Novi tender EDS-a – prilika za razvoj domaće industrije… …

Republika Srbija ubrzanim tempom nastavlja sa ulaganjima u energetski sektor i modernizaciju kapaciteta. Prateći trendove i potrebe domaćeg tržišta, Elektrodistribucija Srbije nedavno je raspisala tender kojim se planira nabavka gotovo pola miliona pametnih brojila. Ovo je najveće ulaganje u nabavku savremenih mernih uređaja do sada, a vrednost projekta je sto miliona evra.

Naše tržište jedinstveno je po tome što se čak tri domaće kompanije bave proizvodnjom pametnih brojila koje udruženo mogu da nastave saradnju sa Elektrodistribucijom Srbije i u narednih godinu dana proizvedu gotovo pola savremenih mernih uređaja.

Igor Vujičić, izvršni direktor kompanije Meter&Control d.o.o Beograd i predstavnik domaće industrije pametnih brojila, objasnio je da projekat podrazumeva proizvodnju, isporuku i ugradnju gotovo 500.000 pametnih brojila po principu „ključ u ruke“.

Sredstva su obezbeđena preko Vlade Republike Srbije, a projekat je veoma kompleksan. Predviđeno je da realizacija projekta traje godinu dana. Poređenja radi, tako veliki projekti obično se sprovode u periodu od tri do pet godina. U Srbiji je do sada kroz ovakve projekte godišnje ugrađivano od 100.000 do 120.000 brojila. Crna Gora koja ima približno 500.000 mernih mesta uradila je ovakav projekat za devet godina, a Oman je za proizvodnju i ugradnju 1.200.000 brojila predvideo period od 10 godina – objasnio je Vujičić.

Vujičić je objasnio da je zbog kompleksnosti projekta neophodna mobilizacija kompletnog proizvođačkog i izvođačkog kapaciteta u Srbiji.

Tri domaća proizvođača samo udruženim snagama mogu sprovesti ovaj projekat. Prethodni projekti zahtevali su obim proizvodnje od 100.000 brojila godišnje. Veliki je izazov pred nama i jedna firma sama to ne može da uradi, te je ovde potreban konzorcijum domaćih privrednika da bi se posao završio.  Mi, domaći proizvođači pametinh brojila, nismo orijentisani samo na domaće tržište, već izvozimo u deset zemalja, od Južne Amerike, Evropske unije do Bliskog istoka… Proizvodnja radi svakodnevno. Udruženo možemo ispratiti ovaj projekat gde je najveći izazov proizvodnja, a potom i ugradnja – kazao je predstavnik domaće industrije pametnih brojila.

Srđan Tepavac, direktor kompanije Sitel d.o.o. Beograd objasnio je da od zamene starih brojila svi imaju koristi – i Elektrodistribucija Srbije, i tržište i sami potrošači.

Ono po čemu se moderni merni instrumenti razlikuju od onih starih jeste to što potrošači sa savremenim brojilima na dnevnom nivou imaju uvid u potrošnju. Postoje različiti interfejsi koji će u periodu koji je pred nama biti na raspolaganju, korisnici mogu skinuti aplikaciju na telefon i pratiti svoju potrošnju ili proizvodnju električne energije ako imaju solarne panele ili druge vrste obnovljivih izvora. Pametna brojila omogućavaju poređenje potrošnje sa prosečnom potrošnjom i racionalnije korišćenje električne energije – rekao je Tepavac.

On je istakao je da je Srbija uvek imala jaku energetiku i da je ona zamajac razvoja jedne zemlje kao što su i telekomunikaciona i putna infrastruktura.

Sve ostale delatnosti oslanjaju se na ova tri stuba. Srbija ima razvijenu domaću industriju u sektoru energetike, posebno u sektoru prenosa i distribucije električne energije koja se održala i koja po mojim saznanjima ima jak izvozni potencijal. Implementacija ovakvih projekata ubrzava razvoj energetskog sektora, omogućava proširenje tima zapošljavanje mladih koji na taj način ostaju u svojoj zemlji i rade na projektima na kojima rade i njihove kolege u drugim evropskim zemljama i svakako je za pohvalu. Angažovanjem domaćih proizvođača porez i prihodi ostaju u našoj zemlji i stvara se potencijal za jačanje celog društva. Srbija ima oko tri miliona potrošača i po mojoj proceni za šest do devet godina mislim da će cela Srbija biti pokrivena pametnim brojilima, a kompletan projekat zamene u potpunosti je besplatan za domaćinstva – istakao je Srđan Tepavac.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com