerziteta koji se bave ovim oblastima. Oni će iz ekspertskog ugla pokušati da prikažu realnost u Srbiji vezanu za nepravilno odlaganje i tretiranje otpada, potencijale izvora zelene i obnovljive energije, energetske efikasnosti ali i pitanja koja su vezana za eksploataciju ruda.Pored toga, govoriće i o izgradnji elektrana na otpad u svetlu postojeće energetske krize.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Look up konferencija

Foto: Ringier

Look up konferencija

Gde je Srbija u poređenju sa svetom, imamo li stručnih kapaciteta i para za rešavanje ovih aktuelnih pitanja i šta se može desiti ako se ne upustimo odmah u prevazilaženje ovih problema, saznaćemo iz izlaganja mnogih profesora sa univerziteta u Srbiji, ali i regiona i Evrope.

Neke od njih predstavićemo narednih dana:

Aleksandar Jovović, profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na katedri za procesnu tehniku. Član je Odbora „Čovek i životna sredina“ SANU, Matičnog naučnog odbora za uređenje, zaštitu i korišćenje voda, vazduha i zemljište, Naučnog društva Srbije i Naučnog saveta Fonda za nauku, učesnik i rukovodilac velikog broja generalnih, idejnih i glavnih projekata, kao i nacionalnih strateških dokumenata, propisa i studija iz oblasti zaštite životne sredine, energetike i održivog razvoja. Istraživačka oblast u kojoj je dao izuzetne rezultate vezuje se između ostalog i za upravljanje otpadom, termički tretman otpada. Objavio brojne radove u časopisima međunarodnog značaja sa ISI liste, učestvovao u realizaciji pet međunarodnih naučnih projekata i velikog broja onih koje su finansirani od strane Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj i međunarodnih institucija.

Petar Uskoković, profesor i dekan Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Naučna oblast kojom se bavi je inženjerstvo materijala. Iz oblasti kompozitnih materijala i nanotehnologija objavio je 88 radova u SCI časopisima sa više od 1300 citata, više od 30 radova u časopisima van SCI liste i 162 naučna saopštenja. Rukovodilac/učesnik u 12 međunarodnih (FP7, EUREКA, HERD, HК PolyU RGC, Tempus i dr.), 7 projekata sa privredom i više od 20 tehničkih i razvojnih rešenja. Bio je gostujući profesor na Franche-Comte Univ. i naučnik na The Hong Кong Polytechnic Univ. Od 2015. je predsednik Veća grupacije tehničko-tehnoloških nauka Univerziteta u Beogradu.

Nikola Rajaković, profesor ETF Univerzitera u Beogradu na katedri za elektroenergetske sisteme. U njegovom radu posebna pažnja je posvećena energetskoj efikasnosti i značaju obnovljivih izvora energije u energetskoj tranziciji Srbiji. Njegovi radovi su objavljeni u mnogim međunarodnim vrhunskim i istaknutim časopisima. Recenzent je i više svetskih i domaćih časopisa. Bio je i državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike od 2008. godine do 2011. godine gde je, između ostalog, koordinirao i rad na izradi Zakona o energetici. Član je IEEE u svojstvu “senior member” i nacionalnih i međunarodnih organizacija CIGRE i CIRED i stručni izvestilac po komitetima. Predsednik je Saveza energetičara u Srbiji, vodeće stručne organizacije u energetici od 2004. godine. Bio je član odbora za energetiku u više mandata pri Ministarstvu za nauku i tehnologiju. Recenzent je više svetskih i domaćih časopisa.

Mirjana Kijevčanin profesor i prodekan za nauku Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerzitea u Beogradu. Naučna oblast kojom se bavi je hemijsko inženjerstvo i profesor je ne više predmeta među kojima je i Energetika i zaštita životne sredine i Prenos toplote i energetska integracija. U svojim radovima posebno potencira na podizanju energetske efikasnosti procesa, vodeći računa o maksimalnom iskorišćenju energetskih i drugih resurasa, kao i mogućnostima upotrebe obnovljivih izvora energije. Objavila je blizu 130 radova u SCI časopisima i van njih . Član je Naučnog društva Srbije i Akademije inženjerskih nauka Srbije.

Dinko Knežević, profesor u penziji Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu na katedri za zaštitu na radu i zaštitu životne sredine. Uža specijalnost je odlaganje otpada i transport hidromešavina. Sa 42 godine rada u ispitivanju otpada, izboru lokacija, projektovanju i konstruisanju, sanacijama i zatvaranju deponija otpada, jedan je od najistaknutijih stručnjaka u ovoj oblasti. Izradio više stotina projekata, studija, elaborata, izveštaja, ekspertiza. Autor je više knjiga i udžbenika i više od 200 radova objavljenih u međunarodnim i domaćim časopisima i zbornicima i citiran više od 350 puta.

Goran Vujić, redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu na katedri za zaštitu životne sredine. Predaje predmete: Projektovanje i planiranje u zaštiti životne sredine i Upravljanje čvrstim otpadom. Iz ovih oblasti prepoznat je i u svetu jer je objavio blizu 50 radova u vrhunskim i istaknutim međunarodnim časopisima i van njih. Njegovi naučni radovi našli su primenu i u praksi.

Svi zainteresovani da prisustvuju Konferenciji mogu da se prijave OVDE, a detaljnije informacije o događaju mogu se pogledati u AGENDI “LOOK UP”. Naknada za kotizaciju nije predviđena, a broj mesta je ograničen.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com