Negre: Cilj države je da bude vlasnik EPS-a, profesionalni mendžment je nešto drugo

Đedović je, gostujući u emisiji Pravi ugao na Radio-televiziji Vojvodine, istakla da sve što se razgovara o EPS-u treba da ide u korist države, a ne privatnika.

“Privatizacija EPS-a nije u planu, a novinari pišu nešto što nisu proverili. Sa Norvežanima smo pričali o tome da Norveška ima većinsko vlasništvo nad energetskim sektorom koje je državno, a pre 30 godina oni su učili od Amerikanaca. Sada su Norvežani deo profesionalnog menadžmenta u tim preduzećima”, rekla je ona.

dubravka, negre

Đedović naglašava kako nije tačno da se Norveška ne može porediti sa Srbijom, kada je energetika u pitanje, te da je njihova konsultantska firma Rystad, koja je izabrana za partnera u procesu reforme menadžmenta energetskih preduzeća u Srbiji, najreputabilnija na svetu.

“Tim profesionalaca iz Srbije će sigurno biti uključen u glavni tim, naravno da imamo puno naših ljudi koji su eksperti, ali nisu bitna imena i prezimena, nego da razmenimo iskustva. Kada država pregovara o osetljivim stvarima, ona klasifikuje šta će biti tajno, a šta javno. Nema ništa što je upitno ili problematično sa Norvežanima. Mi radimo već šest meseci zajedno, a ja očekujem prve rezultate u martu-aprilu 2023. godine”, navodi ona.

Govoreći o problemima u našem energetskom sektoru, pogotovo u EPS-u, Đedović je naglasila da je cena struje na tržištu prošle godine bila 60 evra po MWh, a da je ove godine dostigla 700 evra po MWh.

“Samo u zadnjih mesec dana cena struje je porasla više od dva puta. Cena gasa je porasla 10 odsto u zadnjih mesec dana. Kada govorimo o EPS-u, mi smo uvek uvozili struju za vreme zime. Što se tiče uvoza tokom leta, pa mi smo povećali potrošnju 2022. godine u odnosu na 2015. Treba da znamo da su energetski destabilizovane i Francuska i Nemačka zbog 10 puta povećane cene energenata”, objašnjava ona.

Đedović kaže da je na mestu ministarke zatekla sektor koji joj je bio poznat, da je znala šta je urađeno, a šta treba da se uradi, kako bi taj sektor bio pokretač privrede i kako bi građani imali sigurnost u snabdevanju strujom i da će im kuće biti tople.

“Ocena energetskog sektora je jaka trojka. Napravili smo određene pomake, ali treba da težimo da imamo peticu. Ima puno problema, imamo stabilnu proizvodnju, imamo uvoz u toku zime, saniramo probleme, znamo šta treba da uradimo. Nije u redu zbog prethodnih ministara, a ni zbog Vlade Srbije, da kritikujem rad u prošlosti. Ova kriza nam je pomogla da sagledamo potrebe za ulaganjem. Prioriteta je mnogo, ali 2014. godine imali smo prvo poplave, posle 2020. pandemiju kovida”, ističe ona.

Kako kaže, nju je sačekala priprema za poskupljenje struje i gasa, što nije dobra vest za građane, da shvata da nije lako da se podmiruju sve obaveze, te da može da shvati prosečno domaćinstvo kojem porast od 300 dinara za struju jeste puno.

“Cene gasa i struje u Srbiji su među najnižim u regionu. U Makedoniji je struja četiri puta skuplja, a gas dva i po puta skuplji, a imamo veće plate od njih za 150 evra. Mi idemo ka modelu da visina plate dostigne 1.000 evra, a onda i da sa tim povećanjima cene struje i gasa budu takve da te kompanije budu održive, da redovno plaćaju dobavljače, da vraćaju dugove. Nama će biti u fokusu da se pozabavimo reformom preduzeća, da kompenzujemo uštede na račun boljeg upravljanja, da se mladi vraćaju u našu zemlju i da rade u tim preduzećima”, kaže ona.

Đedović dodaje da ne zna kada će doći do sledećeg poskupljenja struje i gasa, te da se država vodi time da to bude održivo, korak po korak, uz povećanje plata i penzija, ali i reformisanja energetskog sektora.

“Inflacija nam je 11 odsto, struja ide gore osam odsto, gas nešto više, a plate i penzije rastu od 12 do 14 odsto. Energetika je motor razvoja, bez stabilnog snabdevanja ni privrednici ne mogu da posluju”, objašnjava ona.

Ministarka ističe da su u Vladi Srbije obazrivi prema građanima, ali i prema privredi.

“Svi kažu da su energenti skupi, nezadovoljni su i privrednici. Nama je bitno da sve bude održivo. Jedna velika Francuska pokreće postupak za privatizaciju elektroprivrede, želi da bude 100 odsto vlasnik, za šta izdvaja 9,7 milijardi evra. Moramo da shvatimo da je Evropa u ratu, da Austrija najavljuje restrikcije struje. Mi pokušavamo da napravimo to da energetski sistem bude održiv, a naravno da neće svi biti zadovoljni. Naš energetski sistem mora da bude nezavistan, po najmanjoj mogućoj ceni za naš3 građane i privredu”, zaključuje ona.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com