OECD: “Globalni ekonomski izgledi BOLJI NEGO ŠTO SMO MISLILI PRE DVA MESECA, ali rizici od inflacije ostaju”

Generalni sekretar OECD-a Matijas Korman rekao je da su globalni ekonomski izgledi ove godine „malo svetliji“, ali da izazovi inflacije ostaju.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: Shutterstock / Ringier

„Izgledi za svet su nešto svetliji početkom 2023. nego što smo mislili da će biti pre samo dva ili tri meseca“, rekao je on za CNBC u petak.

Blic preporučuje

„Zaista, cene energije i hrane su znatno niže od onih koje su bile na vrhuncu“, primetio je šef OECD-a, uoči sastanka finansijskih lidera G-20 ove nedelje u Bengaluruu u Indiji.

Cene energije su značajno pale jer je Evropa uspela da “uspešno” diverzifikuje svoje izvore energije, primetio je Korman. Pored toga, „benigna zima“ je pomogla da se smanji potražnja za energijom što je zadržalo niske cene gasa, rekao je on.

U novembru je OECD rekao da je „agresorski rat Rusije protiv Ukrajine izazvao ogroman šok cena energije kakav nije viđen od 1970-ih“.

Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija

„Predviđeno je da će globalna ekonomija rasti znatno ispod očekivanih rezultata pre rata – na skromnih 3,1 odsto ove godine [2022.], pre nego što uspori na 2,2 odsto u 2023. i da se umereno oporavi na još uvek ispod 2,7 odsto tempo 2024.godine”, dodaje se.

U tom izveštaju je dalje istaknuto da se očekuje da će azijske privrede u razvoju činiti skoro tri četvrtine globalnog rasta BDP-a u 2023. godini, pošto Evropa i SAD naglo usporavaju.

Rizici od inflacije

Ipak, inflacioni rizici i dalje traju i treba ih dobro rešiti, rekao je šef OECD-a.

„Inflacija počinje da opada, ali mi još nismo na vrhu izazova inflacije. Ima još posla da se uradi kako bi se uhvatila u koštac sa inflacijom, a to dolazi sa rizicima“, rekao je Korman. „A ovo su rizici kojima će se morati i dalje dobro upravljati tokom nedelja i meseci.

Šef OECD-a je istakao da su Federalne rezerve SAD preduzele „agresivne akcije prošle godine“, u smislu povećanja kamatnih stopa kako bi obuzdale sve veće pritiske na cene.

Sada Fed nastavlja da se bori protiv inflacije na „stabilniji način, dozvoljavajući podacima da prođu i omogućavajući… mere koje su u pripremi da stupe na snagu“, primetio je Korman. „To je ono što očekujemo od centralnih banaka širom sveta da nastave da prate podatke i da nastave da prilagođavaju odluke.

Početkom februara, američka centralna banka podigla je referentnu kamatnu stopu za četvrtinu procentnog poena i dala malo naznaka da se bliži kraju ovog ciklusa penjanja.

Foto: shutterstock

Prošlog meseca, šef OECD-a je istakao da je ponovno otvaranje Kine „izuzetno pozitivno“ u globalnoj borbi za borbu protiv rastuće inflacije. Početkom decembra, Peking je iznenada odstupio od svoje politike nultog kovida.

„Srednjoročno i dugoročno, ovo je veoma pozitivno u smislu obezbeđivanja da lanci snabdevanja funkcionišu efikasnije i efektivnije, osiguravajući da se potražnja u Kini i uopšte trgovina generalno nastavi u pozitivnijem obrascu“, Korman je rekao za CNBC na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u Švajcarskoj, navodi CNBC.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com