NEMAČKA ĆE PREUZETI 230 MILIJARDI DOLARA U DERIVATIMA OD UNIPERA Zemlja spremna na najveće korporativno spasavanje u istoriji

Nemačka nacionalizuje Uniper u okviru najvećeg korporativnog spasavanja u istoriji zemlje, nakon što je potez Rusije da uguši gas bacio najveću evropsku ekonomiju u haos.

Blic preporučuje

Uniper je već uknjižio milijarde evra gubitaka na derivatima, što je pogoršalo krizu jer je požurilo da popuni jaz koji je ostao nakon što je Rusija zatvorila slavine. Ali čak i pre sukoba u Ukrajini, gasni gigant je bio pod pritiskom i morao je da se obrati nemačkoj državnoj banci KfV za podršku.

Rojters je izračunao ukupnu izloženost derivatima koristeći Uniperov najnoviji finansijski izveštaj, po prvi put dajući punu skalu pozicija, što je i potvrdio.

Kao i druge energetske kompanije, Uniper koristi derivate, kao što je obezbeđenje opcije za prodaju gasa po utvrđenoj ceni u budućnosti, kako bi se zaštitio od promena cena energije. Međutim, oni sami po sebi nose rizike i postali su skupi za održavanje.

“Ukupno imamo derivativne pozicije od oko 216 milijardi evra od 30. septembra 2022. godine. Generalno gledano, naša pozicija derivata koja se odnosi na špekulativne pozicije je u manjim milionima”, rekao je portparol Unipera.

Prema svojim računima, Uniper je kao imovinu držao oko 198 milijardi evra potraživanja po osnovu derivatnih instrumenata. Bez obzira da li se koriste za hedžing ili špekulaciju, derivati nose rizike. Ako tržišna cena padne daleko ispod ili skoči iznad cene opcije, cena održavanja ove trgovine može skočiti.

Foto: Shutterstock / Ringier

Da bi se osiguralo da poslovi ne budu poremećeni kretanjem cena, trgovci polažu obezbeđenje, često gotovinu, kod klirinških kuća. Sa nedavnim skokovima cena, potražnja za takvim ‘pozivima na maržu’ je porasla.

Evropska komunalna preduzeća su doživela porast svojih derivativnih pozicija, vođena rastućim cenama gasa i električne energije koje zahtevaju da takođe povećaju vrednost ovih instrumenata na svojim računima. Ako tržišne cene padaju, padaju i vrednosti derivata.

Izvanredne pozicije Unipera, najnovije koje će biti dostupne javnosti, mogu potencijalno dovesti do daljih gubitaka u zavisnosti od toga kako se cene energije razvijaju, rekla je za Rojters jedna osoba upoznata sa tim.

To bi zauzvrat moglo da optereti nemačku vladu, koja već troši više od 51 milijardu evra da podrži i nacionalizuje Uniper, sa većim troškovima kada završi preuzimanje ovog preduzeća, što se očekuje uskoro.

Očekuje se da će akcionari odobreti berlinsku pomoć Uniperu, koji ima ključnu ulogu u nemačkoj energetskoj infrastrukturi tako što usmerava gas u industriju i domove širom zemlje, na vanrednoj generalnoj skupštini zakazanoj za 19. decembar.

Gubici

Uniper je prijavio gubitak od 40 milijardi evra za prvih devet meseci ove godine, koji je uračunao u 10 milijardi evra ostvarenih gubitaka nastalih zamenom gasa koji više ne teče iz Rusije kupovinom po mnogo višim cenama.

Takođe uključuje 31 milijardu evra očekivanih budućih gubitaka od “efekta procene na derivate i povećanja rezervisanja” u vezi sa smanjenjem isporuke ruskog gasa, navodi Uniper u svom poslednjem kvartalnom izveštaju.

Ova procena je zasnovana na cenama energenata krajem septembra, koje su od tada značajno pale.

“Moramo da pretpostavimo da će se neisporuka iz Rusije nastaviti i da će biti daljih gubitaka. Bez … isporuke gasa iz Rusije, gasni biznis će imati gubitke do kraja 2024. godine”, rekao je portparol.

Uniper je, u svom devetomesečnom izveštaju, naveo da je izvršio niz otpisa i prilagođavanja, uključujući otpis od 3 milijarde evra na derivate i gubitak od 9 milijardi evra od derivata koji se koriste za hedžing, i naveo da je uticaj od 11 milijardi evra na profit od ‘preostalih derivata’, bez davanja detalja.

Ministarstvo privrede je saopštilo da su u nacionalizaciji Unipera “razmotreni i procenjeni svi relevantni aspekti, uključujući i rizike bilansa koji su navedeni u godišnjim izveštajima”.

Portparol Ministarstva ekonomije rekao je Rojtersu da je Uniper koristio derivate da bi se zaštitio od rizika u ceni ili isporuci energije, ili kao zaštitu od promena kursa.

Bilo koji gubici od njegove ukupne izloženosti mogu biti uravnoteženi dobicima od finansijskih instrumenata, koji nastoje da amortizuju promene cena energije sa opcijama za kupovinu ili prodaju gasa, na primer, po utvrđenoj ceni u budućnosti.

U Uniperovom slučaju, obim obaveza vezanih za derivate je povećan oko dva i po puta u odnosu na kraj 2021. i oko šest puta je veći od ekvivalentne izloženosti naftnih kompanija ili Shell na krajem septembra.

To je takođe više od 131 milijarde evra koje je nemački RVE imao krajem juna, pokazuju javni podaci.

Potencijalni rizici

Uniper je već privukao pažnju zvaničnika Evropske centralne banke, ali i nekih u Evropskom parlamentu. Neki zvaničnici strahuju da energetske kompanije deluju kao de fakto trgovci, ali bez regulatornog nadzora primenjenog na banke, rekla je jedna osoba upoznata sa tim pitanjem za Rojters.

“Postavlja se pitanje: šta se krije iza ovih trgovina? Što je veći broj, to su veći potencijalni rizici”, rekao je Knut Slaten, kreditni analitičar iz rejting agencije Moodi’s koji je opisao poziciju Uniperovih derivata kao “masovnu”.

Moodi’s je ispitao Uniper kao deo finske moćne grupe Fortum, njenog većinskog vlasnika do preuzimanja Berlina.

(Izvor: Reuters)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com