NEMAČKE FIRME PLANIRAJU DA ISELE PROIZVODNJU Glavni pokretač cene energenata: ” Moramo da pronađemo alternative”

Nemačka vlada je prošlog meseca postavila svoj paket energetskih olakšica, uključujući smanjenje cene gasa i smanjenje poreza na promet goriva kako bi pomogla domaćinstvima i malim i srednjim preduzećima (MSP) da se izbore sa porastom cena.

Blic preporučuje

„Predloženi paket energetske pomoći za sada neće promeniti ništa na dnevnom redu. Još uvek moramo da pronađemo alternative“, rekao je za Rojters Mads Rajder, izvršni direktor proizvođača porcelana iz Bavarske Rozental.

Kompanija, osnovana u Nemačkoj pre 143 godine, pokušava da preseli deo svoje proizvodnje iz Nemačke kako bi smanjila troškove, a Rajder je rekao da je plan gasnih kočnica još uvek previše nejasan da bi ubedio Rozentala da preispita svoje planove.

Ove nedelje nemačka vlada treba da otkrije detalje o gasnoj kočnici i drugim aspektima paketa olakšica, koji bi trebalo da traje do proleća 2024.

Foto: Oliver Bunić / RAS Srbija

Visoki troškovi radne snage i drugi troškovi u Nemačkoj podstiču mnoge kompanije da presele delove ili ceo posao na jeftinije lokacije u evropskim ekonomijama u razvoju i drugde ili da razmišljaju o tome.

Lars Feld, ekonomski savetnik nemačkog ministra finansija Kristijana Lindnera, rekao je da energetska kriza – zbog koje su cene gasa porasle nakon kolapsa u isporuci ruskog gasa Evropi od ruske invazije na Ukrajinu – dovodi do takve vrste odluka.

„Industrija, koja razmišlja o selidbi, sada će sačekati da vidi kako kočnica cena energije funkcioniše. To je važan psihološki podsticaj. Ali nećemo moći da se vratimo na cene energije kao što su bile pre (ukrajinskog) rata“, rekao je Feld.

Kako se proizvođači u Nemačkoj suočavaju sa računima za energiju i do 10 puta većim od onoga što su platili pre dve godine, jedna od pet inženjerskih firmi videla je rizik da preseli bar deo svog poslovanja u inostranstvo, pokazalo je istraživanje nemačkog sindikata IG Metall prošlog meseca.

Visoke cene energije pomogle su da se inflacija potrošača u Nemačkoj poveća na 10,9% u septembru, što je najviši nivo u više od četvrt veka, što zauzvrat vrši pritisak na povećanje plata, povećavajući troškove rada.

Traže Plan B

Industrijska tela su prvobitno pozdravila paket energetskih olakšica, koji takođe uključuje privremeno smanjenje cene električne energije radi subvencionisanja osnovne potrošnje za potrošače i mala i srednja preduzeća, a neke kompanije su optimistične.

Proizvođač tekstila Vuelfing rekao je da će odložiti planove za premeštanje proizvodnje u Portugal ili Pakistan iz Nemačke, ako vlada ograniči cene energije na nivoe koji su samo duplo veći nego 2020.

„To će pomoći, ali još ne znamo tačno šta da očekujemo“, rekao je generalni direktor Vuelfinga Johannes Dove.

Nemačko udruženje za mala i srednja preduzeća saopštilo je da ne vidi konkretne naznake povećane eksternalizacije proizvodnje u inostranstvu jer kriza cena energije pogađa sve evropske zemlje.

Foto: shutterstock

„Situacija je drugačija za planove proširenja, koji se trenutno ispituju“, rekao je za Rojters izvršni direktor DMB Mark Tenbieg.

Studija Dojče banke pokazala je da je proizvodnja u Nemačkoj smanjena za 2,5% ove godine i za 5% u 2023. zbog rasta cena energije.

„Ako se osvrnemo na trenutnu energetsku krizu za oko 10 godina, mogli bismo da vidimo ovaj put kao polaznu tačku za ubrzanu deindustrijalizaciju u Nemačkoj“, navodi se u studiji.

Velike nemačke industrijske kompanije mogu da presele proizvodnju negde drugde u zavisnosti od troškova i kupaca, ali za mala i srednja preduzeća, kičmu nemačke industrije, kriza će više pogoditi.

„Za nemačka mala i srednja preduzeća… prilagođavanje novom energetskom svetu biće veliki izazov sa kojim će neke kompanije propasti“, dodaje se u studiji.

Dobavljač automobilskih delova Boegra, sa sedištem u blizini Dizeldorfa, smanjio je proizvodnju prošlog meseca zbog rastućih cena energije. Kompanija, koja je već predala deo proizvodnje Češkoj, sada traži plan B.

„Putujem u Češku Republiku sledeće nedelje da ispitam mogućnosti proširenja našeg poslovanja tamo“, rekao je Rojtersu u petak generalni direktor Boegre Tobijas Linser.

(Izvor: Rojters)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com