Nedostatak kapitala: Beogradska berza u fazi produžene tranzicije VIDEO

Početkom dvadesetog veka, Beogradska berza je bila mesto na kome se najviše trgovalo državnim hartijama od vrednosti, ali se ulagalo i u akcionarska društva.

Izvor: B92.net / TV Prva

Foto: PrintScreen/ TV Prva Video

Foto: PrintScreen/ TV Prva Video

Danas je Beogradska berza poput većine berzi u okruženju u fazi produžene tranzicije. Ona još ne uspeva da ispuni svoju osnovnu ulogu, a to je da omogući kompanijama da dođu do novca za investiranje.

Na našoj berzi se uglavnom nalaze akcije firmi iz procesa privatizacije, ali nijedna od njih nije uspela da ostvari dovoljno kapitala kao što rade kompanije širom sveta, posebno u Americi, Francuskoj ili Japanu.

“Berza da bi obavljala tu svoju ulogu mora da postoje razne insitutucije da rade na način kako je predviđeno da se štite prava manjinskih akcionara. Veliki broj trancizionih berzi nije uspeo da izraste u neko normalno tržište kapitala. Nažalost i mi spadamo u njih. Ali postoje berze kao što su berza u Bukureštu, berza u Poljskoj, koje su uspele da naprave tu tranziciju”, kazao je broker Nenad Gujaničić.

Na beogradskoj berzi se obavi između 30 i 50 transakcija dnevno. To je nizak nivo kapitalizacije i likvidnosti u poređenju sa Njujorkškom, gde se dnevno izvrši na stotine miliona transakcija.

“Jednostavno nemate dovoljno firmi koje bi svake godine radile te IPO tj. “Initial Public Offering”, odnosno onaj momenat kada iz privatne firme pređete u ono što se zove Public kompaniju i krenete se vašim akcijama da trgujete na berzi, pa onda imate i pristup javnom novcu od građanstva, penzionih fondova itd”, objašnjava broker Vladimir Đukanović.

Zabrinjava činjenica da mnogo akcionarskih društava nisu na berzi kao jedinom mestu na kojem se tržišno vrednuje poslovanje i na kojem se prikuplja kapital.

“Ne možete imati dobru privredu bez dobre berze, naročito sad kada imamo situaciju da su veoma visoke kamate, da se kompanije veoma teško zadužuju. U toj situaciji naročito dolazi do izražaja da nemate dobro tržište kapitala”, dodaje Gujaničić.

Opširnije o ovoji temi pogledajte u video-prilogu Prve TV:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com